LED mi, LCD mi yoksa plazma mı daha iyi?

LED'lerin parlaklığına diyecek yok, plazmalar ise arayı kapattı bile. Peki hangi TV size göre?

  • Zeynel A. Öztürk

Televizyonlarda üç tür teknolojinin adını sıkça duyuyoruz: LED, LCD ve Plazma. Hangisinin daha iyi olduğu konusunda çokça tartışma yapıldı, sayısız yorum yazıldı. Ancak işin aslı, her birinin kendine göre avantajlara sahip olması ve birini koşulsuzca öne çıkarmanın zor olduğu. Peki, bir LED televizyon mu size göre, LCD mi, yoksa plazma mı?

LCD TV'ler birkaç inç'lik ekranlardan 80 inç'lik boyutlara kadar çıkabiliyorlar. LED TV'ler de aslında birer LCD TV, ancak ışık kaynağı olarak geleneksel CCFL'ler yerine LED'i kullanıyorlar. LED TV modelleri genellikle uç nokta olduklarından, performans avantajına sahip olabiliyorlar. LED konusuna ayrıca duracağız. Plazma TV'ler ise bugün Panasonic, LG ve Samsung tarafından üretiliyor ve boyutları genellikle 42 ile 65 inç arasında değişiyor. Makalemizdeki bilgilerin genel olarak orta seviyelerdeki / ortalama televizyonlar için olduğunu da hatırlatarak karşılaştırmamıza başlayabiliriz.

Işık çıktısı ve siyah seviyeleri

En parlak ekrana sahip TV'ler, LED'ler. Ancak bu sizin için önemli mi?

Işık çıktısı / parlaklık
Kazanan: LED LCD
Kaybeden: Plazma
İkinci: CCFL CLD

LED LCD'lerin en parlak televizyonlar olduklarından bizim de şüphemiz yok. Bazı modeller 100 foot-lambert'in üzerinde parlaklık sağlayabiliyor. Bir sinema salonunda ise bu değer, genellikle 5'in üzerinde olmaz.

Plazmalar, eski CRT tüplü televizyonlardan çok daha parlak olsalar da ikinci gelen CCFL LCD'nin de gerisinde kalıyor. Plazma TV'yi parlak bir odada görmeniz zor olabilir.

Diğer önemli bir nokta ise televizyonun ekranında parlamayı engelleyici bir maddenin kullanılıp kullanılmadığı. Böyle bir antireflektif kaplamaya sahip plazma, aydınlık ortamda korumasız ve pırıl pırıl bir LCD ekranından daha iyi görüntü verebilir.

Siyah seviyesi
Kazanan: Plazma
Kaybeden: CCFL LCD
İkinci: LED LCD

Plazma TV'ler, arada çok büyük fark olmasa da şu an en iyi siyahları sunuyorlar. LED LCD'ler, LED'lerini kapatarak tam bir siyah elde edebiliyorlar, ancak bir film seyrederken plazmalar daha siyah görünüyor. Bunun ise kontrast oranı ile ilgisi bulunuyor.

Kontrast oranı ve enerji tüketimi

Kontrast oranı
Kazanan: Plazma
Kaybeden: CCFL LCD
İkinci: LED LCD

Resmin en karanlık alanı ile en aydınlık alanı arasındaki oranı belirleyen kontrast oranı, resim kalitesinde önemli rol oynar. Yüksek bir kontrast oranına sahip ekran, daha gerçekçi görünecek ve size bir derinlik hissi verecektir.

Ancak fiyatı el yakacak kadar pahalı da olsa, Sharp'ın Elite LED LCD'si bu durum için bir istisna oluşturuyor. Televizyon, gelişmiş lokal karartmalı arka ışığa sahip ve plazma ekranlardakine benzer bir kontrast oranı sağlayabiliyor. Lokal karartmalı LED LCD'ler, yandan aydınlatmalı modellere ve aynı boyuttaki plazmalara göre daha pahalılar ve bu nedenle tüketicinin ilgisini çok fazla çekmiyorlar. Dolayısıyla bu TV'lerin birer istisna olduğunu söyleyebiliriz.

LCD'lerde daha iyi kontrast oranları sağlayacak bazı teknolojiler ise yolda. Bu teknolojiler hakkında muhtemelen CES 2012'de yeni şeyler öğrenebileceğiz.

Enerji tüketimi
Kazanan: LED LCD
Kaybeden: Plazma
İkinci: CCFL LCD

LED LCD'ler özellikle de arka ışığı kapandığında çok daha az enerji tüketiyorlar. CCFL LCD'ler düşük enerji tüketiminde LED'in hemen arkasında, ikinci sırada yer alıyor. Plazma TV'ler ise kontrast denetimini yüksek olacak şekilde ayarladığınızda –ki iyi bir görüntü için bu gerekli- enerjiyi çok da verimli tüketmiyor. Yine de plazmalar, birkaç sene öncesine göre çok daha az güç harcıyorlar.

LED TV'ler diğer TV'lerden daha pahalı olduğundan, enerjiden yapacağınız tasarruf, ödediğniiz bu farkı kurtarmayabilir. Zira TV'ler arasında bu denli büyük bir enerji tüketimi farklı bulunmuyor.

Fiyat ve ömür

Fiyat
Kazanan: CCFL LCD
Kaybeden: LED LCD
İkinci: Plazma

Genellikle bulabileceğiniz en ucuz TV'ler, CCFL LED'lerdir. Uç nokta TV'lerin bir çoğunda ise LED ekran kullanılıyor. Plazmalar ise genellikle en iyi boyut/fiyat oranına sahipler

Ömür
Berabere

Farklı şirketler tarafından yapılan birçok araştırma, düz ekranlı TV'lerin son derece güvenilir olduğunu ortaya çıkardı. İnternetteki forumlarda genellikle kızgın kullanıcıların yaptığı şikayetler nedeniyle daha fazla eleştiriye rastlamanız doğal.

Görüntü izleri

Berabere

Bu durum tüm televizyonlarda meydana gelebiliyor. Özellikle plazmalarda ekranda uzun süre kalan kanal logosu gibi görseller, ekranı kapattığınızda da ekranda kalabiliyor. Ancak son yıllarda geliştirilen plazma teknolojisi ile bu sorun, tarihe karışmak üzere. Dolayısıyla yeni bir televizyonda bu sorunu yaşama olasılığınız çok düşük.

Üniformluk ve kazanan

Üniformluk
Kazanan: Plazma
Kaybeden: CCFL LCD, LED LCD

Üniformluk, ekranın bazı bölümlerinin diğer taraflara göre devamlı olarak parlak kalmasıdır. Plazmalar, bu konuda da bazı sorunlara sahip olabilir ancak bu çok nadir olur ve genellikle fark edilmez. Kenar aydınlatmalı LED LCD'ler ise bu konuda en kötüleridir. Üniformluk, genellikle TV'den TV'ye değişir ve aynı modele sahip bir arkadaşınızda sorun varken, sizde herhangi bir sorun yaşatmayabilir.

Kazanan

Bazılarımıza göre siyah seviyesi her şeyden önemli olabilirken, bazılarımız için ışık çıktısı çok önemlidir. Dolayısıyla "en iyisi en aydınlığıdır" veya "LCD'nin siyahları berbattır" gibi yorumlara kulak asmayın ve öncelikle listemizdeki maddeleri gözden geçirin.

Eğer gün içerisinde uzun saatler televizyon başında oluyorsanız veya pencerelerle çevrili bir odanız varsa, en iyi seçenek LED LCD olabilir. Ancak televizyonunuzu gece seyrediyorsanız ve TV'nizin karanlıkta kaybolmasını istiyorsanız, plazmayı tercih edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 52 Yorum

Sony'den Değişmem :))

@29 Ara 2011 09:34 en iyisi benim gördüğüm plazma panasonic neoplazma.

LED: light emitting diode
LCD : liquid crystal display
Plazma :Elektrigi actiginizda, xenon ve neon atomları ve milyonlarca elektrik yüklü atom ve elektrondan olusan gazdan resim yada goruntu olusmasidir,

Bence CRT (Cathode ray tube) TV ler daha iyidir.
Önemli olan görüntü kalitesi ise...

plzma bu saatten sonra ne yaparsa yapsın 3D LED TV LERE RAKİP OLAMAZ ARTIK..NOT: OLARAK UYARI!!!...samsung doğal olmıyan,renkleri kendine göre yeniden reklendiren,ve gözlere inanılmaz zarar veren bir parlaklığa sahip.sony ise gerçek renkleri olduğu gibi izleyiciye sunan bir kaç markan biri.ama samsun ve LG yi atın çöpe.BEN ALDANIP ALDIM BİN PİŞMAN OLDUM.DERİM Kİ YA PANASONİC TOSHIBA SONY SHARP ALIN BU MARAKALARDAN HANGİSİNİ ALIRSANIZ ALIN AMA SAMSUNG VE LG ALMAYIN.

Piyasada Led almaya gerek bırakmayacak CRT ler var, yayınların hepsi full hd olsa tamam ama olmassa crteden daha kötü görüntü veriyorlar

bu arada chip led lcd yerine direk led karşılaştırması yapsaydın daha iyi olabilirdi. Gerçi onlarda çok pahalı

radyonun resimlisi mi?

En iyisi LED LCD.

ya bu pazarın birinicisi ve en iyi görüntü kalitesi vs.... SAMSUNGda
sen gidip ucuzunu almışındır ben 5000TL verip smart 3d led tv aldım ve bunun üstüne tv tanımam Sonyde iyi fakat samsung kadar deil Sharp tüplüde iyi olabilir ama led veya lcd de deil

sony en iyisi. keşke ucuz olsa.

konu dışı gibi yazıyorum gibi görünse de,

arkadaşlar mame oyunlarında en iyi performansı crt arcade mönitörlerde alırsınız

sebebi anlamak çok kolay, çünkü; arcade oyunları crt mönitörler için tasarlanmıştır

ve arcade crt mönitörde en iyi görüntüyü almanın yanında görüntüde derinlik var

oysa ki lcd mönitörde arcade oyun görüntüleri derinlikten yoksun

bu yüzden elde çizilmiş gibi anlamsız görünüler elde ediyorsunuz

ayrıca lcd ekranlar yüzeye yansıma prensibi ile çalışmıyor ve fosfor gazı ve gama ışını yok

bu yüzden lcd ekranda arcade oyun görüntüleri kuru bir görüntü oluyor

@31 Aralık 2011 09:39 Dünyada led tv uzerine LG firmasininuzerine yok panel uretiminde dunyada birinci Ikinci srada toshiba ve avrupada vestel var bu abuk uydurma degil cet ufi meg fuarlarinda ki notlari ve satis basarisinin getirmis oldugu üstünluk Vestel panel uretiminde avrupada birinci sirada

plzma bu saatten sonra ne yaparsa yapsın 3D LED TV LERE RAKİP OLAMAZ ARTIK..NOT: OLARAK UYARI!!!...samsung doğal olmıyan,renkleri kendine göre yeniden reklendiren,ve gözlere inanılmaz zarar veren bir parlaklığa sahip.sony ise gerçek renkleri olduğu gibi izleyiciye sunan bir kaç markan biri.ama samsun ve LG yi atın çöpe.BEN ALDANIP ALDIM BİN PİŞMAN OLDUM.DERİM Kİ YA PANASONİC TOSHIBA SONY SHARP ALIN BU MARAKALARDAN HANGİSİNİ ALIRSANIZ ALIN AMA SAMSUNG VE LG ALMAYIN.
29 Ara 2011 14:43
.....................

tecrube konuşuyor samsung ve lg ellerine ve yüzerine bulaştırıyorlar :)

3d mi kaldi 4 k cikti eylül 2016 itibariyle 5 k Göruntu sistemi var artik.5k yaninda smart 3d tv ler sifir kalir 5 k teknoloji cok acayip bir sey

pansonic tx-p42gw20e plasma kullanısıyım. Öbcellikle şunu söylemeliyim televizyon araştırıken neden ilk önce plasmalara değil de ledlere bakmışım diye kendime kızıyorum doğrusu.
Ha gerçi ikisinin kullnım yerleri farklı ama benim odama gidicek tv plasmaydı ve şu kadarını söylüyorum gene tv alsam plasma alırım.
neden
-inanılmaz bir siyah derinliği var sanki filmde siyah alan yokmuş gibi görüyorsunuz.
-Dinamik modda 5000000:1 (dinamik kontrast değil dikkat edin ledlerde ve lcdlerde genellikle dinamiği yazarlar.)kontrast oranı sunuyor.
- renkleri daha doğal veriyor.
-izleme açısına göre renk tonlarında değişme yapmıyor.
-0.001 ms yenileme değeriyle harekatli sahnelerde ve özellkle oyunlarda Ghosting yapmıyor.
-daha ucuzler ledlere göre
ama ledlerde
-Daha ince ve zarif tasarıma sahipler
-burn-in yapmaz (gerçi günümüz plaszmaları da artık kolay kolay yapmıyor)
-daha az güç çekerler(ama büyük bir fark değil yıllık ortalama kulanımda 50tl fark yapıyor oda size 10 yılda 500tl yapar.
-aydınlık ortamlarda daha iyi sonuç veriyor plazma biraz sönük kalır.
.........
Sonuç olarak kullanımıza göre uygun tv seçimi seşitlilik göstericek ;ama söz konusu görüntü kalitesi doygun canlı ve gerçekçi renk tonuysa plazma.

KONU TAMAMEN SAPMIŞ.. HANGİ TV DAHA İYİ DEĞİL BENİM ALDIĞIM TV DAHA İYİ SAVAŞINA DÖNMÜŞ.. PLASMA KULLANAN KULLANMAYA DEVAM ETSİN HAYIRLI UĞURLU OLSUN BENİM PROBLEMİM DEĞİL.. AMA LCD VEYA LED ALACAKSAN TOSHIBA VE LG DEN ŞAŞMAYACAKSIN..

3D İŞİNE GELİNCE.. YAKIN ZAMANDA GÖZLÜKLÜ 3D TV LER KALKACAK, GÖZLÜKSÜZLER YOLDA, HATTA BAZILARI PİYASADA.. GÖZLÜKLÜ ALIP EVİNDE ROBOCOP GİBİ FİLM SEYREDENLERE GEÇMİŞ OLSUN.. GÖZ, BAŞ AĞRISI OLAYINA HİÇ GİRMİYORUM BİLE..

PLASMAYA DİKKATLİ BAKTIĞINDA TÜPLÜ TV GİBİ PİXELLERİ GÖREBİLİYOSUN O YÜZDEN ONU Bİ GEÇ BAKALIM GENÇ.. EN İYİSİ 2D LED VEYA LED LCD TV ALMAK.. FİYATLARDA BU ARALAR ÇOK UYGUN

KONU TAMAMEN SAPMIŞ.. HANGİ TV DAHA İYİ DEĞİL BENİM ALDIĞIM TV DAHA İYİ SAVAŞINA DÖNMÜŞ.. PLASMA KULLANAN KULLANMAYA DEVAM ETSİN HAYIRLI UĞURLU OLSUN BENİM PROBLEMİM DEĞİL.. AMA LCD VEYA LED ALACAKSAN TOSHIBA VE LG DEN ŞAŞMAYACAKSIN..

3D İŞİNE GELİNCE.. YAKIN ZAMANDA GÖZLÜKLÜ 3D TV LER KALKACAK, GÖZLÜKSÜZLER YOLDA, HATTA BAZILARI PİYASADA.. GÖZLÜKLÜ ALIP EVİNDE ROBOCOP GİBİ FİLM SEYREDENLERE GEÇMİŞ OLSUN.. GÖZ, BAŞ AĞRISI OLAYINA HİÇ GİRMİYORUM BİLE..

PLASMAYA DİKKATLİ BAKTIĞINDA TÜPLÜ TV GİBİ PİXELLERİ GÖREBİLİYOSUN O YÜZDEN ONU Bİ GEÇ BAKALIM GENÇ.. EN İYİSİ 2D LED VEYA LED LCD TV ALMAK.. FİYATLARDA BU ARALAR ÇOK UYGUN
................................................
sen en son ne zaman plazma gördün merak ediyorum doğrusu ha piyasada hd ready plazmaları kastediyorsan o ayrı (hd ready plazmada alınmaz o konuda hemfikirm) onlarda tamam fark edersin ama full hd bir plazmadaki pikselleri görebilemn için ya dibine girmen gerekir yada kartal gözüne sahip olaman gerekirkaldı ki
tv için uygun izleme açısı minimum o ekran boyutunun iki katı kadardır. yani 102 ekran bir tviniz varsa onu minimum 2m mesafeden izlemeniz gerekir. e plazmalar zaten 100den başlıyor. full hd bir plazmanın piksellerini 2mden nasıl görebiliyorsun sen. Aramızda kartal gözlüler varmışta haberimiz yokmuş. Burda milleti yanlış yönlendiriceğine full hd bir plasmayla full hd bir ledi yana yana izle ondan sonra gel burda konuş.
ha plazma en iyisidir demiyorum. plasma ve led ikisi de kendine göre artısı ve eksisi olan teklonoıjiler. ve her ikisinin de farklı kullanım alanları var; ama plasma öldü abi artık ledden başkası alınmaz demek bence bir zırcahilin veya bir fanatiğin yapacağı bir şey

3d tv demişlerde türkiyede adam akıllı hd standardı bile oturmadı 3d tv alıp ne yapıcaz kaç tane 3d yayın var ki ayda yılda bir 3d film izlicez diye bence kalkıp o kadar parayı 3d tv ve gözlüğe bayılıp bir de üstüne baş ağrısı çekmeye gerek yok

3d tv demişlerde türkiyede adam akıllı hd standardı bile oturmadı 3d tv alıp ne yapıcaz kaç tane 3d yayın var ki ayda yılda bir 3d film izlicez diye bence kalkıp o kadar parayı 3d tv ve gözlüğe bayılıp bir de üstüne baş ağrısı çekmeye gerek yok
-------------------------------------------
ZATEN 3D TV LER STANDART YAYINI 3D YE ÇEVİRDİĞİNDE İĞRENÇ BİR MANZARA ÇIKIYOR İNAN.. SEYREDECEĞİN FİLMİN DE 3D OLMASI LAZIM.. YANİ ÖLME EŞŞEĞİM ÖLME

Bence hala en kral tv tüplü televizyonlar. Görüntü plazmayla aynı. yazık bu milletin parası dışarı akıyor.

degerli arkadaşlar öncelikle belirteyim plazmamı led mi bence plazma çünkü ledler çok pahalı arkedaşa katılıyorum alın 3d samsung ps51d550 alın seyredin 1ad gözlükle birlikte ben aldım daha kurmadılar ama arkadaş ps51d490 aldı 3d yi usb den izledim açmadıgı dosya yok gibi blurey player ve ps3 gerk yok samsung diorum 6 ay araştırdım d550 1920*1080 3d fhd d490 1024*768 3d dir buna dikkat edin saygılar

ABİ PLASMANIN RENKLERİ BİR BAŞKA YA
DEDEMDE LG LCD
AMCAMDA PANASONİC PLAZMA
ARAKDAŞIMDA DA SAMSUNG SMART TV VAR.
BENDE BU ARALAR TV BAKIYORUM.
3ÜNÜDE İZLEDİM LCD İLE LEDLER DAHA PARLAK AMA PLAZMANINDA RENK TONLARI ÇOK GERÇEKÇİ VE DOĞAL
KARAR VERMEDİM.
SİZ HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ.

''Bence hala en kral tv tüplü televizyonlar. Görüntü plazmayla aynı. yazık bu milletin parası dışarı akıyor.''
--------------------------
son derece doğru bence de, iyi bir tüplü televizyon hala diğer seçeneklerden daha iyi görüntü veriyor, tabiki eğer sadece normal tv kanallarını izliyorsanız ve HD yayın almıyorsanız..bu da zaten gayet normal çünkü standart çözünürlüklü tv yayınları tam da crt tüplü televizyonunuzun çözünürlüğünde görüntü verir. Tüplü tvlerin cam gibi göstermesinin nedeni bu :) bağlayın bakalım HD box vs benzer bir HD kaynak crt tv'ye..bakın bakalım ne oluyor o cam gibi görüntü :D bir değişim oluyor mu? :) hayır tabiki..çünkü crt'nin kapasitesi belli bir defa, sen istersen 1080i görüntü sinyali ver crt'ye görüntü gene maksimum dvd kalitesinde görünecektir..diğer tür tvlerin böyle bir avantajı var işte, normal yayın seyretmiyorsan alacaksın led veya plazma benzeri yüksek çözünürlüklü bir ekran, bakacaksın keyfine..he yok arkadaş ben daha senelerce standart tv yayını seyrederim; öyle ps3/blueray vs ile de işim olmaz diyorsan hiç bulaşma takıl crt tv ile :)

ABİ PLASMANIN RENKLERİ BİR BAŞKA YA
DEDEMDE LG LCD
AMCAMDA PANASONİC PLAZMA
ARAKDAŞIMDA DA SAMSUNG SMART TV VAR.
BENDE BU ARALAR TV BAKIYORUM.
3ÜNÜDE İZLEDİM LCD İLE LEDLER DAHA PARLAK AMA PLAZMANINDA RENK TONLARI ÇOK GERÇEKÇİ VE DOĞAL
KARAR VERMEDİM.
SİZ HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ.

LED SAMSUNG YADA SONY TERCIHIMDIR imkanlar olsa suan OLED alıcam parasıyla demiyimde en kalitelisi uzun süre dayansın we tasarruflu olsun benim icin yeter profesyonel calıstıgım icin 1 tv 2 tane monitorum war tv sony monitorlerim samsung led 2'side 1 yıldır 1 tane bile arıza cıkmadı ve enerji tasarrufundan lcd ile led arasındaki fiyat farkikapandı 1 yılda :)

çünkü crt'nin kapasitesi belli bir defa, sen istersen 1080i görüntü sinyali ver crt'ye görüntü gene maksimum dvd kalitesinde görünecektir..diğer tür tvlerin böyle bir avantajı var işte, normal yayın seyretmiyorsan alacaksın led veya plazma benzeri yüksek çözünürlüklü bir ekran, bakacaksın keyfine..he yok arkadaş ben daha senelerce standart tv yayını seyrederim; öyle ps3/blueray vs ile de işim olmaz diyorsan hiç bulaşma takıl crt tv ile :)
----------------------------------------------
aynen katılıyorum.. millet yeni teknoloji diye araştırmadan sarılıyo lcd lere.. ama bi bak bakalım senin ihtiyaçların neler, bu tv onu karşılayacak mı.. ben blu ray de seyrediyorum ps3 de oynuyorum.. o yüzden evimde bir tane yüksek kalitede lcd im var.. ama normal kanalları seyrederken evdeki diğer crt yi tercih ediyorum..

DOSTUM SANA KISACA ŞÖYLE ÖZETLİYEYİM, SEN SEÇİMİNİ KENDİN YAP:

PLASMA TV: STANDART YAYINLARDA EN YÜKSEK PERFORMANSI SAĞLAYAN TV LERDİR. KONSOL VE BLU RAY PERFORMANSLARI DÜŞÜKTÜR

LCD: ÖZELLİKLE KONSOLDA (PS3, XBOX 360) EN YÜKSEK PERFORMANSI GÖSTERİR. STANDART YAYIN KALİTESİ PLASMA HATTA TÜPLÜ TV DEN DAHA KÖTÜDÜR. BURADA İSTİSNA OLARAK TOSHİBAYI VERECEĞİM. STANDART YAYINLARDA LCD TV LER ARASINDA EN YÜKSEK KALİTEYİ TOSHİBA VERİR. SONY TV LER İYİDİR FAKAT TEPKİME SÜRELERİ KONSOL İÇİN YÜKSEKTİR. ÖZELLİKLE KALABALIK EKRANLARDA VE ARABA YARIŞLARINDA BARİZ RAHATSIZ EDER.

LED TV: BLU RAY FİLM İÇİN EN YÜKSEK PERFORMANSTIR. STANDART YAYINLARI LCD DEN ÇOK FARKLI DEĞİLDİR. KONSOL PERFORMANSI OLARAK DA LCD' NİN GERİSİNDE KALIR. TAM BİR HD SİNEMA TV Sİ DİYEBİLİRİZ.

İŞİN ÖZÜ BU 3 TİP TV NİN HEPSNİN KENDİNE GÖRE ARTI VE EKSİLERİ VAR.. SEN BAKICAKSIN HANGİSİ SANA DAHA UYGUN ONA KARAR VERİCEKSİN. KOLAY GELSİN

-------------------------------------------------------------
"ABİ PLASMANIN RENKLERİ BİR BAŞKA YA
DEDEMDE LG LCD
AMCAMDA PANASONİC PLAZMA
ARAKDAŞIMDA DA SAMSUNG SMART TV VAR.
BENDE BU ARALAR TV BAKIYORUM.
3ÜNÜDE İZLEDİM LCD İLE LEDLER DAHA PARLAK AMA PLAZMANINDA RENK TONLARI ÇOK GERÇEKÇİ VE DOĞAL
KARAR VERMEDİM.
SİZ HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ."

Sony tercihiniz olsun,,,son teknoloji ve keskinlik bu TV lerde mevcut...

çok araştırdım panasonic 42st33e aldım ben tv de böle renkler olduğunu bilmezdim görünce anlayacaksınız içinde hd uydu alıcısı zaten var sadece çanak antenden gelen kabloyu tv ye taktık olay bu 3 4 tane hd kanal var digitürk alcaktım vazgeçtim diğer özelliklerini söylemiyorum siz bakarsınız sadece made in japan diyorum

PANASONİC ALMAYIN DA NE ALIRSANIZ ALIN DOSTLAR.HERKESE SELAM SAYGILAR

ARKADASLAR BEN SADECE SOLE SOYLİYİM BU GUN O ELEATİRİLEN PANASONİC IPS A SINIFI TVLER AVRUPADA ODUL ALİRKEN BİZ BURDA PLAZMALARA GERİ TEKNOLOJİ GOZULYLE BAKİOZ NE ACİNCAK DURUMDA GERİ TEKNOLOJİ KAFALİYİZ YAHUU..PLAZMADAKİ AYRİNTİ DETAY HİZ VE GERCEKCİ RENKLER ASLA LED LERDE OLAMAZ BUNU GOREMEMEK İCİNDE KOR OLMAK LAZİM 6 SENEMİ BU SEKTORE VERDİM PLAZMANİN USTUNE Bİ SİSTEM YOKTUR CUNKU SACMASAPAN PASPARLAK CAMUR İCİNDE OLAN LEDLER BENİ HİCTE MEST ETMİO....ALICAKSAN PANASONİC GERİSİ YALAN AMERİCADA%65 PİYASASİ OLAN Bİ FİRMA DİKKATİNİZİ CEKERİM...

Hiç bir firmanın taraftarı olmadığımı söyleyerek söze başlamak istiyorum 1-2 yıl öncesine gidildiğinde pany plazmanın tartışmasıs en iyisi olduğunu söyleyebiliriz.Fakat yeni nesil 3d led tvler artık plazmanın önüne geçti.Samsung ve LG kendi panellerini üreten 2-3 firmadan biri buyüzden sony e philips e göre daha uygun olabiliyor.Renk olarak Samsungun renkleri daha soğuk LG nin renkleri daha sıcak renklerden oluşuyor samsung sd yayınlarda LG den daha iyi olsada işin içine 3d girince LG 1 numara LG nin yeni teknolojisiyle 3d teknolojisi yeni bir boyut kasandı.LG nin yeni teknolojisiyle birlikte gözlükler artık beyin hasarına baş dönmesine bulantıya neden olmuyor pilsiz çalışıyor ve 10 tl. 2011 yılına damgasını vuran firma LG Fakat hiç bir zaman sony dama atılmamalı sony hala en iyi görüntüye sahip led tv fakat fiyat performans olarak bakarsak LG derim. Sony çok iyi fakat çokta pahalı

Arkadaşlar şu markayı almayın bunu alın gibi yorumlar biraz taraflı gibi duruyor bu yüzden hiç dikkate almıyorum ama açıklayıcı konuya hakim arkadaşların verdiği bilgiler için teşekkürler

Arkadaşlar şu markayı almayın bunu alın gibi yorumlar biraz taraflı gibi duruyor bu yüzden hiç dikkate almıyorum ama açıklayıcı konuya hakim arkadaşların verdiği bilgiler için teşekkürler
---------------------------------------
rica ederim her zaman

Hiç bir firmanın taraftarı olmadığımı söyleyerek söze başlamak istiyorum 1-2 yıl öncesine gidildiğinde pany plazmanın tartışmasıs en iyisi olduğunu söyleyebiliriz.Fakat yeni nesil 3d led tvler artık plazmanın önüne geçti.Samsung ve LG kendi panellerini üreten 2-3 firmadan biri buyüzden sony e philips e göre daha uygun olabiliyor.Renk olarak Samsungun renkleri daha soğuk LG nin renkleri daha sıcak renklerden oluşuyor samsung sd yayınlarda LG den daha iyi olsada işin içine 3d girince LG 1 numara LG nin yeni teknolojisiyle 3d teknolojisi yeni bir boyut kasandı.LG nin yeni teknolojisiyle birlikte gözlükler artık beyin hasarına baş dönmesine bulantıya neden olmuyor pilsiz çalışıyor ve 10 tl. 2011 yılına damgasını vuran firma LG Fakat hiç bir zaman sony dama atılmamalı sony hala en iyi görüntüye sahip led tv fakat fiyat performans olarak bakarsak LG derim. Sony çok iyi fakat çokta pahalı
-------------------------------------------------------------------------
geçen gün sony in en pahalı modellerinden birinde blu ray film seyrettim.. kusura bakma ama berbattı.. onun yarı fiyatına sahip olduğum toshiba tv im o görüntü kalitesine en az 5 bilemedin 10 basar

@09 Şub 2012 15:50 seni lg pazarlamacısı seni

@09 Şub 2012 15:50 lg de servis denen faktör berbat...... !

