iOS 18 resmi olarak tanıtıldı: Yenilikler neler?

Apple, WWDC 2024 etkinliğinde iOS 18’I resmi olarak tanıttı. Yeni iOS sürümü, çok sayıda önemli yenilikle birlikte geliyor. Peki, iOS 18 ile gelen yenilikler neler? İşte detaylar...

iOS 18 resmi olarak tanıtıldı: Yenilikler neler?

Apple, WWDC 2024 etkinliğinde iOS 17'nin yerini alacak olan en son iOS 18 güncellemesini resmi olarak tanıttı. Şirket, kullanıcıların iOS 18'de Ana Ekrandaki uygulama simgelerini ve widget'ları özelleştirebileceğini söyledi. Ayrıca, uygulama simgeleri için koyu tema ve renk tabanlı renklendirme gibi seçenekler sunuluyor. Apple ayrıca Kontrol Merkezi için yeni özelleştirme yeteneklerini de tanıttı.

Ana ekran için özelleştirmeler

iOS 18’de kullanıcılar uygulamalarını yeni şekillerde düzenleyebilir, renklerini değiştirebilir ve uygulamalarının koyuluğunu ayarlayabilirler. Örneğin, kullanıcılar uygulamalarını arka plan olarak ayarladıkları fotoğrafın etrafını kaplamayacak şekilde düzenleyebiliyor. Başka bir deyişle, artık sıkıcı bir ızgara dizilimine mahkum değilsiniz.

Kontrol merkezi

Kontrol Merkezi yeni bir görünüme kavuşuyor. Kullanıcılar kontrolleri daha kolay kullanılabilecek şekilde gruplayabiliyor ve geliştiriciler uygulamalarından kontroller ekleyebiliyor. Apple geliştiriciler için bir kontrol API'si sunuyor.

Mesajlar ve Mail

Apple ayrıca uydu üzerinden mesajlar için yeni geliştirmeler ve iMessage için daha fazlasını da iOS 18’e ekliyor. Şirket ayrıca RCS mesajlaşma desteğinin de altını çizdi. Ayrıca kullanıcılar, metinlerine yeni efektler ekleyebilecek ve yeni emojilerle tepki verebilecek.

Mail uygulaması için şirket, uygulamadaki e-postaları sıralamak için cihaz üzerinde kategorilendirmeyi duyurdu. Bunu, Gmail’in kategorilerine benzetmek mümkün. Bu özellik bu yıl içinde kullanıcılara sunulacak.

Haritalar ve Fotoğraflar

Haritalar uygulaması için şirket topografik haritaları sergiledi. Artık fotoğraflara zaman, kişiler, son günler ve daha fazlası gibi faktörlere göre göz atmak, medyayı yeniden sıralamak ve daha fazlası için “Koleksiyonlar” özelliğini kullanmak mümkün. AirPods, artık cihazın jiroskop sensörlerine dayanan yeni bir harekete kavuşuyor: Evet ve hayır için baş sallama… Daha iyi algoritmalar sayesinde ses yalıtımı da iyileştirildi.

Gizlilik güncellemeleri

Kullanıcılar artık uygulamaları kilitleyebiliyor. Böylece başkaları kimlik doğrulaması olmadan bilgileri göremez veya bilgilere erişemez. Kullanıcılar hangi kişilerin farklı uygulamaları kullanılabileceğini kontrol edebiliyor.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR