iPhone kullanıcılarına fidye şoku!

iPhone dahil, bazı Apple cihazlarını kullananlar, güne işte bu şokla başladılar!

  • Zeynel A. Öztürk
Avustralya'daki iPhone'luların başı dertte

Avustralya'daki iPhone, iPad ve Mac kullanıcıları, güne pek de küçük olmayan bir sıkıntıyla başladılar. Apple cihazlarına sahip olan Avustralyalılar, hacker'lardan gelen fidye istekleriyle karşı karşıya.

Birçok kullanıcıdan gelen raporlar, Apple cihazlarının hacker'lar tarafından kilitlenerek, açılması için fidye isteklerinin gönderildiği yönünde. Gelen mesajların birçoğunda cihazın "Oleg Pliss" tarafından kilitlendiği, açmak için 50 ile 100 Avustralya dolarının bir PayPal hesabına gönderilmesi gerektiği yazıyor.

Yaşanan durumun ele geçen Apple ID'leriyle ilgisi olduğu düşünülüyor. Bir güvenlik uzmanının verdiği bilgiye göre farklı firmalardaki güvenlik açıkları nedeniyle ele geçen parolalar, Apple hesaplarını ele geçirmekte kullanılmış olabilir. Eğer bu gerçekse, Apple hesabı için iki adımlı doğrulamayı kullananlar, sorundan etkilenmemiş demektir.

Cihazını bir parolayla koruyanların saldırıya karşı korunduklarını belirtmekte fayda var. Saldırıya uğrayan kullanıcılar, fidye mesajını görmelerine rağmen parolayla cihazlarına giriş yapabildiklerini ve cihazın kontrolünü sağlayabildiklerini söylüyorlar.

Apple, konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapmazken, Telstra ve diğer mobil sağlayıcılar, durumdan şikâyetçi kullanıcılar kendilerine başvurduğunda topu Apple'a atıyorlar

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Tüm apple cılar hep bir ağızdan şu saçma cümleyi kurar: Apple virüs bulaşmayan en sağlam sistem. Satın alırken 3 kat ödediğiniz için hackerlarla aracı olmadan pazarlık etme şansınız olmuş. Apple hackin bile en mükemmelini yapmış tebrikler. Windows gibi dosyaya zarar vermeye çalışma gibi saçma bir şey değil direk varını yoğunu aldığını iddia eden bir hacker. Süper işte teknoloji. Türkiyede Devlet kurumlarında, Belediyelerde, Üniversitelerde Apple kullananlar bu habere göre devletin bilgilerini sızdırmakla sorumlu. Bilinçli ise casus, bilinçsiz ise cahil oluyor. Yazık..Aynı durum USA, Avustralya ve AB ülkeleri için geçerli. Casuslar adına çalışan sistem. Peki kim bu casuslar ?

Yakışır..........

merak etmeyin bikaç güne çözerler google samsuck gibi görmezden gelmezler

2 adımlı koruma nası oluyo

tabi sonuçta biz zenginiz diyorlardı ödesinler bakalım

böyle şeyler zaten iPhone'larda olur ezikler.

Gelmiş yine Çin malı android tel kullananlar.

Bu sorun ios gibi kapali bir isletim sisteminde dahi cikiyorsa, samsung s5'in nerede sifrelendigini bilmedigimiz touch id'i ile guvensiz android uygulamalari sayesinde kredi karti hesaplarini NFC ile odeyenlerden tutunda butun hesaplariniz, sosyal aglariniz her bi haltiniz baska ellerde demektir. Yakinda parmak izinizle sizi klonlayip banka soydurmazlarsa sasarim. Apple gibi stabil herseyi saklayan barindiran sirketi sadece touch ile ezen hackerlar varken akilli telefon yerine artik nokia yeniden dogar 3310 uretmeye baslarlar.

Apple bu hackerla ortak çalışıyor mudur? ne kadar alıyor acaba?

Sen de yorum yaz