Linux açığı Android'i vurdu!

Linux'ta ortaya çıkan son açık, özellikle Android'li cihazlar için yeni bir kabusu haber veriyor...

Linux açığı Android'i vurdu!

Linux Kernel'in içerisinde aralarında Android platformunun da olduğu bir dizi dağıtımı saldırılara karşı savunmasız bırakan yeni bir zero-day güvenlik açığı keşfedildi. Perception Point adlı yeni bir siber güvenlik firması tarafından tespit edilen söz konusu açığın saldırganlara bu durumdan etkilenmiş bir cihaz üzerinde kötü amaçlı bir yazılım çalıştırarak cihaz dahilinde tam bir yetki sağladığı belirtiliyor.

Cihazdaki bu ayrıcalıkların saldırgana tanınmasıyla cihazın kontrolü ve sahip olduğu bütün veriler de böylece bu kişinin eline geçmiş oluyor. Bu noktada asıl ilginç olan şey ise güvenlik açığının aslında Linux'un güvenlik özelliklerinden biri olması gerektiğinin keşfedilmesi. Artık bir  açığa dönüşmüş olan bu özelliğin işlemcilerin şifreler ve benzeri güvenli bilgilerin depolanmasıyla bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Linux'un birçok dağıtımı ve uygulanmasının böylece savunmasız olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu açığın potansiyel olarak yüz milyonlarca kullanıcıyı etkileyeceği tahmin ediliyor. Linux tabanlı bir mobil işletim sistemi olan Android'i de hesaba katarsak tablo daha da vahim. Zira Android kullanıcılarının yüzde 66'sının Linux'taki bu güvenlik açığına karşı savunmasız durumda olduğu ve eski Android sürümleri için bir güvenlik yaması da yayınlanmayacağı biliniyor.

PC tarafında ise durum mobilde olduğu kadar umutsuz değil. Red Hat, SUSE ve Linux güvenlik ekiplerinin güvenlik açığı için geliştirdikleri çeşitli yamaların kullanıma sunulmaya başlandığı duyuruldu bile...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

en güvensiz işletim sisteminden şaşırtmayan haber

@21 Ocak 2016 16:11 de git IOS'tan çok daha güvenlidir... cahil...

Haberden bir kesit alarak asıl niyeti ortaya koyalım: "... eski Android sürümleri için bir güvenlik yaması da yayınlanmayacağı biliniyor !!"

Android yavaşça çöp haline gelmeye devam edecek... Demişti dersiniz.

Şu Linux tabanlı olan durumlarda sanki Windows'muş muamelesi yapıyorsunuz. Kardeşim öyle bir şey yok. Superuser olmak bile yetmiyor. Açık olması normal ama açık var diye o açıktan faydalanılması durumu yok böyle bir ihtimalde yok. Ben bilerek isteyerek kendime zarar vermek istesem bile sistem sana izin vermiyor. İstediğin izinleri açık tut masaüstü ekranı çökertmek sistemi çökertmek olmuyor. Konsola düşebildikten sonra sıkıntı kalmıyor (ctrl+alt+f1) Yok yani artık dilimizde tüy bitti. Virüs yok!

@21 Ocak 2016 16:54 oooo yüce insan sorunu çözmüş özür dileriz tüm dünya yanlış haber yazmış

@21 Ocak 2016 22:54 Kardeşim doğruyu konuşmam zoruna gitmesin! Ne çok seviyorsunuz Windows'u savunmayı. Adamlar iliğinize kadar her şeyi öğreniyor artık, biz Linux deyince hemen rerörö. Dünya'da böyle bir vaka yok. Sistem mühendisiyim ben. Bu konularda uzman eğitimi almış birisiyim. Bırakın yani bu işleri Linux kernel yapısı sayesinde güvenli bir işlem mekanizması sunar.

Comodo'ya harika bir Android Security Suite Projesi gönderdim. Eğer proje hayata geçerse, Android Güvenliği ile ilgili hiçbir probleminiz kalmayacak. Proje içerisinde harika bir Firewall da var. Tehdit ne olursa olsun Android'in kontrolü her zaman kullanıcıda olacaktır...

@cleverman Zaten Comodo mobile security programı var: m nokta comodo nokta com adresinden indirilebilir durumda.

Google mühendisleri nedense açıkları başka yerlerde arıyorlar.....

Windows kullanıcılarının bu haber üzerinden Linux'a saldırması son derece ilginç. Antivirüs'ün her gün ötüyor ve her gün yeni bir zararlı ile karşı karşıyasın. Virüssüz bir Windows'un neredeyse imkansız olduğu gerçeği varken, Linux'un güvenirliğini sorgulamak gibi saçma harekete girmeniz komik.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost