Klasik oyunlar HTML5 ile tarayıcınıza geldi

Çocukluğumuzun unutulmaz oyunları tarayıcımıza geldi. Hem de HTML5'in gücü sayesinde!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'tan HTML5 klasik oyunlar

HTML5'in gücünü (özellikle Internet Explorer'ın HTML5 gücünü) herkese göstermek için farklı projelere imza atan Microsoft, bu sefer Atari ile beraber çalışarak bazı klasik oyunları web tarayıcınıza getiriyor ve saatlerinizi alıkoymayı amaçlıyor.

Microsoft ve Atari'nin ortak çalışması, çocukken başından ayrılamadığımız oyunları HTML5'in katkısıyla web tarayınıza getiriyor. Oynayabileceğiniz oyunlar arasında Centipede, Asteroids, Missile Command, Yars ve Lunar Lander var. Klavye ile oynanabilen oyunlar, dokunmatik girişle de denetlenebilecek şekilde tasarlanmış.

Klasik oyunları HTML5'e çevirmek için büyük bir çaba harcanmış, zira böyle bir dönüştürme hiç de kolay bir iş değil. Geliştiriciler için iyi olan haber ise Microsoft'un, bu konudaki bilgileri ve kodları GitHub'da paylaşacak olması.

HTML5 destekli tarayıcınızda klasik oyunları oynamak için bu bağlantıyı izleyebilirsiniz. Oyunlarla ilgilenen geliştiriciler, detaylı bilgi için Microsoft'un blog gönderisine başvurabilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

geleceğin teknolojisi html 5 deyince aklınıza sadece IE 9-10 gelsin. gerisi hikayedir.....

@01 Eyl 2012 21:31 geleceği düşününce aklına sadece tek bir şey geliyorsa geleceğin yok demektir chrome son derece stabil bir şekilde destekliyor html5'i

Firefox 15 den girdiğimde, reklamar en olmadık yerlere, gelişi güzel koyulmuş ve sinir bozuyor. IE9 da ise reklam göremedim ama sanki menülerde bir sıkıntı var gibi.. 3D seçeneği yok..

opera da iyi çalışıyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play