“İşimin yüzde 80’ini ChatGPT yapıyordu; ben de ikinci işe girdim”

Yazılı içerik oluşturmak ve yöneticisine mesajlar yazmak için ChatGPT’yi kullandığını itiraf eden bir çalışan, bu sayede ikinci bir işte çalışma imkanı bulduğunu söylüyor.

“İşimin yüzde 80’ini ChatGPT yapıyordu; ben de ikinci işe girdim”

OpenAI'nin yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT'nin, pek çok insanın işini elinden alabileceği konuşuluyor. Ama görünüşe bakılırsa, bunun tam tersinin yaşanması da mümkün. Başka bir deyişle ChatGPT, insanların birden fazla işte çalışmasına yardımcı olabiliyor.

Vice, birkaç çalışanla ChatGPT'yi günlük iş hayatlarında nasıl kullandıkları hakkında görüştü. Çalışanların deneyimleri, salgının başlarında birçok çalışanın gizli bir ikinci işe girerek uzaktan çalışmadan yararlanmasıyla ortaya çıkan eğilimle bağlantılı görünüyor.

Adının gizli kalmasını isteyen ve Ben takma adıyla konuşan bir çalışan, iş yerinde yapay zeka aracını kullanabileceğini fark ettikten sonra ikinci bir işe başvurduğunu söyledi. Toronto'da yaşayan Ben, finansal teknoloji şirketlerinin yeni ürünler pazarlamasına yardımcı oluyor. Ve bunun için çeşitli tanıtım metinleri yazması gerekiyor. Vice'a, ChatGPT'nin işini daha hızlı ve daha verimli yapmasına yardımcı olduğunu ve bunun da kendisine daha fazla zaman kazandırdığını söylüyor.

Bu yılın başlarında Ben, chatbot'u kullandıktan sonra ikinci bir iş bulmak için zamanı olduğunu fark ettiğini söyledi. Haber kaynağına, ChatGPT'nin temelini oluşturan AI modelinin güncellenmiş bir versiyonu olan GPT-4'ün piyasaya sürülmesinin işleri daha da kolaylaştırdığını belirtti. Ben, Vice'a "ikinci bir işte çalışabilmemin tek nedeni bu" dedi ve ekledi: "Dürüst olmam gerekirse, ChatGPT işimin yaklaşık %80'ini yapıyor. Ona sadece bir hikaye yazmasını söylüyorum ve bunu benim için verdiğim bağlama göre yapıyor."

Sohbet robotunu yöneticisine mesaj yazmak için bile kullandığını ve botun bunları organik görünmesi için küçük harflerle yazmasını tavsiye edecek kadar başarılı olduğunu sözlerine ekliyor.

Ben, yine de ChatGPT tarafından hazırlanan metinleri zaman zaman düzeltmesi gerektiğini belirtiyor.