LED tv ile CCFL nin aslında arka aydınlatma tekniği olduğu anlatılmamış ya da ben göremedim. Arka aydınlatma ışık akısı konusunda belli avantajlar sunsa da TEPKİ süresine değinilmemiş.
Fabrikada 5 m.sn olarak labaratuarlarda test edilen bu değere acaba ev kullanıcıları ne kadar ulaşabilmektedirler. Bu konu önemsiz gibi görünse de hareketli sahnelerdeki etkileri oldukça etkilidir. Ayrıca yeterli bit derinliğinde yapılamayan ve bir analog görüntünün içerdiği renk derinliğine değinilmeliydi. Bu sorun aslında LCD ekranlardaki renklerin olduğundan daha fazla renklere sebebiyet verdiği ve doğal renklerin elde edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu yüzden LCD tv lerde renkler olduğundan daha fazla görünmektedir. Çoğu kişi için bu durum avantaj olarak görülse de önemli bir devantajdır. Ben insanların suratını kırmızıya yakın bir renkte görmeyi doğrusu istemem.

1850 dvd+cd+vcd ve 14 tb film arşivim var bunları 20 yılda oluşturdum Son 5 yıldır hem pc hem de Tv de film seyretmek için yapmadığım çalışma kalmadı. onlarca aksesuar almak zorunda kaldım. Ve bütün bu aksesuarları kaldırıp tek bir alet aldım ve elimde kumanda artık keyifle arşivimdeki filmleri seyrediyorum. Bütün video formatlarını ve en önemlisi bütün ses formatlarını(özellikle DTS ve Dolby-digital, truehand) desdekleyen tek TV: SAMSUNG(2011 SONRASI BÜTÜN MOEDELLERİ)

arkadaslar her hafta sonları elektronik magazalarını gezerim 3d alacakasan panasonic vt modeli derim evet ilk baslarda gözlerde agrı bunaltı oluyo sonra gecer plazmanın yerine hiçbiri tutmaz mac ve film için plazma derim

arkadaşlar sadece led mi plazmamı.. buna cevap verirseniz sevinirim...marka vermeden farları sıralayın lütfen....

arkadaslar lcd ,plasma ve led arasin da secenek sunulursa hic düsünmeden led derim görüntü kalitesi o kadar yüksek ki.sonucta bir film izlerken karsinizda tv yokmusta gercekten o ani yasiyor gibisiniz... Bu durum da söyleyecegim marka ise samsung olur hepsini kiyasladim fakat samsungun gerk renk gerek se ekranin cizilmeler olan daynikliligi cok fazla..3d olarak düsünürsek evde 3d yi tavsiye etmem en güzeli sinama büyük ekranda 3d her zaman farkli...

led daha iyi bence

çıkan her yeni tv şle bu analizler güncellenmeli . Sorun denilen bir çok nokta 2013 teknolojisinde aşılmış olabilir

2011 de takılı kalmışsınız. ha gayret!

ARKADAŞALR LED TV Mİ LCD TV Mİ HANGİSİ DAHA İYİ OLUR

@17 Tem 2013 18:05 lcd öneririm

madem öyle arkadaşalar peki neden ışıgı alıyor led tv bence görüntü bozuklugu

plazma daha canlı tek dezavantajı ledlerden daha fazla güç tüketimi var. olsun tüplü lürden az sonuçta.

teknolojik olarak led tv lerin canlılığı belli bir noktaya kadardır yanılmıyorsam.led aydınlatmasından dolayı uzun ömürlü olmayacaktır.lcd ve plazma daha uzun ömürlü olabilir.şikayetlere bakarsak hepsindede bir çok sorun yaşayanlar var.bende oyun oynarken ne kullansam diye düşünüyorum.çok teknoloji çok sorun.

PlayStation kafe açmak üzereyim fakat tv kararı veremedim Samsung led mi yoksa plazma mı led 100 Hz plazma 600 Hz acil yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

asla ama asla vestelden vazgeçemem

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play