Kernel panic veya mavi ekran neden oluşur?

Kernel panic veya mavi ekran nedir, neden oluşur? Mavi ekranın önüne nasıl geçebilirsiniz?

Mavi ekranın önüne nasıl geçebilirsiniz?

Bilgisayarlarla henüz tanıştıysanız, onu sorgusuz sualsiz baştan başlatan mavi ekranlara mutlaka rastlamışsınızdır. Peki "mavi ölüm ekranı" olarak da adlandırılan bu ekranlar, neden karşımıza çıkıyorlar? Onları engellemenin bir yolu var mı?

Kernel Panic nedir?

Windows'ta mavi ölüm ekranı (BSOD) olarak bilinen bu ekranlar, bilgisayar dünyasında Kernel Panic olarak tanınır. Sebebi ise işletim sisteminin kendini kurtaramadığı, alt seviye hatalardır. Hata, yalnızca bir uygulamayı kilitlemekten fazlasına neden olmuştur.

Sonuç olarak işletim sistemi, sisteme veya verilere zarar gelmesini engellemek için her şeyi kapatır ve oluşan hata hakkında hata kodları gösterir.

Windows - BSOD: Bu hata başınıza Windows'ta geldiğinde, tüm ekran maviye döner ve PC'nizi baştan başlatmanız gerektiğine dair bir mesaj gösterilir.

Mac: 10.8 ve sonrasındaki OS X'lerde bilgisayar, herhangi bir uyarı vermeden baştan başlar. Daha sonra olup bitenle ilgili kısa bir mesaj gösterilir. 10.7 ve öncesinde ise ekran, endişe verici biçimde siyaha doğru geçiş yapar ve bilgisayarı baştan başlatmanız söylenir.

Linux: Kernel panic'in yanında, Linux'ta "kernel oops" adı verilen, sistemin başa çıkabildiği ciddi hatalar da bulunmaktadır. Bu durumda sistem çalışmaya devam eder, ancak bu durumda kararsızlık oluşabilir ve hatta kernel panic ortaya çıkabilir. Linux'taki her kernel panic'in öncesinde kernel oops oluşmayabilir.

Hatanın sebepleri arasında bozuk RAM, sorunlu çevre birimler, sürücüler ve yazılım eklentileri olabilir.

Kernel panic veya mavi ekran neden oluşur?

Mavi ekran (BSOD) çıktığında ne yapmalı?

Kernel panic veya BSOD oluştuğunda PC'nizi baştan başlatmaktan fazla yapabileceğiniz çok şey yoktur. Kernel panic sonucunda inceleyebileceğiniz bir günlük dosyası yazılır. Yeniden başlatma işleminden sonra kullandığınız işletim sistemi, size bu günlük dosyasını incelemenizi önerebilir.

Kernel panic'in sadece bir hatanın oluştuğunu gösterdiğini, PC'nizin bozulduğu anlamına gelmediğini söyleyelim. Bu hatalar, zaman zaman oluşabilir ve herkesin başına gelebilir. Ancak örneğin her hafta birkaç mavi ekran alıyorsanız, sorunun kaynağını aramalısınız.

Kernel panic'in kaynağını bulma

Kernel panic'in ardından oluşturulan günlük dosyasını Windows'ta görüntüleyebilmek için Debugging Tool for Windows'u kullanmalısınız.

Donanımsal sorunlar: RAM'inizi değiştirdiyseniz, ilk olarak yuvasına doğru oturup oturmadığını kontrol edin. Sorun ortadan kalkmazsa, eklediğiniz RAM'i çıkarmayı deneyin. RAM'de sorun varsa, satıcınıza geri götürüp değiştirmeyi isteyebilirsiniz.

Çevre birimleri sökün: Kernel panic, bazen USB flaş sürücüleri, yazıcılar ve tarayıcılar gibi masum görünen çevre birimlerden kaynaklanabilir.

Disk hatalarını kontrol edin: Windows'un disk onarma yazılımını kullanarak diskinizi tarayın ve hatanın diskinizde olmadığından emin olun.

Yazılımsal sorunlar: Mavi ekrana veya kernel panic'in kaynağı yazılımsal ise, bu yazılımı arayıp bulmanız gerekiyor. Bu yazılım, bazen arka planda çalışan, güvenlik yazılımı gibi yazılımlar olabilir.

Esra Köntek

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Windows 8.x te anlaşılmaz yazılarla dolu mavi ekran yerine daha sempatik kocaman bir " :( " çıkıyor (evet yatay biçimde) ve Türkçe olarak hatanın sebebini anlatıyor (kendisinin de anladığı kadarıyla tabiki )

@07 Temmuz 2015 03:13 aynen windows 8 ve 10da daha güzel

Makale fotoğrafında öyle güzel photoshop kullanılmış ki bazı monitörlerin üst kenarı yok :{) Bilge Baykuş

@07 Temmuz 2015 12:09 Bilge ama gözler tam görememiş mağazadaki rafların buna sebep olduğunu :)

@07 Temmuz 2015 12:09 Şimdi bakıyorum da kimse yorumuma karşı çıkmamamış. Yani kimse o monitörün görünmeyen üst kenarının etiket tablası yüzünden görünmediğini fark etmedi. Alın size sosyal deney. Malesef firmalar da bu tip yöntemleri sık kullanırlar. Yani ilk bakış yanılgısıyla bir çok insan kandırılabiliyor :) Bilge Baykuş

@07 Temmuz 2015 12:09 Dikkatli bakarsan rafın arkasında kaldığını görebilirsin . Bakmakla görmek arasındaki ince fark burada oluşuyor işte .

@07 Temmuz 2015 12:09 Rafın altına girmiş olabilirler :)

@07 Temmuz 2015 12:09 sıfır photoshop biraz dikkatli baksan monitörlerin rafın arkasında kaldığını görebilirsin kardeşim ;)

@07 Temmuz 2015 18:05 Yazdığım diğer yorum aynı zamanlamayla gitseydi böyle görünmeyecekti. En azından halen karşı çıkanların olduğunu görmek güzel. :)

@07 Temmuz 2015 18:05 Umarım o iki beğeniyi verenler de bir gün görebilirler...

@07 Temmuz 2015 20:16 Alakası yok PHOTOSHOP KULLANILDIĞI BARİZ BELLİ. DİKKATLİ BAK DİYEN BİRADERLER PEKİ YANDAKİ MONİTÖR NİYE RAFIN ALTINDA KALMAMAMIŞ AYNI HİZADALAR.

Zamanında az mı yaşadık bu Blue Screen hatasını :D Win8'le imaj değiştirdi hoş durdu bence :)

mavi ekran = windows demektir. başka yerlerde sorun aramayın.....

@07 Temmuz 2015 14:13 Bütün işletim sisteminde bu tür hatalar mevcut

bir kaç oyunda 20 dk. falan bazen hemen hata veriyordu. oyunu açmayınca problem çözülüyordu. oyunda bölümü geçsem kardı :) bi zamanlar...

Windows 10'da mavi ekran gören var mı

@13 Temmuz 2015 20:10 ben varım cs açarken %100 oldu açıluuodu bi anda mavi ekran verdi yeniden başladı ondan beri mavi ekran almadım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir