Linux'a en çok katkı yapan isim Intel oldu!

Linux'a en fazla katkıda bulunanlar listesinin tepesinde, herkesi şaşırtan bir teknoloji devi var!

  • Cem Şancı
Linux'a en çok katkı yapan isim Intel oldu!

Açık kaynak kodlu Linux işletim sistemi çok sayıda kişi ve kurumun katkılarıyla varlığını sürdürüyor ve gelişmeye devam ediyor. Bağımsız yazılımcılar kadar büyük kurumların yazılım mühendisleri de Linux'un kodlarının geliştirilmesi için önemli katkılarda bulunuyorlar.

Linux Vakfı tarafından yıllık olarak yayınlanan 'Linux'u kim yazıyor?' raporuna göre, 2014'te açık kaynak kodlu işletim sistemine en çok katkıda bulunan kurum Intel oldu. 

Red Hat, IBM ve SUSE'nin yıllarca ilk sıraları kimseye bırakmadığı bu raporda Intel'in birinciliği kazanması, işlemci devinin Linux'a verdiği açık desteğin bir ispatı oldu. Listedeki ilk on içinde yer alan diğer kurumlar ise, Linaro, Samsung, IBM, SUSE, Texas Instruments, Vision Engraving Systems, Google ve Renesas oldu.

Intel, Linux üzerine kurulan Android sistemleri için yeni donanımlar üretmeye başladığından beri Linux'un gelişimine büyük önem veriyor ve sistemi geliştirmek için aktif olarak rol alıyor. Intel mühendislerinin, Linux çekirdeğinde yaklaşık 10.000 değişiklik yaptığı da raporda yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Burda bile tek teknoloji mobil devi Sammy var sevmeyenlere duyurulur.

Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez durumu.

İnanmayacaksınız belki ama Linux kullanırken aldığım zevki hiçbir işletim sisteminden almıyorum. Gelecekte Linux'a ve açık kaynak koda çok büyük katkılar olacak:Evrilmiş bir çekirdek, mükemmel entegre driver'lar, mükemmel masaüstü ortamları, yüzlerce mükemmel yazılım ve özellik, mükemmel desktop-mobil-endüstriyel dağıtımlar. Linux'un geleceği parlak...

@cleverman umarım bizde o günleri görürüz ama zor microsoft 5 yıl içinde windowsu tamamen bedava yapacak

@cleverman iyi de daha sen tam olarak inanmamışsın dostum. tam olarak terk ettin mi winows u :)

@cleverman linux kaç yıldır var? ve neden hala doğru düzgün driver desteği yok? daha ne kadar kendimiz kandırılacağız?

@cleverman Yav he he yıllardır aynı masal. Bekle belki torunlarının torunlarının torunları görür o parlak geleceği :D

@23 Şub 2015 00:17 cahil sürücüler donanım üreticilerin sorumluluğudur işletim sisteminin değil... Linux sürücü geliştirmek zorunda değil...

@22 Şubat 2015 20:03 yazılım geliştiricilerin bir kısmı için işletim sisteminin bedava olup olmamasının hiç bir önemi yoktur. onlar için önemli olan açık kaynak koddur.

Şimdi birazdan amd'ciler ve aticiler gelirler.boş,boş yorum yaparlar:)))))

bunun üzerine intel işini bilmiyor diyenler çıkarsa şaşmam :D intel mi bilecek siz mi?

@22 Şub 2015 19:11 kahramanımız intel

Linux sevmiyorum ya ??

Tizen patlaması olabilir

Bencilce söylemler ama. linux un çok gelişmesi daha fazla kullanıcı demek. kullanıcı sayısı artarsa virüslerde çoğalır. Küçük bir kitleye hitab etmesi benim gibi kullanıcıların avantajınadır.

iyi sistem linux ama sanki birşey eksik gibi..ne olduğunu çözemediğim için ara ara kullanıyorum..

Amd ati .nvidia intel via onlarda destek vermeli

YAV DÜNYADA EN COK KULLANILAN LİNUX HABERİNİZ YOK LİNUX UYDUDA LİNUX MODEMDE ,SUNUCULARDA DAHA SAYAMADIĞIM BİR SÜRÜ CİHAZIN İÇİNDE ÖZELLEŞTİRİLMİŞ OLARAK KULLANILIYOR TAKMIŞINIZ BİR MİCROSOFT,DANDROİD VE KAPALI KUTU MAC VE SİSTEMLERİNE.

@23 Şub 2015 10:39 android te bir linux tur

Dünyanın en çok sayıdaki aygıtta bulunan işletim sistemi çekirdeği linuxtur. Bilmeyenlere duyurulur. Yani aslında linux tüm piyasayı mahvetti de bi siz anlamadınız. Linuxun yolu belli, taşınabilir aygıtlar, akıllı tv ler. Sizin öyle beklediğiniz gibi masaüstüler notebooklar değil. Gerçi yavaş yavaş notebooklarda da görmeye başlarsanız şaşırmayın.

bu kadar desteğe rağmen hala tırt bir sistem olmakta linux un ayrı bir rezilliğidir. valla bravo zoru başarıyorlar :)

Masaustu olarak 9 yıldır Ubuntu Linux kullanıyorum ve diğer işletim sistemlerinde yapıp linuxta yapamadığım birşey olmadı. Hemen oyun diyebilirsiniz onun içinde ubuntuya steam yükleyip linux üzerinde çalışan yüzlerce oyunu cok rahat oynayabiliyorsunuz. Hatta compiz arayuzunu yuklerseniz çokta eğlenceli oluyor. Bir denemenizi tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play