Linux'la ilgili akla takılanlar ve cevapları!

Linux'u denemeyi planlayan Windows kullanıcılarının kafasını en çok karıştıran soruları cevapladık!

Linux'la ilgili akla takılanlar ve cevapları!

Windows kullanıcıları, Linux gibi farklı bir dünyaya adım atmaktan çekiniyor olabilirler. İki işletim sistemi arasındaki farklarla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, endişelerinizde pek haksız sayılmazsınız. Bu yazımızda Windows kullanıcılarının Linux hakkında en çok sorduğu soruları cevaplamak istiyoruz.

Tüm eski yazılımlarınızı çalıştırır mı?

Birçok popüler yazılımın çapraz-platform sürümleri, Linux'ta kusursuzca çalışacaktır ancak Linux'ta çalışmayan Microsoft Office gibi yazılımlar da var. Genel olarak Windows'ta yaptıklarınızı Linux'ta da yapabilirsiniz. Neyi çalıştırıp, neyi çalıştıramayacağınızı görmek için biraz araştırma yapabilirsiniz. İhtiyaçlarınız ne kadar "eşsiz" ise, bunun Linux'taki karşılığını bulma ihtimaliniz o kadar düşük.

Yazılımları nerede bulabilirsiniz?

Yazılımları dağıtımınızla birlikte gelen paket yöneticisi ve/veya yazılım merkezi üzerinden yükleyebilirsiniz. İstediğiniz yazılımı bulduktan sonra yüklemek için genellikle bir kez tıklamanız yeterli olacaktır.

Sürücüler nereden yüklenir?

Linux'un güzel tarafı, sürücülerin çoğunu kendi içinde barındırması. Dolayısıyla her şey çalışıyorsa sürücüleri düşünmenize gerek yok. Ek sürücüye ihtiyacı olan bileşenler için ise dağıtımınız, size Additional Drivers aracını çalıştırmanızı söyleyecektir. Bu araç, tüm donanımlarınızı kontrol edip sürücüleri bularak, hangilerini yüklemek istediğinizi sizin tercihinize bırakacaktır.

Linux'a gerçekten virüs bulaşmaz mı?

Linux'a gerçekten virüs bulaşmaz mı?

Windows virüslerinin bulaşmadığı Linux, gerçekten de daha güvenli. Linux için yazılan çok az sayıda virüs ise Linux'un karmaşık izin sistemi nedeniyle çalışmakta ve gerçek bir zarar vermekte zorluk çekmekteler.

Linux'ta oyun oynanır mı?

Oyunları çalıştırabilen bir sistem olan Linux, Steam sayesinde çok sayıda oyunu destekliyor. Ancak Windows'taki oyunların sayısı Linux'takinden çok daha fazla.

Nasıl deneyebilirsiniz?

Denemek istediğiniz dağıtımı seçtikten sonra dağıtımın indirme sayfasına gidip 32-bit veya 64-bit sürümü indirin. Bilgisayarınız çok eski değilse 64-bit'i tercih edin.

Windows'la ve diğer işletim sistemleriyle uyumlu mudur?

Genel olarak evet. Örneğin farklı işletim sistemlerine ait çoğu dosya biçimi, alternatif programlar tarafından açılabiliyor. LibreOffice ile MS Office dosyalarını, GIMP ile Photoshop dosyalarını açmanız mümkün. Windows'un ağ üzerindeki paylaşımlı klasörlerine de ulaşabilirsiniz.

Ne sıklıkta yükseltmelisiniz?

Bu, indirdiğiniz dağıtıma bağlıdır. Fedora gibi bazı dağıtımlar hızlıdır ve sadece son bir veya iyi sürümü desteklerler. Ubuntu'nun LTS dağıtımlarıysa 2 senedir bir çıkar ve 5 sene desteklenir.

Yasal mı?

Evet, anack bazı istisnalara dikkat etmek gerekiyor. Linux dağıtımlarını indirmek ve kurmak yasaldır. Bununla birlikte bazı küçük bileşenleri kullanmanız yasa dışı sayılabilir. Örneğin indirebileceğiniz MP3 codec'i aslında patentlidir ve onu ödeme yapmadan kullanmak yasadışıdır. Ancak bunu aşmanın birçok yolu var. Örneğin Windows'u satın aldıysanız, Windows bu codec'le birlikte geldiği için codec'i Linux için tekrar satın almanıza gerek yoktur. Bunun yanında bu tür bileşenleri kullandığı için cezalandırılan kullanıcıya şimdiye kadar rastlanmadı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Umarım burada yine işletim sistemi savaşı olmaz. Linux'a öfke kusan yorumlara hayretle bakıyorum, zira açık kaynak, özgür ve ücretsiz olan, kurulduğu bilgisayara başka sistemin kurulmasını engelleme gibi bir girişimi asla olmayan dostane bir sisteme neden düşman olunur ki? Ayrıca Linux bugün pc'lerdeki kullanıcı sayısı bir 'rakip' bile değil, bu sisteme düşman olmak çok saçma! Ayrıca Linux eskisi gibi değil, çok gelişti, yenilendi, güçlendi ve artık nihayet son kullanıcıya hitap ediyor. Gayet basit bir kullanımı var ve standart bir kullanıcıyı bile son derece memnun edebileceğine inanıyorum.

@08 Eki 2014 00:18 2 EOS kullanan biri olarak çok memnunum ama hocam bilindik uygulamalar ile sürücüler sıkıntılı olduktan sonra linux gelişmez.Hadi masaüstü neysede leptop'da birçok markanın tam sürücüleri özelleştirilmiş programları linuxda yok.sene olacak 2015 ama hibrit kartlar hala sorunlu

@08 Eki 2014 11:47 Ne sürücü sıkıntısı ya Linux bu konuda en iyi durumda atmayın kafanızdan yok sürücü problemi bilmem ne hadi kardeşim işgal etmeyin burayı.

Son kulanıcılar için (eğer Call of Duty - Crysis gibi oyunları oynamıyorsanız yani sadece nette sörf yapan biri iseniz) Linux Mint Cinnamon kesinlikle tavsiyemdir. RAM miktarınız 4 Gb ve üzeri ise 64 bit , 4 GB 'tan düşük ise 32 bir indirip kurabilirsiniz. Mac OS X hayranı iseniz Elementary OS Luna dağıtımını indirip kurabilirsiniz. Efektler ve görseller Mac OS X 'i andırmaktadır. Deneyin ve görün derim.

@08 Eki 2014 00:38 Arkadaşım elementary os paralı ver bize harçlıkda indirelim boş,boş konuşmayın yazıp çizmeyin yaaa.

@08 Eki 2014 11:14 Elementary OS ücretsizdir, bağış yapmak isterseniz ödeme yapabilirsiniz.

@08 Eki 2014 11:14 elementary os ücretli değildir. sadece indirmeden önce 10 dolarlık bir bağış önerisi verir, dilerseniz bu bağışı yaparsanız (miktarı da istediğiniz şekilde ayarlama imkanı verir) dilerseniz ücretsiz olarak indirir kullanırsınız.

@08 Eki 2014 11:14 Kendi yorumuma yanıt vereyim ya kredi kartı bilgisi gir yada paypal hesabı oluşturun diyor sayfasında hala nasıl bedava diyorsunuz yaaa.verin bir link'de indirelim bariii madem bedava...

ekran kartımın driverını bir türlü bulamadığım için adam gibi linux deneyimi yaşayamadım maalesef. ekran kartı driverı yüklü olmayınca işletim sistemi kaplumbağa gibi çalıştığı için en fazla 1-2 gün saç baş yolarak denedim ve sildim.

benim evde 3 masaüstü 1 laptop var.en eskisine Pentium 4 3.0 Ghz 1.5 ram 256 ati ekran kartı var.Pardus 2007 ve 2012 kurdum.1 yıl ara ile laptop D ye kurdum vee sonra sildim.Linux hiç bir çeşidi kullanılabilir değil.bi işe yaramaz.xp ki devri geçti geçiyor bedava ona bin basar.ikide bir linux haberleri yapıp durmayın.sizin yüzünüzden linux kurcam silcem derken hardiskin boot manegerini yaktım.yeni harddisk almak zorunda kaldım.benim çevremde tanıdığım herkezde eski yeni en az 3-4 tane bilgisayarı var.kurarlar denerler kullanırlar ama olmuyor işte.linux dan bi halt olmaz.

ubuntuyu kurup denemişdim ama olmuyo be kardeşim bilemiyorum bnm beceriksizliğimmi ama 14 yıllık bi pc kullanmışlığım var beceriksizde olamam fakat gel görki bana windows 8 deki performansı veremedi hep bi eksiklik var touckpad driverı bulmayı 3 günde öğrendim yok synaptics paket yükleyiciymiş yok bilmemneymiş sonracıma ekran parlaklığını kodlar ile çözdüm ki windows 8 i kurar kurmaz programsız parlaklığı ayarlayabiliyordum sonra youtube da video izlerken 720p den 480 e düşürünce kaliteyi pixeller acayip belli oluyo win 8 de bu hata yokdu yani kısacası olmuyooorrrrr uğraştırıyooorrr bizi yoruyooorrr bi uzman olman lazım kod işlerinden anlaman lazım zaten bizler için sunmuyolarki bu linux u genelde serverlar kullanıyor diye duymuşdum. herşey öle hazır diil linuxda arican tarican uğraşcan klasic otomobil gibi :D orasıyla uğraş burasıyla uğraş hobi gibi hazır bişi yok windows'a mahkumuzzz. windowsda herşey hazır hazır diilsede programla cart diye çözüyosun. linuxda program bulunmuyo :D kodla sen bişiler yazcan işgence ya...

beleş olan şey güzel değildir :)

Farklı işletim sisteminin en büyük handikapı alışılmış yazılımların olmaması ve donanım firmalarının destekl eksiklikleri. Bir yazıcıyı bile tanıtmak 1 iş gününe mal olacaksa Linux'a geçmek fantaziden öteye geçmeyecektir.

@abdeg33 şu ana kadar onlarca farklı tarayıcı tanıttım Linux dağıtımlarına en fazla 5 saniye sürdü, bırakın bu işleri Windows tanıyana kadar yıl geçiyor.

@08 Eki 2014 16:18 Benim kastettiğim sizin teknik bilgilerle yaptığınız tanıtmalar değil, normal kullanıcıların sürücüleri bulup yüklemeleri. İkisi farklı şeyler.

Linuxta şu yok, şu çalışmadı, şu olmadı diyenler keşke internette biraz araştırma yapsa. Windowsa 3 parti sürücü kurmadığında nasıl çalıştığı hakkında fikriniz var mı?

Linux neden bedava? Bedava olmamalı ve bilgisayarın içinde zorla satılmalı.

Bilgisayarınızda Windows varken linux kurarsanız ikisini de kullanabilirsiniz. Ancak linux varken Windows kurarsanız linuxu artık açamazsınız.

Ubunutu ' nun en son sürümünü yükledim ne yalan söyleyim Windows dan daha çok sorun çıkardı 2014 ösym sonuç belgemin .xps uzantılı dosyasınu Ubuntu yazılarını bozuk şekilde gösterdi diğer bir sorun ise arşiv dosyalarını sıkıştırma veya açma işleminde oldu ve google earth gibi Adobe Photoshop, Nero... gibi gelişmiş yazılımlar ubuntu da yok maalesef ve Ubuntu' nun Güvenlik Duvarı' da yok bundan dolayı bıraktım Ubuntu yu yoksa güzeldi Ubuntu...

Abi LİNUX kullanın bilgisayar hayatınız LÜKS geçsin.

Linux iyi güzel de şöyle bişi var yazılımların tam karşılığı yok, örneğin ben one note 2013 kullanıyorum tüm verilerim neredeyse orada yazılı ama bunu linuxta kullanamıyorum

linux en büyük sorunu sürücü desteği bilindik programların olmayısı altarnatif masallarını geçiniz çoğu altarnatif yazılım aslının yerini tutmuyor.Ama onun ahricinde gerçekten az kaynak tüketiyor.Sistemimde 2 dağıtım kullanan biri olarak Elementary OS tüm görsellikleri yapmama rağmen 1 GB dahi ram kullanmazken Windows 8 şuan 1.4 gb bellek işgal ediyor ayrıca office yazılımı için Kingsoft Office tercih ederim

Linux çok gelişti. Artık herkes Linux kullanabilir. Linux'un önemli bir sorunu kalmadı. Herkese tavsiye ederim. Hepsi birbirinden güzel işletim sistemleri. Ben Linux Mint KDE kullanıyorum. Hiçbir sorun da yaşamadım ama yeni kullanıcılardan iseniz biraz Linux'a adapte olmak gerekiyor. Gençler şunu da unutmasınlar: Gelecekte Linux bilmek aranılan bir kriter olacaktır. Gelecek Linux'un... <Cleverman>

@08 Eki 2014 12:52 yok arkadas ben de linux mint e cok sans verdim bekledigimden gercekten iyi cikti ne bilim her programin alternatifi var film ve arsiv yapabiliyorsun kullanimi rahat ama asil sorun stabil degil 5 tarayici dan da denedim istedigim gibi search yapamiyordum (suruculer yuklu halde) yani anlayacagin kasiyordu ayni kulustur pc me win 8.1 kurdum fll hd videolari filmleri tarayicilarda rahatca gezinmeyi yapabiliyorum linux stabilite sorununu cozmeli diger turlu hic bir zaman end-user lere hitap edemz....

Elementary os ücretsiz. O sadece bağış yeri

Mac OS ve Android Linux dan türetilmiş değil mi...var işte

Linux cop bilgisayarda ama telefonda android kral

Hayatında hiç linux çekirdekli sistem kullanmamış, kulaktan dolma burda atıp tutuyor :)

ubuntu yu kurmuştum 4 gb ramli bilgisayarıma , kasıyor , birçok özellik yok ekstra gerekiyor. kısaca beğenmedim. ve windows 7 ye döndüm.

Xp nin desteginin kaldirilmasindan sonra ubuntu deneyebilirsiniz. Cok kolay ve rahattir notebookumda kurulu cok faydasini goruyorum 10 inclik bi grundig intel atomda cok akici eski pentium, duo larda zorlanan isletim sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Fakat ubuntu veya herhangi bir linux dagitimindan sonra baslica kullanicaginiz adobe player veya flash yada benzeri lisansli programlari, google market benzeri bir uygulamadan raadca cekebilirsiniz. Android deki gibi otomotik kurulum yapar, uygulama yont denet masasindaki gibi raad kaldirabilirsiniz. Sorf olarak firefox kullanilmis ama chrome betasini kullanmanizi oneririm makinenizin donanimi ne kadar dusuk olsada sorfde apple ve win katliyacaginin net garantisini veririm. Xp yerini ubuntu cok isinizi gorur. Win 7-8 karsiligi linux minttir. Server olarak kodlu bir sekilde cok raad kullanabilirsiniz minti 2 hafta son kullanici olarak kullandim ama kasamin ust seviye video oyunlari icin dizdigim icin gereksiz gordum. İ5-7 icin veya esdeger amd islemciler icin win 7-8 oneririm. Cift cekirdekde zorlanicak makineleriniz veya tek cekirdek icin 32 bit ubuntu oneririm ramin fazla olmasi birsey ifade etmiyor belli bir yere kadar somuruyor linux size kullanim mikatari birakiyor yani 8 gb raminiz varsa size 2 gb ram alani biraksa 3 gbda da size 1 gb yer birakicak ama winden cok daha akici olucaktir. bu rakamlar varsayim olarak verdim. 32 bitte ubuntu, serverde 64 bit mint oyun icin win 7-8. Linux serisi sizi multimedya olarak tatmin edicektir. Asiri bir uygulama bollugu icine dusuceksiniz :D insallah yardimci olsbilmisimdir. Son olarakda linux serisini flash, micro sd cd veya dvden kurulum yapmadan kullanabilirsiniz kurulunolana gore cok az bir performans dusuklugu olur.

Yeni kullanıcılar için şuan en revaçtaki Linux sürümü olan, Linux Mint'i veya Tübitak'ın Geliştirdiği Yerli Malı Linux olan Pardus'u tavsiye ederim. ikisi de Hızlı ve Windows'a benzer arayüzü var. Bunun yanında Mageia Linux, tüm linux arayüzlerini destekliyor. Ayrıca Pardus'un son sürümü tamamiyle Türkler tarafından geliştirilmiş ve tam bir Türkçe dil desteği vardır herşeyiyle de yerlidir (hatta kendine has bir paket yöneticisi ve formatı olan pisi vardır). Linux'u usb'den de yükleyebilirsiniz, bunun için Yumi programını kullanarak, Usb üzerinden çoklu Linux kurma sürücüsü oluşturabilirsiniz. Linux kurulumu hakkında video sitelerinden ve yandex.com.tr'den aratarak bilgi alabilirsiniz. Linux'un bir olumlu yanı da, windows gibi kapalı kaynak kodlu ve Abd savunma bakanlığı ile kod paylaşımı yapmamasıdır. Linux, Amerikanın internetteki tekelleşme çalışmalarının ürünü olan (Google,Facebook gibi), Windows işletim sistemi kullandırılması ve özendirilmesine karşı bir alternatiftir. Linux'tan kormayın, oyun vb. araçlara çok bağlı değilseniz. Linux yazı yazma, facebook'a girme, video düzenleme, resim düzenleme imkanlarının yanında, yazılım yükleyicisi ile Onbinlerce yazılımı da kullanımınıza sunar. Diğer Linux sürümleri hakkında bilgi almak isterseniz en iyi adres: distrowatch.com'dur. Ayrıca illaki bir windows yazılımına bağlıysanız, windows emülatörlerini kullanarak bunu çözebilirsiniz (örn: wine).

Merabalar bana linux ile ilgili dikkat ceken bişiler söyleyebilirmisiniz??

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir