Linux Vakfı'nda büyük değişim

Oy hakları elinden alınan bireysel üyeler, artık "destekçi" olarak nitelendirilecek...

Linux Vakfı'nda büyük değişim

Linux Vakfı, tüzük metninde bir değişikliğe giderek, vakfın bireysel üyelerinin artık "destekçiler" olarak nitelendirilmesine ve bu üyelerin bundan böyle yönetim kurulu üyelerini seçme hakkına sahip olmayacaklarına karar verdi.

Linux yazılımlarını geliştirmek isteyenlere sponsorluk yapan; kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Linux Vakfı aynı zamanda Linux standartlarını ayarlamak ve yazılma destek sağlamak adına çeşitli işbirliklerine dayalı projeleri de yönetiyor.

Vakfın aralarında IBM, Intel, Oracle, Hewlett Packard, Google ve Facebook'un da yer aldığı 500 adet ticari üyesi var.

Söz konusu yeni tüzük düzenlemesine kadar bireysel üyeler bir Linux.com e-posta adresinin de yer aldığı pakete 99 dolar ödeyerek kuruluşa üye olabiliyorlar ve yönetimdeki kişilerin seçilmesinde oy kullanabiliyorlardı. Yeni düzenlemeyle birlikte Bireysel Destekçiler bir e-posta adresi ve çeşitli indirim haklarına sahip olsalar da oylamalarda yer alamayacaklar.

Söz konusu değişikliğin nedenine dair resmi bir açıklama gelmese de, bunun bireysel üyelerin yönetim kurulu üyeliğine seçilmesine engel olmak amacıyla yapıldığı tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Kafasına göre demokrasi için Linux :)

@27 Ocak 2016 22:47 Troll diye bir kavram çıktığı için bir önlem bu. Vakıf bu gelipte herhangi birisini ne sebeple koltuğa oturtsunlar. Linux'a sallamak için böyle haberler yetmez kardeş. Bir sebep bulamadınız şimdi vakıf üzerinden mi sallıyorsunuz? Linux'u zekiler Mac'i zenginler kullanır. Windows'u ise korsancılar kullanır (genelleme yapılırken çoğunluk kast edilmiştir). Bu fikre karşı olan antitez üretsin nasıl çürütülüyor o tez göstereyim.

Linux'un son kullanıcı için bir halta benzemesi için binlerce fırın ekmek yemesi lazım. Arkasında adam gibi geliştiren birlierinin olması lazım. 20 yıllık XP (gelişim sürecini de dahil ettim :p ) takır takır çalışıyor, Linux Mint Yazdırdığım DVD yi boş gösteriyor, bazen yarısını gösteriyor. Manjaro Harici diskten video oynatımında takılıyor, kilitleniyor. Makyaj güzel , ancak forum forum dolaş çözüm ara önceleri zevkli olsa da bayıyor bir müddet sonra, Ha işini bilen kullanıcılar için süper.

@28 Ocak 2016 13:09 Buna katilmiyorum. Bu gun windowsa yeni gelen bir cok ozelligi linux kullananlar zaten sahiptiler. Linux,un tek eksik tarafi oyunlar ama oda zaman icinde oturacaktir. Ustelik ben linux uzmani degilim ve hic sorun yasamiyorum.

Klavyede @ işaretini koymanın eziyetinden de bahsedin. Daha doğrudüzgün bir standart oturtamamışlar. Hiç birisinin fanı değilim. Sadece adam gibi bir işletim sistemi istiyorum. Arka kapıları olmayan...!

Her para verenin oy hakkı olduğu yere demokrasi denemez! İşi bilen işin ortasında olan adamlar, işin dışından katılanlar yüzünden etkisiz konumda idi. Ve bu düzeltildi. Olay bundan ibaret.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost