Konsol savaşında fark iki kata çıktı; ama...

PS4 mü daha çok satıyor; Xbox One mı? Bu verilere göre biri, diğerini ikiye katlamış durumda!

Konsol savaşında fark iki kata çıktı; ama...
Daha çok talep daha fazla satış demek değil

Xbox One ve PS4'ün çıkışı üzerinden geçen sürede birçok hesap kitap yapıldı ve en çok hangi sistemin satıldığı üzerinde duruldu. Özellikle eBay tarafında, PS4'e olan merak büyük orandaydı zira konsolun çıkışından önce bile büyük miktarda talep söz konusuydu.

Nitekim her iki konsola olan talep de devam ediyor. Bir analizciye göreyse, günümüze gelindiğinde eBay üzerinde satılan PS4 sayısı, Xbox One'a göre iki kat daha fazla. "Hesaplarıma göre bu zamana kadar eBay üzerinden toplam 65.000 PS4 ve 33.000 adet Xbox One satışı gerçekleştirildi" şeklinde tweet atan Baird Equity Research analizcilerinden Colin Sebastian, Sony'nin, en azından eBay üzerindeki zaferini ilan ediyor. tabi bu oranı genele yaymak ne kadar doğru olur; orası size kalmış...

eBay verilerinin geneline bakıldığında, ortalama ön talep oranına göre de PS4 ile Xbox One arasında iki katlık bir fark bulunuyor ki eBay, Noel dönemi için kendilerine gelen PS4 ön talebinin, Xbox One'a göre iki kat daha fazla olduğunu bildirmiş durumda. Fakat bu talep farkının perakende mağazalarda yaşanan ürün tedarik sorunu olduğundan şüpheleniliyor. Xbox One genelde birçok mağazada boy gösterdiği gibi aynı zamanda kendisini online alış veriş siteleri üzerinden edinmek de mümkün. Diğer taraftan Sony PS4 resmen yok satıyor. Herhangi bir online ya da perakende mağazaya girmesiyle bitmesi bir oluyor.

Ürünün bu kadar zor bulunmasında esas faktörün aşırı ilgi mi yoksa ürün dağıtımıyla ilgili sorunlar olup olmadığı henüz kesinlik kazanmış değil.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Kim nederse desin. Xbox one candır. Kinect candır. Forza Motorsport 5 candır. Kinect Spors da candır. Türkiyeye de en kısa zamanda gelecektir, sesli komutlar için falan şuan çalışılıyor. Sizin ps 4 ünüz Türkiye'ye geldi de noldu daha Türkçe arayüzü bile yok

@30 Ara 2013 00:10 xbox one 2018 yazında gelecekmiş artık alırsın o zaman desteği sende.

@30 Ara 2013 00:10 xbox candır ne demek ya :) cahil cühela.....

@gcb1903 bence 2025 sonu gelir... xbone değilde xbox two... çıkınca...

sıkı bir Play Station kullanıcısı olarak (PS 1-2-3 ve PS Vita) yeni yılla beraber yeni nesil konsoluma da merhaba diyeceğim kesindir. teşekkürler Sony... Xbox içinde güzel düşünceler içerisinde olmak isterdim ama ne yazık ki Microsoft o güveni özellikle Türkiye de ki kullanıcılara hiçbir şekilde veremiyor. altyapı ve teknik destek olarak Türkiye de daha çok yol kat etmesi gerektiği düşüncesindeyim....

@30 Ara 2013 00:16 Doğru. Ama şu da varki açıklananlara göre Microsoft Xbox'ı bırakın kârı zararına üretiyor ve kârı sonrasında satacağı oyun ve hizmetlerden bekliyor. Türkiye'de orijinal oyun satın alınmadığı gerçeğini ve ne olursa olsun Playstation'a bağlı kalan (yenilik yada değişiklik düşünmeyen) insan sayısını hesaba kattığınızda (birini seçmek zorunda olduklarını düşünenler var) Microsoft'a hak vermemek elde değil. Yani Türkiye'de ne kadar insan orijinal oyun kullanıyorki buna değsin. Sorunda bu zaten.

Xbox düşünüyorum ama diğer yandan god of war felanda üzülüyor yani...

rakamlara bakınca iphone gibi bir telefon aklıma geliyor. fiyat olarak daha pahallı, zaman olarak daha az kullanılan, güç olarak çok geride ama satış rakamı olarak 100 katlıyor her iki konsolunda. rahmetli olsa idi kıs kıs gülerdi sony ve Microsoft'a:D konsol konusunda da yenilikçi özellikleri fazla olduğu için Xbox diyorum. ps1 ve ps4 arasında sadece donanım farkı var, yenilikçi hiç bir şey yok. yazılım yapamıyor adamlar.

@30 Ara 2013 07:17 telefon ile oyun konsolunu karşıulaştırmak çok saçma değilmi

@30 Ara 2013 07:17 işte hayatında eline konsol almamış bir teknoloji ergeni :)

Tercihim Xbox One'dan yana

şimdi burası sony microsoft taraftarlarıyla dolar . saçma kavgalar çıkar. ps4 ün xbox one geçeceği zaten belli birşeydi . sokağa çıkıp 10 kişiye hangi konsolu kullanıyorsun diye sorun 10kişiden 6sı sony playstation. 4kişide microsoft xbox der.

Ps1 ile ps4 arasında sadece donanım farkı diyen arkadaş at gözlüğünü çıkar ve konsol ile iphone karşılaştırması yaparak yaşını belli etme

Sony nin yenilik yapmadığını söylüyorsunda xbox ne yeniliği yaptını söylermisin

fanboy olman ne kadar belli. ps4 Türkçe + söylediğin 2 şey için o konsolu kim tercih ederki :) ps4 her şeyi ile önde.

Sony PlayStation 4

kinect ne işe yarıyor. gamepad le daha iyi. bu arada ps2 bile xbox one dan iyi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir