Linux Mint'i fena hack'lediler!

Eğer cumartesi günü bu işletim sistemini indirdiyseniz, hacker'lara "merhaba" diyebilirsiniz!

Linux Mint'i fena hack'lediler!

Eğer 20 Şubat Cumartesi günü Linux Mint indirdiyseniz, farkında olmadan işletim sisteminin hack'lenmiş bir sürümünü yüklemiş olabilirsiniz.

Linux Mint sitesindeki blog yazısına göre, Cumartesi günü bir ara Linux Mint internet sitesine giren hacker'lar, kullanıcıları "değiştirilmiş ve bir arka kapıya sahip Linux Mint ISO" indirmeye yöneltecek değişiklikler yaptılar. Hack'lenmiş sürümü kullanmak, hacker'ların kişisel bilgilerinizi çalmalarına sebep olabiliyor. Linux Mint'in açıklamasına göre bu hack, sadece Cumartesi günü Linux Mint internet sayfasından Linux Mint 17.3 Cinnamon sürümünü indirenleri etkiliyor.

Blog yazısında belirtilene göre, eğer başka bir sürümü veya dağıtımı indirdiyseniz durumdan etkilenmeniz söz konusu değil. 

Eğer bu hack'in sizi etkilediğini düşünüyorsanız, öncelikle Linux Mint blog'una girerek ne yapmanız gerektiğini öğrenmenizde fayda var. Sitede yer alan önerilerin arasında ISO'yu silmeniz yer almakta. Hatta ISO dosyasını sildikten sonra, dosyayı yazdığınız tüm DVD'leri atmanız ve hack'lenmiş ISO ile temasa geçen bütün USB bellekleri formatlamanız öneriliyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

Öncelikle hakclenen linux değil sadece sitesi siteyi hackleyip yeniden düzenlenmiş arka kapı açılmış olan iso asıl iso nun yerine koymuşlar

@24 Şubat 2016 10:41 amaçta zaten algı operasyonu yapmak.

Tam o gün indirdim kurdum. Akşamına kalmadı yerine Ubuntu kurdum. Bir aksilik olduğu belliydi, CPU aşırı çalışıyordu.

hacklenen LinuXMint değil LinuXMint ekibi... adamların güvenlik anlayışı sıfır... tabi bu global ekibin... Türkiye ekibinde sorun yok hatta torrentten indirenlerde sorun yok 20 şubatta yüklemişler... Türkiye sitesinden indirenlerde sorun yok... ls /var/lib | grep man.cy komutu uçbirime yapıştır enter tuşla bekle klasör çıkmazsa sorun yok çıkarsa interneti kes diskten sil...

@grezimonk ağlam be ağlama tamam senin linux- mintin cici

@grezimonk lay lay lom, lay lay lom.. sevinince hep bu şarkıyı söylerim..

@24 Şubat 2016 20:20 kıt zeka sen ne dion sen LinuXMint kullanmıyorsundur... ne saçmalıyorsun?

@grezimonk Kızma be birader herkese! Her genç delikanlının başına gelir böyle şeyler. Bi daha ateşli linuxmint diye tutturup, windows'a ağır yüklenirken iki defa düşün derim. Bak ne kadar hasım toplamışsın, kolay gelsin. Ne ekersen onu biçersin. Düzeyli olmak en idealidir kıt zeka bilmem ne sözlerini sana yakıştıramadım. Her katılımcıya saygılı davran varsa bir kusuru bırak o vicdanlarda mahkum olsun.

@grezimonk kıt zeka sensin yıllarca windowsa güldün durdun bak ne hallere düştün. ben düşene vurmam seviyene inmiyom bu defa.

@grezimonk kıt zeka vs. yani hakaret söyleyecek cevabı olmayan acizlerin başvurduğu yoldur. Hep windowsa olur bu defada linuxa olmuş tolere etmen gerekmez mi? Bırak bir kere de onlar gönlünce gülüp dalgasını geçsinler.

@25 Şubat 2016 16:18 kıt zekalısın çünkü hacklenen LinuXMint değil onu geliştiren ekip... hatta PHP ve WP hesapları sadece bir iso değiştirmişler oda 17.3 Cinnamon isosu... çoktan durum kontrol altına alınmış... windows ile karıştırmışsın... olay virüs sorunu değil...

@grezimonk sen windows' un mavi ekran hatalarıyla kafayı biraz dağıtmışsın sanırım :) Oradaki mevzu linux mint' in hacklenmesi değil, bence boş konuşuyorsun sadece laf atabilmek için. Zamanın da içine çok oturmuş sanırım windows' un manyaklıkları, kendini böyle şeylerle mutlu etmeye çalışıyorsun(var olmamış bir şeyle)

@grezimonk kıt zekalı sensin! çıldırmış olmalısın saplantı gibi linuxmint savunuculuğu yapıyosun hacker işi iyi becermiş ve senin gibilerin zaten bir hücreli beyin yapısı var o da allak bullak olmuş. git işine be seviye yoksunu sende.

@grezimonk çamura batmışsın içine iyice gömülürken windows'u da içine çekmeye çalışma. O çamur da sivri, çatal dilinle debelen dur. haberi okuyanlar anlamadı mı ki on kere aynı açıklamayı yazıyorsun. Hacklenen linuxmint değilde onu geliştiren ekip ise durum daha da vahim, kendini koruyamayanların yazılımı da beş para etmez sonucu çıkar, nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça. Otur oturduğun yerde boşyere polemik yapma.

İste bu sebeplede ubuntuya devam

Linux Mint'in indirilme sayfasını mı hack'lediler olamaz! MetinolMetin ve bir dizi Linux mintsever kardeşlerimizi üzmeye ne hakkınız var? Linux hack'lenmez, virüs bulaşmaz diye içinde mitos oluşturanlar, her işletim sisteminin zayıf yönleri vardır ve biz kullanıcılar bununla yaşamayı bilmeliyiz. Linux Mint kullanıcılarına geçmiş olsun diyorum. İndirilme sayfası Windows diye uyduruk argümanları ve karalamaları kabul etmiyorum peşin peşin söyleyeyim.

@24 Şubat 2016 13:22 adamlar şifre diye upmint gibi bir şey kullanırsa hacklenmemesi imkansız olurdu...

Adında Linux geçiyor diye tüm dağıtımlar etkilenmiş gibi yorumlamayın... PHP ve WP şifresini yapan şahısın saçmalaması sonucu hacklenen PHP ve WP hesapları sonucu olmuş... upmint diye şifre yaparlarsa hacklemeye niyetli olmasalarda hacklerler...

@grezimonk yüzme bilmiyosan kavak ağacında işin ne? Dikiş dikmesini bilmiyosan niye koydun cebine yoğurdu? Windows 4. milenyum faciası ise bu linuxmint kaçıncı facia olur?! yüreğin yetiyosa cevapla.

@25 Şubat 2016 16:27 olay php ve wp hesabının şifresini kırılacak kadar kolay yapmaları hacklenirler tabi... resmen gel hackle demişler... iddialarda var... global çokta güvenilir sayılmaz... ciddi güvenlik firması ile çalışmaları gerekiyor...

@grezimonk ya dünden beri kendini telef ettin ha, arada bir mola ver yemek ye su veya çay iç üzülüyoz haline, kaygılıyız sana bişey olursa kim kızdıracak 5 . milenyum diye windowscuları kendine dikkat et gözüm. hekse hek senin sağlıgından daha mı önemli. bırak bu işleri fırçala dişleri devlet su işleri.

Linux fanboyları doluşmuş.Windowsla ilgili bir haber olsaydı hemen pişmanlıktır diye başlamışlardı.

@25 Şubat 2016 00:37 yerden göğe kadar haklısın bilmem kaçıncı milenyum faciası diye hakaretler gırla giderdi hemde. Kendilerine olunca tık yok. Araplar gibiler, kendi futbol takımları hücuma geçince yallah yallah diye tezahürat, gol yiyince allah allah..sadece gülünür bunlara be.

@25 Şubat 2016 16:06 daha haber okumaktan haberiniz yok! bir bakın bakalım haberde ne yazıyor? sadece başlığa bakarak yorum yazmışsınız.

@25 Şubat 2016 18:08 haberi de okudum içeriğini de detayları ile de anlayacak idrak edecek sağlıklı bir beyine sahibim, ukalalık yapma. Haberin ana başlığını biliyoruz bu Linuxmint'cilerle Windows severler arası tatlı bir rekabet ve çekişme var ona ithaf olunan yorum niteliğindedir. Bu kadar açıklama sanırım kafi.

yorum yapan arkadaşlar konuyu okuyor musunuz yoksa başlığa göre mi yorum yapıyorsunuz.. anlayamadım )

Pardus topluluk sürümüne devam :) Canım Pardus :D

sitenin hacklenmesi LINUX'un hacklendiği anlamına gelmez :S biraz düşünüp haber yapın ya da ajanslardan gelen haberi direkt copy-paste yapmayın..... yaşsaın LINUX.. nokta

@25 Şubat 2016 17:03 ''KRAL ÖLDÜ YAŞASIN KRAL'' diye bağıran monarşi yanlısı şapşal durumuna düşmüş olursun. Yaşasın maşasın bu nasıl duruş yahu, kendinizi Linuxu savunmak zorunda hissetmeyin rahat olun. Hayatta daha ciddi manevi şeyleri düşünün gülüp geçin. Sonuçta uzağa sidik atma yarışına kendini kaptırmak gülünçtür, bu psikolojiden kurtulun.

@25 Şubat 2016 20:15 izin ver de insanlar istedikleri gibi tepki versin...inadına yaşasın ben den sana :D

@26 Şubat 2016 17:43 İnsanların düşüncelerini ifade etmeleri en doğal haklarıdır onun için bu platform var. Şahsıma yönelttiğiniz ''İnadına yaşasın ben den sana'' gibi banal, ucuz, seviyesiz ifadeler, özgürlük alanına girmez, hem tahriktir hem saygısızlık! Aynı kalibrede bir şeyler yazardım lakin değmez. Üslubunuzu gözden geçirin.

Pardus çok güvenli allahtan

@25 Şubat 2016 17:20 sırası gelene kadar ama

sene olmuş 2016 hala linux'cu microsoft'cu kavgası...birbirlerini trolleme çabaları...ne üstünlüğü oluyor windows'cuların linux'culara ya da linux'cuların windows'culara anlamıyorum ki? birazcık büyüyün derim, bırakın kim ne kullanıyorsa kullansın daktilo mu abaküs mü yoksa süper bilgisayar mı kullanıyor? keşke yabancı teknoloji sitelerinin haberi verdiği gibi verilseymiş chip'te de. adamlar bunu yapan hacker'la röportaj bile yapmış koymuş siteye biz hala heueheehee naaber linux'cu modunda

İşletim sisteminin sayfasını hack'lemişler bu ne yahu bir bardak suda fırtına koparmışsınız. Hayatı bu kadar ciddiye almayın relaks olun. Her işletim sistemi hacklenmeden nasibini alır, rasyonel olun, fanatik XYZ yazılımını futbol fanları gibi savunmayın. Olabilir diyin ve geçin hayatta daha mühim şeyler var..

@25 Şubat 2016 20:08 hacklenen şifre oarak "upmint" kullanmış... kullanıcı adını sen tahmin et... hacker bunu görünce ne yapacak twitterda hastag açıp uyaracak mı sandın?

@grezimonk ya banane be hekerin ne kullandığından sonuçta bir yöntem kullanmış ve açık bulup işini yapmış. Yazdığın açıklama verdiğim nasihatle örtüşmüyor. Olmuş la ölmüşün çaresi olmaz. Anlamsız polemiğe bir son ver bırak gerçek sorumlular dövünsün senin bilgisayarında birşey yoksa sorunda yoktur böyle basit denklem kur ve gül geç yahu!! Kendini sorumlu hissetme sen amigo musun sanane, sus artık.

Yorumlar komedi. Haberi okuyup yorum yapın lütfen.

@25 Şubat 2016 22:34 Bende epey güldüm valla burası açık hava labaratuvarı gibi akademisyen arkadaşlara söyliyim sosyolojik güzel veriler var. Gülmek de bir ihtiyaç ben yorumları beğendim, yalnız şu grezimonk niye bu kadar kendini parçalıyor bi mana veremedim şirket yetkilisi mi tanınmış bir üst sorumlu mu? Sadece kullanıcı ise durum çok vahim Don Kişot gibi her yoruma yeldeğirmeni gibi kontra yapmış, enteresan bir vaka var ortada. İyi güldüm, gülmek bir porsiyon pirzolaya değermiş derler.

Windows ile yanyana mint kullanıyorum daha tık demedi şakır şakır çalışıyor.Çevremede kuruyorum ubuntu/mint sorunsuz sistem bence. :)

@MrForjest windows ile minti yanyana mı kullanıyon, nasıl yani sanki ana mönünün yanında tutam tutam, demet demet nane otu yer gibi yani, midem altüst oldu daha fazla dayanamıycam bu platforma.

@MrForjest çakma Forrest Gump herkes konuşsun sen sus! şişe dibi kalınlığındaki camlar takılı gözlüğünlen nasıl görüyon yaw. ya windows ya biz linuksmintcilerden olacaksın ikisi olmaz tövbe tövbe bu da üçüncü yolcu olmuş.

@MrForjest ''şakır şakır çalışıyor'' denmez, Türkçeyi katletmişsiniz! Şakır şakır ancak su akar, suyun akarken çıkardığı ses olan şakırdamasından esinlenilmiş bir deyimdir, şakır şakır bardaktan boşanırcasına yağmur yağdı veya şakır şakır düğünde oynadı (zil takıp oynadı yani) denir. Bir şey iyi işliyorsa veya çalışıyorsa ''saat gibi çalışıyor'' veya ''tıkır tıkır işliyor'' diye benzetme yapılabilir. Güzel dilimizi düzgün kullanalım yoksa hatalar yerleşiyor diğeri de aynı betimlemeyi kullanıyor

Linux'un tüm türevleri varyantları ve Windows'un ve hatta Macintosh ve Unix işletme yazılımlarının arkasında dahi denilecek düzeyde insanlar kafa beyin patlatarak emek veriyor. Hepsi kullanım alanına göre başarılıdır. Bırakın bu çekişmeyi artık Linuxmint te bilişim dünyasında yer almalı Windows'ta, reel hayatta daha ciddi şeylere angaje olun, enerjinizi böyle şeylere harcayın gençler, bırakın gereksiz polemikleri ve hakarete varan tırmanışı, birbirinizi sevin saygılı olun. (Hasan Abiniz)

Az önce kurdum, yıllardır Linux Linux ubuntu, mint vb... Diyenler, Yahu Linux Dökülüyor, Mint Kurdum koşarak kaçtım, yazık size...

linux mint hack lediler diye gülüyor windows severler. arkadaşlar hatırlatırım windows yıllardır hacklerniyor. 18. sürüme güvenlik duvarı yerleştirdiler adamlar her ihtimale karşı.

Linux Mint 18 Sarah kullanıyorum hackleyebilecek varsa buyursun

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir