iPhone için tehlike çanları!

Apple'ın uzun yıllardır fırtına gibi giden iPhone satışlarına, bu sene bir şeyler oluyor!

iPhone için tehlike çanları!

iPhone ile akıllı telefon piyasasını şekillendiren şirketi, Android'in yükselişi karşısında zor günler bekliyor olabilir. Android platformu popülaritesini artırırken, iPhone satışları önceki yıllardaki artış oranlarından hayli uzak.

Piyasa araştırma şirketi IHS iSuppli tarafından yayınlanan son verilere göre iPhone'un ilk çeyrek satışları beklenenin altında bir rakam olan 34.7 milyon adet olarak gerçekleşti. Akıllı telefon piyasasında süren kıyasıya rekabete bakıldığında iPhone satışlarının 2013 yılında 150 milyon adet civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu rakam 2012 yılında 134 milyon adet olarak hesaplanmıştı.

İlk bakışta, piyasa standartlarına göre yüksek sayılabilecek yüzde 12'lik bir artış anlamına gelen bu rakam, Apple gibi yenilikçi ürünleriyle tanınan ve bir önceki yıl yüzde 44'lük büyüme oranına ulaşan bir şirket için ciddi bir yavaşlama anlamına geliyor.

IHS iSuppli, bu yıl satılması beklenen 1.5 milyar adet mobil cihazın yaklaşık 900 milyon adedinin akıllı telefonlardan oluşacağını öngördüğü raporunda pazarın toplam hacminin 265 milyar dolara ulaşacağı tahminine yer vermiş.

Yine son verilere göre Android küresel akıllı telefon piyasasının yüzde 75'ine hakim durumdayken, iOS için bu oran yüzde 18.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Herkes neyin ne olduğunu anladı artık . Adamlar marka satıyor artık telefon değil..! Ahh S.Jobs ah geri gelsende adam gibi iphone görsek..!

Şimdiki ayfonlar karı gibimi :D

kardeşim ios a böyle düşük verilerle kçtü gibi gösteriyorsunuz ve başlıkta sanki apple zarar ediyo gibi gösteriyo unutmayın ki ios sadece mobil olarak iphone da kullanılıyor fakat android her türlü markada her türlü satın alınmayan kötü telefonlarda bile var ben burada galaxy serisinin pazar payı nedir iphone un nedir diye sorarım

@22 Tem 2013 12:17 android ve ios olarak karşılaştırıyor marka bazına bölmeye gerek yok.apple daha az kar ediyor zarardan bahsedilmiyor.ama telefon başına apple ın kazanma oranı diğer firmalara göre daha yüksek ..apple gibi büyük firmalar için pazar payı önemlidir.android yüzünden 100 kazanacak ken 25 kazanıyor bu da onlar için zarardır. kısacası üzülmene debelenmene gerek yok .doğal bir süreç...fanboyluk ta bir yere kadar..bağımlı olup çıkmışsınız...

eyvah epıl battı, bitti, gitti gidiyoorrr dimi komik ergenler :)

S.jobs öldü diye artık apple a güvenmiyorlar

bence siz analist olmayın.

iphone pişmanlıktır... imza eski bir apple cı !!!

en dandik çin işi telefonlardan samsung'un en yeni telefonlarında bile android varken iOS'un %18'lik payı bence gayet yüksek.

android pişmanlıktır...imza eski bir androidci !!!

Sürekli de satışlarda büyüme olmaz ki. Elbette yavaşlayacak ya da bazen düşüş olacak. Hiç düşmeyen bir ivmeyle sürekli artarak satış yapan büyük bir firma olduğunu sanmıyorum ben. Bunlar normaldir.

Sen de yorum yaz