Kayıp cep telefonunuzu bulmanın yolları!

iPhone'unuz veya Android'li cebiniz kaybolduğunda onu nasıl takip edebilirsiniz? Açıklıyoruz!

Kayıp telefonunuzu bulun!

iPhone'unuzu veya Galaxy S4'ünüzü kaybettiyseniz, genellikle ilk yapacağınız şey, izleme araçlarıyla onun nerede olduğunu araştırmaktır. Kaybolan cebinizin konumunu belirlemek için kullanabileceğiniz birçok uygulama var. Bu makalemizde Apple iPhone'unuzu, Samsung, HTC veya Sony cebinizi haritada konumlandırmanın bulmanın yollarını sizlerle paylaşacağız.

Bu arada Google, yakın zamanda Android'li cepler için doğal bir uzaktan takip işlevi sunacak. Ancak bu güncelleme henüz ceplerimize gelmediğinden, makalemizde üreticilerin sağladığı çözümlere veya üçüncü parti uygulamalara odaklanacağız.

Kaybolan iPhone'unuzu bulun

Kaybolan iPhone'unuzu bulun

Kaybolan iPhone'unuzu bulun

iPhone'unuzu koyduğunuz yeri unuttunuz veya onu kaybettiniz. Endişe etmenize gerek yok, çünkü iPhone'unuz onu bulmanız yardımcı olacak araçlarla beraber geliyor.

Apple iCloud sayfasını açın ve Apple ID'niz ile oturum açın. "Find My iPhone" bağlantısına tıklayın. Önemli not: Telefonunuzun konumunu bulabilmeniz için cihazınızda konumlandırma işlevine daha önceden izin vermiş olmalısınız. Bu ayara Ayarlar > iCloud altından ulaşabilirsiniz.

Konumlandırın veya kilitleyin

Yukarıdaki yöntemi kullanarak iPhone'unuzun konumunu, onu nerede unuttuğunuzu Google Maps üzerinde görebileceksiniz. iPhone'unuzu apartmanınızın herhangi bir yerinde unuttuysanız, onun çalmasını sağlayabilir ve sesi takip ederek cihazınızı bulabilirsiniz. Bunun için harita üzerindeki yeşil noktaya, ardından "i"ye dokunun. Şimdi açılan kutu üzerindeki "Ses çal" düğmesine dokunun.

Telefonunuzu kaybettiğinizden veya çalındığından eminseniz, "kayıp modu" üzerine tıklayabilir ve onu bir PIN kodu ile kilitleyebilirsiniz. İsterseniz cihazınızın ekranında görünmesini istediğiniz bir telefon numarası ve mesaj yazabilirsiniz. Cihazınız erişilmez durumdaysa, izleme modunu etkinleştirebilir, cebinize erişildiğinde bir e-posta uyarısı alabilirsiniz.

iPhone'unuzu temizleyin

Adreslerinizin, telefon numaralarınızın, e-posta adreslerinizin ve fotoğraflarınızın yabancı ellere geçmesini istemiyorsanız, onu uzaktan fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu durumda hırsızlar kişisel verilerinize ulaşamayacaktır. iPhone'unuzu bulursanız, iCloud yedeğinizi veya PC'nizdeki yerel yedeği geri yükleyebilir, verilerinizi geri getirebilirsiniz.

Samsung Galaxy S3, S4, Note ve Ace'i takip edin

Samsung Galaxy S3, S4, Note ve Ace'i takip edin

Samsung Galaxy S3, S4, Note ve Ace'i takip edin

Samsung cepler, ücretsiz bir konumlandırma hizmetiyle beraber geliyorlar. Bu hizmetten faydalanmak için ücretsiz bir hesap açmanız yeterli. Hizmet, cebinize uzaktan erişip onu kilitlemenize de izin veriyor. Samsung, araç içerisine birkaç faydalı işlev de eklemiş. Örneğin telefonunuzu çalan hırsız, SIM kartınızı değiştirdiğinde önceden belirlediğiniz telefon numarasına otomatik olarak bir SMS gönderiliyor. Bu SMS içerisinde hırsızın telefon numarası ve telefonun IMEI kodu yer alıyor. Bu veriler sayesinde polis, hırsızın bulunduğu konumu belirleyebiliyor.

Konum belirleme için hazırlık

Samsung cepleri uzaktan takip edebilmek için önce uzaktan erişimi etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun için Ayarlar > Kişisel > Güvenlik yolunu izleyin ve Uzaktan Erişim kutucuğunu işaretleyin. Uyarı mesajını onaylayın ve bir Samsung Hesabı için kaydolun. Hesap açtıktan sonra kablosuz ağların kullanımı işlevini etkinleştirmeyi unutmayın.

Samsung cebinizi bulun, kilitleyin, silin

Samsung'un Find My Mobile web hizmetini kullanarak kayıtlı cihazlarınızın konumunu öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun veya tabletinizin nerede olduğunu haritada görmek için birkaç saniye beklemeniz yeterli olacak. Buna ek olarak "İzlemeye başla" düğmesine tıklayarak cihazınızın son 12 saatlik hareketlerini kaydedebilirsiniz.

"Mobil aygıtımı devre dışı bırak" düğmesine basarak Samsung cihazınızı bir PIN kodu ile izinsiz erişime karşı koruyabilirsiniz. Gelen tüm çağrıları ve SMS'leri yönlendirmeniz veya cihaz içeriğini tamamen silmeniz de mümkün.

HTC cepleri uzaktan takip etme

HTC cepleri uzaktan takip etme

HTC cepleri uzaktan takip etme

HTC, Nisan 2012'ye kadar kullanıcılarına kaybolan ceplerini bulmaları için ücretsiz bir hizmet sağlıyordu. Ancak HTC, hizmete yapacağı önemli bir güncelleme nedeniyle onu kapattı. Aradan bir yıl geçmesine rağmen HTC, hala kayıp cihazları bulmak için bir yol sunmuyor. Bu yüzden HTC'nin Android'li cihazlarında bazı takip uygulamalarından faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

HTC cebinizi uzaktan takip edebilmek için Avast Mobile Security, F-Secure Anti-Theft veya Lookout Antivirus & Security'yi kullanmanızı öneriyoruz.

Sony Xperia cihazları izleme

Sony Xperia cihazları izleme

Sony, Xperia ceplerini internet üzerinden uğraşmadan, kolayca bulmanızı istiyor. Sony'nin sunduğu hizmeti kullanabilmek için my Xperia hizmetini ziyaret etmeniz yeterli.

Türkçe arayüzü sayesinde oldukça anlaşılır olan hizmet, telefonunuzu otomatik olarak harita üzerinde gösteriyor. Bununla birlikte henüz beta aşamasında olan my Xperia, zaman zaman sorun çıkarabiliyor.

Android için en iyi takip uygulamaları

Android için en iyi takip uygulamaları

Android için en iyi takip uygulamaları

Android'li cebinizin konumunu göstermek, çoğu güvenlik uygulamasının temel özellikleri arasında. Örneğin Avast Mobile Security, F-Secure Anti-Theft veya Lookout Antivirus & Security, Android'li cihazınızı bulmanıza yardımcı olacak işlevlere sahip.

Avast, SIM kartınız değiştiğinde yüksek bir ses çalabiliyor. Dilerseniz Avast'a bir telefon numarası vererek telefonunuz kaybolduğunda onu uzaktan SMS yoluyla kontrol edebiliyorsunuz. Uygulamaya vereceğiniz bu telefon numarasının iyi bir arkadaşınıza ait olmasında fayda var. Cebinizi uzaktan kontrol etmek için Avast web sitesini ziyaret etmeniz yeterli.

İş işten geçtiyse...

...ve cihazınıza daha önce herhangi bir konumlandırma uygulaması yüklemediyseniz, hemen pes etmeyin. Lookout tarafından geliştirilen Plan B, baz istasyonları ve GPS yoluyla telefonunuzu -kaybolduktan sonra- bulmanıza yardımcı oluyor. Plan B'nin ihtiyacı olan, Google Play'e ve Google hesabınıza erişimden ibaret.

Find my Phone

Ailelerin başındaki küçük sorunlardan bir tanesi de küçük çocuklarının kaybettikleri telefonları bulmak. Bu iş için az önce bahsettiğimiz uygulamaları kullanmanız tabi ki mümkün. Ancak Find My Phone adındaki alternatif uygulama, tam da bu iş için geliştirilmiş. Uygulama ile bir defada birden fazla cihazı izlemeniz mümkün. Bunun için uygulamayı tüm cihazlarınıza yüklemeniz ve cihazlarınızı bir metin mesajıyla onaylamanız gerekecek.

İşinizi sağlama alın: Cebinizi nasıl korumalısınız

İşinizi sağlama alın: Cebinizi nasıl korumalısınız

İşinizi sağlama alın: Cebinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Telefonu uzaktan izleme ve uzaktan silme gibi radikal çözümlere gitmeden önce birkaç dakikanızı ayırıp cihazınızı güvene almanız yerinde olacaktır.

Cep telefonunuzun güvenliği, ilk olarak ona erişimi kısıtlamaktan geçiyor. Bunun için en azından bir PIN kodu veya bir desen kullanabilirsiniz. Bu tür bir güvenliği etkinleştirdiğinizde, telefonunuzu birkaç dakika boş bıraktığınızda cihazınız kendiliğinden kilitlenecektir.

Android zararlıları her geçen gün arttığından Avast Mobile Security, F-Secure Anti-Theft gibi bir güvenlik uygulaması kullanmanızı da tavsiye ediyoruz.

Yedekleme ve acil durum planı

Yukarıda bahsettiğimiz güvenlik önemlerinin yanında cebinizin yedeğini almanız da önemli. Herhangi bir kaybolma veya çalınma durumunda yedeğinizin olması sizi birçok baş ağrısından kurtarabilir.

Telefonunuzun 15 haneli IMEI numarasını, seri numarasını, SIM kart numarasını ve mobil sağlayıcınızın müşteri hizmetleri telefon numarasını bir yere not etmenizde de fayda var.

Okuyucu Yorumları