Korsan Windows 10 konusu açıklığa kavuştu!

Lisanssız Windows kullananların Windows 10'a yükseltme konusu, iyice açıklığa kavuştu!

  • Zeynel A. Öztürk
Korsan Windows 10 konusu açıklığa kavuştu!

Microsoft, iki gün önce yaptığı bir açıklamada korsan Windows kullanıcılarının Windows 10'a geçiş yapabileceğini söylemişti. Bunun nasıl olacağına ilişkin detaylar, sonunda ortaya çıktı.

Terry Myerson'un Windows 10'a geçiş hakkında söyledikleri, kulağa inanılmaz gelse de gerçekti. Microsoft, işletim sistemini mümkün olduğunca yere dağıtmak istediğinden böyle bir hamleyle amacına ulaşabilir. Ancak gelen ikinci açıklamayla firma, bir adım geri atmış gibi görünüyor.

Microsoft'tan yapılan açıklamaya göre korsan bir Windows'u Windows 10'a yükselttiğinizde, işletim sisteminin "lisanssız" olma durumunda herhangi bir değişiklik olmayacak. Yani korsan Windows kullanıyorsanız, Windows 10'a yükselttiğinizde bir anda lisanslı bir kullanıcı olmayacaksınız.

Aslında Microsoft'un böyle bir yol izlemesi gayet doğal, çünkü firmanın korsan Windows'lara lisans vermesi, "Windows'u lisanslı kullanmanıza gerek yok" mesajı vermekle aynı anlama gelebilirdi. Elbette Microsoft'un ilk açıklamasının yanıltıcı olduğunu haklı olarak düşünenler de olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Ya şu korsana çözüm bulun, yada biz artık para vermeyelim. Millet para vermeden rahat rahat kullanabiliyorsa, ben neden para veriyorum o zaman. Farkımız ne? Havamı basacağım benimki orijinal diye? Açık açık korsana göz yumuluyor, bunun açıklaması bu. Ne şirketler mücadele ediyor, ne devletler. Haktan hukuktan bahsedenler eve gidip gene korsana bulaşıyor. İnsanlığın çivisi çıkmış, hiç faydamız olmayan bir şeyde hak iddia eder duruma gelmişiz. Adam film çıkartmış banane 5 lira olsaydı orijinal dvd alırdım diyor birisi. Tamamda izlemek zorunda değilsin. Ne sen filmi çekensin nede oynayansın. Adam istediği fiyatı koyar sen alasın diye neden düşük fiyat koymak zorundaki? Tabi bunların hepsi korsanla mücadelede etkisiz kalan kurumların suçu.

@20 Mar 2015 13:03 Arkadaş şimsen bir şeyleri iyi düşünmüşsün ama diğerlerini anlamamışsın.Microsoft'un tüm yazılımlarında açık kapıları vardır. Şu an istese piyasadaki tüm Windows ların%75-80 ini çökertir ama windowsun hayatta kalmasını sağlayanlar zaten bu korsan kullanılma olayıdır. İşletim sistemini yarım yamalar çıkartır ve üzerine eklenebilecek şeyleri parayla satar.

@20 Mar 2015 13:03 ayrıca bir işletim sistemi (XP den sonrakiler) yeni sistem servis paketi almaya başladıktan sonra öldürülür. Performans güncellemesi ya gelmez ya da gelen güvenlik güncellemeleri performansı bitirir.(Ne tesadüf elma da aynıydı değil mi ?) Emin ol parası olan Windows kullanmaz. Parayı verir Apple 'a program istiyorum diye alır programını vs. Apple da paran olduğu sürece garanti verir sana.

@20 Mar 2015 13:03 Türkiyenin %30 undan azı dışında kimse Apple kullanmaz. Diğer aynı tipteki ülkelerde bu daha da düşük.Ayrıca insanların elindeki programları çalıştıran bir Linux üretilebilirse emin ol ki Windows batabilir.(Korsan ya da değil) Linux dağıtıcıları da sadece öğrenciler vs kullansın diye programı yapar,söylenmeyen şeyler vardır. Büyük resmi görmelisin !

@20 Mar 2015 13:03 Film çıkınca insanlar korsan alıyor değil mi ? Emin ol kimse filmleri çeğrek kalitede izlemek istemez ama dünyanın bu günkü durumunda kültürü korumak için mecbur kalınıyor. Devletler istese korsan işi biter ama devletlerin insanları loto film gibi şeylerle sakin tutması gerekir.Bunun içinde elindeki tüm parasını yediği insanları da sakin tutması gerekir. daha da uzun bir konu ama biraz araştırırsan öğrenirsin.

@20 Mar 2015 18:24 Adam ne demiş, sen ne anlamışsın ne cevap veriyorsun :)

@21 Mar 2015 13:29 Korsan Windows.. ile ilgili bir makelenin altında Korsan kullanım konusuyla ilgili yazılmış bir yoruma ne cevap verilebilirdi akıllı kardeş ?

@21 Mar 2015 13:29 Ayrıca bu yazılanları da bir yerde belirtmek gerekiyordu. Gazeteye ilan mı vereyim ?

@20 Mart 2015 13:03 Madem korsanın önüne geçmek istiyorlar o zaman 200 - 300 dolarlık windowsu 30-40 dolar yapsın. Hayır bir işletim sistemine 300-600 lira para vermek nedir?

Bak oğlum git @(?-?)@

uyumluluk için w7 sp1 devam

Yemişim windows'unu forever Hackintosh !

Ondan sonra istesin 500 TL. Para sonra millet korsan kullanıyor desinler suçlusu biz olalım. Şöyle 150 TL. gibi uygun bir fiyattan satışa sunsun bakın nasıl satıyor o zaman peynir ekmek gibi ve emin olun herkes rahatlıkla alabileceğinden dolayı daha fazla kazanç elde eder. Bunları iyi düşünüyorlar aslında ama işine gelmiyor Microsoft'un çünkü gözü çok para da hal böyle olunca da korsan kullanım elbette artacaktır...

@20 Mart 2015 13:34 150 tl bile çok bence.

Firmanın, ilk sene için korsanlarında lisanslı Windows'a sahip olabileceğini söyledikten sonra böyle birşey açıklaması ilginç.

eee ne olacak şimdi yükseltince lisans anahtarımı isteyecek istedi diyelim o anahtarı nerden bulcaz burada şimdi çilingirden bulabilirsin diyede espiri patlatanı hacklerim:)

hadi geçmiş olsun hırsızlar :))

Eee sonuç ?

Microsoft haklı vermesin lisans. Zaten birçok kişi Windows 10'a yükselttikten sonra çıkan cracklerle Windows'u lisanslar

zaten inanamamıştım o açıklamaya öyle bişey mümkün değil buöyle olucağı belliydi.Ama farketmez özgür yazılım dünyası çıkınca 1 aya halleder lisasn işini :)

@20 Mar 2015 17:36 özgür yazılım dünyasını seven linux kullanır.

@20 Mar 2015 18:45 Hıı çok özellik var aman uzak olsun özgürmüş linux windowsdaki özgür yazılımlar daha iyi

@20 Mar 2015 21:28 Ne windows, ne de windows kullananlar hiçbir zaman özgür olmadı...

@24 Mar 2015 20:12 hhahaah komedisin ya...

Çalışanın hakkını vereceksin kardeşim...para veremiyorsan bedavaları var Linux falan işte git onu kullan. Hem bedavacısın hem de arsız.

@20 Mar 2015 22:36 Çalışana kim ne demiş şimdiye kadar.. Ürettiği ile tekel olmak için her haltı yapıp, ondan sonra da 10 dolara satıp dolar milyarderi olabilecekken, 300 dolara satıp yüzlerce milyar dolara cebine atmaya çalışıp, kullanıcılardan bilgi çalmayı teknoloji dünyasına sokan, Apple, Facebook ve Googleye arsızlık için yol gösterip arsızlık edene herkes tepki gösterir...

Açık kaynak dünyası ile mücadele etmek için korsan kullanılmasına izin verilmeli diyen bizzat Bill Gates değilmiydi zaten !!

şimdi ben laptopu alınca lisanslı windows 7 vardı daha sonra windows 8.1 korsana geçmiştim ama şimdi win7 win8 lisanslı kullanıcıları ücretsiz lisanslı geçiş yapıosa biz napıcaz bu durumda :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play