Laptop pilinin ömrü nasıl uzatılır?

Laptop'uzunun pilinin ne kadar uzun ömürlü olacağı, alacağınız bu basit önlemden geçiyor...

Laptop pilinizi korumanın yolu!

Lityum iyon piller, aynı elbiselerimiz, eşyalarımız ve bizler gibi yıpranabiliyorlar. Bunu engellemenin bir yolu olmasa da, yavaşlatmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Laptop pilinizin yıpranmasına ve ömrünün azalmasına en çok onu şarj edip boşaltmak katkıda bulunuyor. Pilinizi şarj etmekten ve kullanmaktan tamamen vazgeçemeyeceğiniz bir gerçek. Ancak mümkün olduğu kadar az şarj-deşarj işlemi yaparak, onu kullanmadığınızda sökerek laptop pilinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Laptop'unuzun pilini takmadan onu kullanmanın bazı dezavantajları var. Örneğin dışarı çıkarken pilinizi dışarda unutmamanız, hatta çıkmadan önce birkaç saat şarj etmeniz gerekecektir. Bunun yanında PC'nizin içinde pil yokken onu kullanırken elektriklerin kesilmesi halinde, PC'nizi pil enerjisini kullanamayacağından kapanacaktır.

Daha pratik bir çözüm ise PC'nizin bir hafta veya daha uzun süre şebeke elektriğinden ayırmayacağınızı düşündüğünüzde pilinizi çıkartmak olabilir. Pilinizi kullanmadığınız sürede şarjının bir kısmının kendiliğinden boşalabileceğini unutmayın. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce onu şarj etmeniz gerekebilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

bilgisayar açıkken pili çıkarıp takmada bi sakınca var mı?

@bedir724 var. Anakartı yakarsın. Tecrübeyle sabit :)

Laptop pilini çıkarmayın ancak metal uçlarına bant yapıştırın uygun bir biçimde, pili unutmazsınız.

Kullansan da kullanmasan dan 1 yıllık raf omurleri vardır pillerin ve kitapcığın da 300 doldur boşalt veya 500 doldur boşaltma omru vardır saygılarımla..

sizin bişeyden anladığınız yok pil ne kadar dolar boşlalırsa ömrüde o kadar uzun olur benim laptop z500 lenovo 5 saat pil ömrü var ve hergün şarjda o kadar da çok kullanıyorum

sizin bişeyden anladığınız yok pil ne kadar dolar boşlalırsa ömrüde o kadar uzun olur benim laptop z500 lenovo 5 saat pil ömrü var ve hergün şarjda o kadar da çok kullanıyorum

bilgisayar açıkken pili çıkarıp takmak ta sıkıntı olmaz ;)

valla batarya dediğin doldur boşalt yapacak yoksa dura dura içindekide donuyo bu sefer şarj tutmuyo bizzat şahidim buna.

bataryanında bir raf omru var. ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın bir omru var.

pil icin yeni bir teknoloji uretilmeden birsey yapilamaz, her halu karda o pil bitiyor, cok kullansan yipraniyor, kullanmasan belli bir zamandan sonra sarjz tutmuyor, varken kullanin gitsin, en kotu senaryo icin cozum soyleyeyim size, yenisini alirsiniz iki sene daha gider(nokta)

en iyisi yeni bir orjinal pil alarak.

pili hiç kafaya takmayın. iyi de kullansanız, kötü de kullansanız her geçen gün kullanım ömrü azalıyor. nasıl olsa ölüp gidiyor.

saol arkadaş

valla ben casper kullanıyorum alalı 2. yılına giriyor birkere olsun bilgisayardan sökmedim garantisi bitmek üzere artık bozulsada garantisinden karşılasam diye bekliyorum gerisini anladınız sanırım saygılar

İnanmayacaksiniz ama 6 seneder Acer kullaniyorum. Pili sanki yeni alinmiş gibi. Sadece olarak dolmadan çikarin, boşalmadan takin elektrike, o pile bir shey olmaz!

bende casper nırvana var ve şarj pil ömrümün kısaldığını ben bile fark edebiliyorum ne yapmamı önerirsiniz

sarsa takın dolsun 99% de cıkarın 10% takın

Ben laptopumu pil takiliyken sarjda oynuyorum sıkıntı olurmu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir