iPad, payını Android'li tabletlere kaptırıyor

Tablet pazarına tek başına hükmeden iPad, sonunda Android'e boyun mu eğiyor?

  • Zeynel A. Öztürk
iPad, payını Android'li tabletlere kaptırıyor

Apple, son senelerde iPhone ve iPad ile büyük bir başarıya imza attı. Özellikle iPad, tablet piyasasında uzun zamandır neredeyse rakipsiz konumda.

Ancak IDC'nin rakamlarına göre Apple'ın tabletlerdeki pazar payı yüzde 65.5'ten yüzde 50.4'e gerilemiş bulunuyor. iPad'in gerilemesinde en büyük paya sahip olanlar ise Samsung ve Amazon'un Android'li tabletleri. Ancak iPad satışlarındaki bu düşüş, Apple için kötü bir haber olmayabilir. Zira bu düşüşte iPad mini'nin piyasaya sürülmesini bekleyen kullanıcıların da payı bulunuyor olabilir.

Yine de IDC'den araştırma direktörü Tom Mainelli, Apple'ın dördüncü jenerasyon iPad ve iPad mini ile beraber iyi bir çeyrek geçireceğine inanıyor. Ancak iPad mini'nin fiyatının rakiplerine göre yüksek olması, giderek güçlenen Android rakiplere şans tanıyabilir.

Tablet piyasası geçen seneki aynı döneme göre yüzde 49.5 büyüme göstermiş bulunuyor. Samsung ve Nexus 7'nin üreticisi Asus, son bir senede sırasıyla yüzde 325 ve yüzde 243 büyüme sağladılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Arkadaşlar Teknoloji Devi Samsung boyun eğmesi normal Apple kim Samsung u geçmek kim :)

@11 Kas 2012 15:16 Apple kim? Söyleyeyim. Şu an bu yorumu yazmanı sağlayan kullanıcı arabirimli işletim sistemlerinin piyasaya yayılma nedeni. Eğer bilgisayar ile yazmıyorum diyorsan -ki bu bir açıklama değil ama- ben akıllı telefonla ya da tabletle yazıyorum diyorsan, onların da yayılma nedeni. Steve Jobs'un ölümünden sonra yaptığı tablet hamlelerini ben de pek beğenmemiş olsam da böyle bir efsaneye böyle hakaret edilmez. Siz teknolojinin gelişimini o firmaya borçlusunuz.

@11 Kas 2012 15:16 Yanlış bilgi veriyosun.Apple dünyanın en büyük şirketi.Borsa değerlerine göre değeri trilyon dolar olma yolundaki tek şirket.Teknoloji devi dediğin samsungu 20 defa alıcak gücü var(şaka değil gerçekten).şirket o kadar büyük ki tek başına sony, toshiba, samsung gibi firmaları komple kolayca alıcak güçte.(Eski chip sayfalarıno incelersen aydınlanırsın) Yazdığın yorum bilmeden konuşmak...Apple kim samsungla uğraşıcak dersen gülerler adama aç bi bak yahu google denen bişey var...

Bir haftadir kendimce arastiriyorum. Nexus 7 inc 32gb tablet iyi ve Almanya fiyati 250 €. Apple mininin ebatlari iyi fakat kasasi plastik ve fiyatlari yuksek. Sanirim mini istedigini paydan alamiyacak. Piyasa da 70€ dan baslayan bir suru android sistemli tabletler var.

ipad 3 yeni cıkmış ipad mini yi piyasaya sürüyorsun ustune ipad 4 ü piyasaya sürüyorsun. OHAA derler adama. Birde üstüne biz piyasaya sürdük siz nasılsa parayı verip alırsınız diye apple dan açıklama geliyor. Bence ipad 4 ü aldıktan 3 ay sonra 5 ve 6 da piyasaya sürülebilir şaşırmayın.

Boyun eğdirmekle alakası yok. Yeni kullanıcılar belki de iPad'i tercih etmiyor ama iPad'in üzerine bir tabletde yok.

Ve Şah Mat .......

oyunların desteği psp gibi de yaparlarsa tamamdır birde paket programlama olan office world powerpointl exel gibi yazılımlarda yer alması gerek şirketlerin hesaplarını tutabilecek ve makele yazılımları sunumlar gerçekleştirebilek bir programlama android yazılımlada görmek android pazar payını son derece üst seviyelere taşıyacaktır

windows geldi yakinda hepsinin fisi cekilir :)

Ve Şah Mat ...

aynı tas, aynı hamam. Daha iyisi çıkmadığına göre ipad den daha çok satan da olmayacak

NO ANDROID YES IOS!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play