İşte yeni AMD bombası Kaveri!

İşleri iyi gitmeyen AMD'nin uzun zamandır beklenen yeni işlemcisinin sırları internete sızdı.

  • Cem Şancı
İşte yeni AMD bombası Kaveri!

Intel'in karşısında giderek eriyen AMD'nin yeni umudu olan Kaveri işlemcisinin detayları intenete sızdı.

Önceki Buldozer işlemcisine oranla önemli değişiklikler yapan yeni işlemci grafik çekirdeğine de sahip olarak gelecek. Yeni işlemci Buldozer'de birleştirilmiş olan bazı görevleri birbirinden ayırmakla işe başlamış. İşlemci hızında ise yüzde 10 düşüş olduğu göze çarpıyor. 3.7 GHz hızındaki yeni işlemci, önceki 4.1 GHZ hızındaki işlemciden daha yavaş görünüyor. Ancak işlemci dünyasında saat hızları artık çok önemli bir gösterge değil.

Yeni işlemcide 512 çekirdekli bir GPU da yer alacak. Ayrıca 384 GPU çekirdekli bir model de olacak. GPU hızları 844 MHz ve 720 MHz olacak.Grafik performasının ise önceki işlemcilere oranla yüzde 15-20 fazla olması bekleniyor.

AMD, yeni işlemci sayesinde, pazarda kaybettiği kanı yeniden kazanmayı ve kötü giden işleri düzene koymayı planlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

gpu tarafında süper 512 çekirdek ama hala tasarımını degiştiremedi daha yeni 28nm geçti intel yılbasında 14nm işlemçi üretmeye başlıyor i7 işlemçiden bile daha fazla güçe ihtiyaç duyuyor ocak ayında piyasada olçakmışş bakalımm gerçekdeen performasnlımı

@06 Ara 2013 00:34 14nm olunca ne olacak? daha pahalı olacak...

@06 Ara 2013 00:34 yine ısındıktan sonra 14 nm olsa ne yazar! gördük i7 işlemcisinin ne mal olduğunu, hemde dizüstü olan versiyonu.

amd artık bitmiştir. son çırpınışları. bu iş tek grafikle olmaz

@06 Ara 2013 01:55 sen öyle san cahil intel fanbotu asıl intel bitti... adamlar hala fahiş fiyatla satıyor... performans yok kazık fiyat var...

Dört gözle bekliyorum

AMD'nin isleri nasil iyi gitmiyor anlamadim?PS ve XBOX Grafik islemcilerini AMD yapmiyormu?Pc Sektorunde biraz kan kaybetmesi Buyuk Kayip olmasa Gerek?Aradaki Gelir Acigini Konsollardan Tedarik Etmesi Gerekiyor..

driver larını güncellemiyor destek konusu sıkıntılı bunları çözmesi lazım önce

amd btmiş de kurtulamazmış da. Hadi haklısın diyelim, tekel olarak intel cpu fiyatlarını katlamaya başlayınca da ilk sen söylenirsin burdan.

Amd alınır, intel hem pahalı hemde yaptığınız iş çok ağır değilse amd ile bir farkı yok. Neymiş , intel 2 sn daha hızlı zip yapıyormuş, bunun için de iki kat para istiyor.

amd fx mimarisi hem güçlü hem ucuz, amd eğer para kazanamıyorsa pazarlama stratejilerine bakmaları lazım.

Updated: AMD'nin işleri aslında Türkiye'de iyi gidiyor gibi bir izlenime sahibim ama rakamları görmek lazım. AMD'nin başka branşlarda da boy göstermesi gerekirdi. Örneğin Desktop SOC'ler, mobil işlemciler, bellekler, anakartlar, SSD'ler, notebook'lar, tabletler, telefonlar gibi ama sanırım AMD'nin bunu yapacak gücü yok. Bazen yanyatırımlar can simidi gibidir. Eğer durum böyle ise, AMD'ye Intel'e göre çok avantajlı bir fiyat talep etmekten başka çare kalmıyor. Müşteri şunu söylemeli:"AMD'nin bu fiyata verdiği performansı Intel kesinlikle vermez!" % 50 fiyat kırın ve pazarı ele geçirin! Sürümden kazanmayı ilke edinin! Malların tuşusunu kuracak haliniz yok. İndirim, reklam ve promosyon. Bu savaş demektir aynı zamanda ama savaşı göze alamıyorsanız, kaderinize razı olmalısınız! Yaralı bir aslansınız ve kaçacak yeriniz yok. Bu avantajınızı kullanınız... <Cleverman>

14nm sadece ısı artışı demek başka yenilik yok...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost