iOS 6, Android 4.0 ve WP 7.5 karşı karşıya

Sayısız yeni işlevle gelen iOS 6'yı, rakipleri Android 4.0 ve WP 7.5 ile karşılaştırdık...

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 6, Android 4.0 ve WP 7.5 karşı karşıya

Apple, mobil işletim sisteminin yeni sürümü iOS 6'yı WWDC etkinliğinde resmen tanıttı. Şirket, yeni sürümde 200'ün üzerinde yenilik olduğunu söylüyor, ancak bunlardan sadece birkaçından bahsetti.

Apple'ın tanıttığı özelliklerin bazıları rakip platformlarda zaten mevcut, ancak Apple bu özelliklere kendinden bir şeyler katmış bulunuyor. Örneğin Siri artık spor karşılaşmaları, filmler ve restoranlar hakkında daha akıllı davranıyor, üçüncü parti uygulamaları çalıştırabiliyor. Apple, iOS 6 ile beraber Google Maps'i de terkederek kendi harita uygulamasına geçiş yapıyor. Yeni harita uygulaması, gerçek zamanlı trafik, navigasyon, Siri desteği gibi yenilikler getiriyor.

Peki iOS 6'nın ortaya çıkmasıyla beraber, önde gelen mobil platformların özelliklerini karşılaştırdığımızda nasıl bir tablo ortaya çıkıyor? İşte sundukları en önemli işlevlerle iOS 6, Android 4.0 ve Windows Phone 7.5.

Haritalar

Yol tarifi: iOS 6 ve Android 4.0 yol tarif edebiliyor, WP 7.5'de de böyle bir özellik bulunuyor.

3 boyutlu/uçuş modu: Üç platformda da var.

Sokak görünümü: Şimdilik sadece Android 4.0'da destekleniyor.

Ses algılama, fotoğraf akışı yapma...

Ses algılama

Sesli komutlar: Her üç platformun kendine has ses tanıma işlevleri bulunuyor.

Dikte etme: Üç platformda da mevcut.

Fotoğraf akışı yapma

Üç platformda da fotoğraf akışı yapmanız mümkün. Android 4.0'da bu Google+ ile gerçekleştirilirken WP 7.5'de SkyDrive'ı kullanmanız gerekiyor.

Sosyal özellikler

Facebook ve Twitter entegrasyonu: iOS 6 ve WP 7.5, Facebook ve Twitter ile bütünleştirilmiş. Android 4.0'da ise bu destek sadece üçüncü parti uygulamalarda var. Ancak üçüncü parti uygulamalar, işletim sistemiyle diledikleri entegrasyonu rahat bir biçimde kurabiliyorlar.

İçerik paylaşımı: Üç platformda da içerik paylaşmak oldukça kolay.

E-posta

Öncelik/Etiketler: iOS 6 ve Android 4.0'da mevcut olan işlevler, WP 7.5'de desteklenmiyor.

Arama çubuğu: Üç platformda da mevcut.

Web tarayıcısı

Sekme ve yer imi eşitleme: Android 4.0'da Google Chrome yoluyla sunuluyor. iOS 6'da da mevcut olan özellik WP 7.5'de henüz yok.

Okuma listesi: iOS 6 ve Android 4.0 çevrimdışı okuma listesini destekliyor. WP 7.5'de bu özellik bulunmuyor.

Telefon

Çağrı filtreleme: Sadece iOS 6 ve Android 4.0'da mümkün.

Çağrı cevaplama eylemleri: Bu tür eylemler sadece iOS 6 ve Android 4.0'da var.

Uyarılar: Sadece iOS 6 ve Android 4.0'da mevcut.

Videolu sohbet: iOS 6 ve Android 4.0'da 3G ve Wi-Fi üzerinden videolu sohbet mümkün. Windows Phone 7.5'de ise sadece 3. parti uygulamalar ile 3G ve Wi-Fi üzerinden videolu sohbet yapılabiliyor.

CHIP Online Yorumu

iOS 6 hakkında en iyi yorumu onu denediğimizde yapabileceğiz. Ancak Apple'ın bizlere bildirdiği yeni işlevlere göre Android 4.0 ile arasında olan mesafeyi kısalttığını söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Yol tarifi: iOS 6 ve Android 4.0 yol tarif edebiliyor, WP 7.5'de bu özellik yok. Elinize alıp bakarsanız görürsünüz. Bu özellik WP'de var.

Anroid 4 *****

zaten wp 7 nokia maps kullanıyo

Haritalarla ilgili söylediğiniz yol tarifi windows phonelarda yok dediğiniz yol tarifi Nokia Lumia serisinde var ben kullanıyorum. Ayrıca htc windows phonelarda olduğunuda biliyorum.

siri olmadan önce wp'de tellme vardı. İriden daha iyi çalışıyordu siriye yeni kazandırılan özellikler wp de mevcuttu. bilgi sahibi olmadan neden yazı yazıyorsunuz? Ayrıca wp şu anda en iyi sosyal ağ uyumlu telefon ios ve aneroide daha yeni geldi bu özellikler. Siz bu yorumları yaparken elinize hiç wp telefon aldınız mı gerçekten?

Bildigin android 4.0 in ozelliklerini kopyalamis apple

hayatınca wp cihaz görmemiş heralde arkadaş

ios kararlılık ve cihaz desteği bakımından çok iyi. 2 sene önce aldığım 3gs e hala destek veriyor. android gibi cihazı üreten firmanın destek vermesine bağlı kalmıyorsun. üstelik aradığım her uygulamayı buluyorum. 3d harita navigasyon uygulamalarının çoğunda var zaten. cadde görünümü istiyorsanız Yandex i mutlaka deneyin

Android iOS'un birçok özelliğini çaldı diyenlere iOS 6 ile gelen lafta yenilikleri göstermek lazım. Birçok özellik Android'den veya Chrome'dan alıntı. Zaten sayfaları daha sonra okuma özelliği benim Nokia telefonuma 2005'te çıkan Opera Mini'de bile varken koskoca bir etkinlikle bunu tanıtmaları çok komik:) Ayrıca masaüstü Safari'mdeki sayfaları 3. parti bir uygulamayla neden mobile aktarayım ki? Facebook ve Twitter integrasyonu dedikleri ise Android'de uygulamaları yüklemekle oluyor zaten. Apple'nın kapalı sistemi burada da geçerli ve Apple'ın sadece izin verdiği uygulamalar tam entegre oluyor. Herhalde 200 özellikten en önemli 8 tanesi tanıtılmıştır, en iyi özellikler bunlarsa çok komik. Ayrıca Apple haritalarda Tomtom'la anlaşmış, Tomtom acaba Google Maps ile ne kadar yarışır. Bir de Tomtom'da toplu taşıma sistemi ile ilgili bilgi yokmuş. Bu da şu anda Google'ın her geliştiriciye açık olan bir sistemi ile gerçekleştirilebiliyormuş sanırım. Apple ne yapacak acaba?

Nokia maps hepsinden daha basarili turkiye icin. Wpde de bu mevcit

sayın ziyaretçi yanlış okumuş zaten var deniyor yok denmiyor

sokak görünümü ios 6 da nasıl olmaz? söylemediler diye olmaması mı lazım?

evet, ios ile android arasında mesafe var. ama android geride.

Şirket, yeni sürümde 200'ün üzerinde yenilik olduğunu söylüyor, ancak bunlardan sadece birkaçından bahsetti. ........................................................................................... Inanan El Kaldirsin Funboylar Haric.Apple'lin Herzamanki Gibi Sacma Yalan Dolan Satis Stratejileri.Gecmistede Gorduk Aciklamalarin Yersiz Diger Markalari Alt Safaya Cektiklerini. Balon Aciklama Bunlar.Daha Islemcileri Test Etmeden Sonuclari Ellerine Gelmeden Diger Markalari (Samsung)Kotuleyen Test Sonuclari Geldigi Zaman ..Olan Yalanci Tekelci Adi Bir Firma.Eksileri Artilari Gorelim:)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play