Japonlar şimdi de elektrikli bir kaşık yaptı. Peki bu kaşık ne işe yarıyor?

Japonya'daki yeni çılgınlık bu elektrikli kaşıkla yemek yemek. Peki Japonlar, elektrikli bir kaşıktan ne yapmasını bekliyor? Kaşık kendi kendine yemeği alıp ağıza mı götürüyor? Japonların büyük ilgisini toplayan elektrikli kaşığın olayı ne?

Japonlar şimdi de elektrikli bir kaşık yaptı. Peki bu kaşık ne işe yarıyor?

Elektrikli diş fırçasını anladık... Elektrikli sigarayı da tasvip etmesek de anlıyoruz. Elektrikli bardağa da okeyiz ama elektrikli kaşık da neyin nesi?

Japonlar şu sıralar, çılgınlar gibi elektrikli bir kaşık siparişi veriyorlar. Kaşık kendi kendine çorbanızı karıştırmıyor veya pilavınızı ağzınıza götürmüyor. Japonya'da büyük ilgi toplayan bu kaşık, cihazın ucundan dil üzerinde bulunan konsantre sodyum iyonu moleküllerine zayıf elektrik akımları iletecek şekilde tasarlanmış.

Bu da dilinizin üzerinde tuz tadı almanıza neden oluyor ama aslında ortada tuz yok. Yani yemeklerinize tuz katmadan, onları daha tuzluymuş gibi tadabiliyorsunuz. Yüksek tansiyon hastaları için son derece kullanışlı bir ürün olabilir.

Aşırı sodyum alımının kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sorunlara yol açtığı düşünülürse, insanların tuz alımını azaltmak istemesi ama tuz tadından vazgeçmek istememesi anlaşılabilir.

Kaşık dört farklı seviyeye göre ayarlanabiliyor. Böylece daha az veya daha çok tuz tadı alabiliyorsunuz.

Ancak yine de unutmamak gerekiyor ki, vücut tuz olmadan uzun süre sağlıklı kalamaz. Dolayısıyla bu tür ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Ayıca elbette dilinize sürekli elektrik akımı vermenin sağlık açısından zararları olup olmayacağını da ayrı bir tartışma konusu.