Lenovo dizüstülerine Linux yüklenmiyor

Microsoft ve Linux'un arası bozuluyor mu; yoksa her şey bir yanlış anlaşılmadan mı ibaret?

  • Ali Ruhi Öztürk
Lenovo dizüstülerine Linux yüklenmiyor

Yaşanan bir olay üzerine Microsoft ve Linux'un arası bozuluyor gibi oldu. Ancak neyseki olay büyük bir yanlış anlaşılmadan ibaret çıktı.

Reddit kullanıcısı BaronHK ve dijital özgürlük aktivisti Techrights, yeni Lenovo disüstü bilgisayarlarında ilginç bir engelleme fark etti, ya da öyle zannettiler. Yapılan testte Lenobo Yoga 900 ISK2 ultrabook'a Linux yükleme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Lenovo bu duruma verdiği cevapta suçun Microsoft'a ait olduğunu ima etti. Yalnız bu model değil, Windows 10 Signature Edition'a sahip olan tüm yeni Lenovo bilgisayarlar bu engellemeye sahip.

Bu engellemeyi keşfeden müşteriler Ebay gibi online alışveriş sitelerinde Lenovo bilgisayarlara kötü yorumlar ve incelemeler bırakmaya başladı. Ancak daha sonra yapılan bir test Microsoft'un da Lenovo'nun da masum olduğunu ortaya çıkardı.

Aslında Microsoft Linux yüklenmesine karşı bir engel geliştirmiş değil. Ne de Lenovo bilgisayarlarına kasten böyle bir engel koymuş durumda. Asıl sorun Linux'un yeni Lenovo bilgisayarların kullandığı RAID depolama formatını desteklememesinden dolayı ortaya çıkıyormuş. Performansı arttırmak Lenovo için SSD kullanan bilgisayarlarında RAID sistemini kullanmaya başlamış ve Linux bu sistemi desteklemediği için bu bilgisayarlara yüklenmesi imkansız hale geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Suç nasıl Lenovo'da değilmiş? Yeni geliştirdiği veya kullandığı RAID sistemini duyurup sürücü geliştirmek için gerekli bütün altyapıyı sağlaması gerekirdi. Linux Kernele ben de modül ekleyebilirdim ancak bu durumdan daha yeni haberim oldu.

@23 Eylül 2016 13:58 raidi lenovonun geliştirdiğini nerden çıkardınız?

@23 Eylül 2016 17:20 Standart raid sürücülerinin dışında yeni bir sürücüye ihtiyaç duyması farklı bir bağlantı kurduğu anlamına gelir. Standart bir raid kartı entegre etmediği açık.

RAID'i kapat canavar gibi kurulur...

@confickerbelasi Raid'i kapatmana izin vermiyor arkadaş, sorun da o zaten.

O zaman linux un suçu.

@23 Eylül 2016 17:16 Yeni aldığınız bir ürünün kullanım kılavuzu olmadığı için kullanamamanız sizin suçunuz mu olur?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play