Linux cephesinde büyük kavga!

Linux'un baç geliştiricisi Linus Torvalds'ın ağzından dökülen bu küfür, ortalığı karıştırdı!

  • Cem Şancı
Linux cephesinde büyük kavga!

Linux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisi ve proje yöneticisi Linus Torvalds, açık kaynak kodlu işletim sisteminin önemli bir yazılımında açığa çıkan hatalı kodlar nedeniyle kodun geliştiricisine ağır sözler sarf etti. "Senin ***** kodlarından çok yoruldum artık!" ifadesini kullanan Torvalds, Kay Sievers isimli geliştiricinin kodlarını yayına almayacağını belirtti. 

Sievers'in kodları Linux'un çekirdeği hakkında değil ancak çekirdeğin yüklenmesinden hemen sonra yüklenmeye başlayan ilk yazılımın kodları. Ancak yazılım yüklenirken ekranda o kadar çok satır yazmaya çalışıyor ki, işletim sisteminin açılışı çöküyor ve sistem kilitleniyor.

Sievers ise Google+'dan yaptığı açıklamada söz konusu kodların bir yıllık olduğunu, son bir yıldır artık Linux için kod yazmadığını ve Linux'u geliştirme faaliyetlerine son verdiğini açıkladı. Bunun sebebi olaraksa açık kaynak kodu camiasındaki insanların çocukça ve çirkin tavırlar sergilemesinden bıkmasını gösterdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Zaten iğrenç bir işletim sistemi, kullanıcı düşmanı ve kullandıkça daha da sevmediğim yegane sistem.

@08 Nis 2014 10:45 Cep telefonunda Linux kullanmadığndan emin misin ? (android - ios ?)

@08 Nis 2014 10:45 Farkında olmadan Linux kullanıyorsun. Evindeki elektronik eşyalara bak. ve acaba bunlarda hangi işletim sitemi var diye kendine bir sor.

@08 Nis 2014 10:45 Çok ilginçtir ki o iğrenç dediğin işletim sistemi hayatında sıradan yaptığın birçok alanda etkili

@08 Nis 2014 10:45 @08 Nis 2014 10:45 Kapalı kaynakların özgür Linux dünyasıyla alıp veremedikleri nedir acaba? Linux kullanıcıları olarak kimin 'kullanıcı düşmanı' olduğunu çok iyi biliyoruz ve tercihimizi de buna göre yaptık zaten!

Geliştiricilerinin hali buyken linux tan medet umanlara acıyorum. Hiç bir zaman bir Windows olamaz.

@08 Nis 2014 10:51 Linux un amacı "pencere" olmak değil zaten. Hatta mümkünse pencereciler hiç kullanmasınlar. Gelipte Linux u kirletmeyin.

@08 Nis 2014 10:51 Linux neden Windows olsun ki. evde kullandığın çamaşır makinesi Linux kullanıyor. Şunu aklınızdan çıkarmayın. iyi yada kötü, Linux Windows un alternatifidir. Ama Windows Linux un alternatifi değildir.

@08 Nis 2014 10:51 Evet haklsın hiç bir zaman windows gibi tekel olamaz,cıa,mossad ve diğer haber alma servislerinin gizli yazıllımlarına hizmet edemez,her türlü çökme,donma ve güzel mavi ekranlara sahip olmaz,o yüzden sen windows kullan arkadaşım köle olarak yaşamana devam et biz özgür yazılımlara devam ediyoruz...

@08 Nis 2014 10:51 Linux'un Windows gibi kapalı kaynaklı, güvenlik açıklarıyla dolu olmasını istemiyoruz zaten!

adam haklı.

Linus Torvalds ve Richard Stallman'ı çok seviyorum. Birgün dünya onlara ve diğer tüm açık kaynak kod yazılım geliştiricilerine çok büyük bir minnet duyacak...

@cleverman zaten şu an birçok kullandığımız teknolojik alet (cep telefonu ve tabletlerimizdeki android, smart tv lerin işletim sistemleri) linux altyapısıyla çalışıyor bence dünya linux a şimdiden minnet duymalı :)

Linux'a laf atanlar acınacak derecede komformist ve marka meraklısı zavallılardır.

@08 Nis 2014 12:35 bak sen şu konuşana :)

Mobil dünya bu çekirdeğin üzerinde gelişiyor, android linux çekirdeğini kullanıyor. şu ciddi üç sistem var, apple (mac os ve ios) microsoft (windows ve windows phone) ve tabiki linux dünyası masaüstünde ubuntu, debian, pardus,redhat vb... mobil de android, firefox os sailfish os, tizen, ubuntu touch. iğrenç diyen arkadaşlara duyurulur...

bunlar kim ya? :)

Linux'u sadece işletim sistemi olarak düşünenler. Acaba şu anda kullandığınız akıllı telefon,tv, beyaz eşya hatta otomobillerinizin Ecu chipleri neyi kullanıyor sanıyorsunuz.. Ps3 bile linux sayesinde. Chrome, firefox, opera gibi bir çok tarayıcı bize farklılığı ve çeşitliliği getirdi. Android'in temelinde bile linux var. Listeyi uzatmak mümkün. Bunlar sadece benim aklıma gelenler. Linux'u sevmeyebilirsiniz (hatta ben de sevmeyenlerdenim) ama hakkını da vermek lazım. Linux sadece açık kaynak kodlu işletim sistemi değil. Birçok yazılım ve donanımın temelini oluşturan bir sistemdir.

Linux kullanıcısıyım ama Linus Torvalds'ın bu tavırları hoş değil. Bunu sadece bir geliştiriciye değil birçok geliştiriciye yapıyor.

@08 Nis 2014 15:29 hadi oradan adam looser mı demiş uyarmış... sadece sabote etmeye çalışan tipin tekini neden savunursunuz ki?

Tabiki mühendisliği, yazılımı en iyi Linux'te öğrenirsiniz. Ancak hayatta bir gerçek var ki parası olan bu sektörde hüküm sürüyor. Örnek olarak diğer dev yazılım firmalarına baktığımızda yazılım araçları, servisleri ve bütünleşik yapılarıyla hayatı daha da kolaylaştırıyorlar. Bu nedenle Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek kalmıyor. İster sevin, ister sevmeyin. Ancak firmalar iş yaşamında güvenliğe ve desteğe çok önem veriyorlar. Bu nedenle ünlü güvenilir markalarla çalışıyorlar. Açık kaynaklı kod sistemler ile risk almak istemiyorlar.

tüm linux geliştricileri androide geçsin bence boş yere çekirdekte kalmasınlar android tüm linux camasına bedel oldu

cleverman a katılıyorum

Forever Unix

Sen de yorum yaz