Linux'un babasından "Skynet" açıklaması!

Terminatör gerçek olur mu; yapay zeka bir gün bize saldırır mı? İşte Linux'un babasının cevabı...

Linux'un babasından "Skynet" açıklaması!

Geçtiğimiz aylar içerisinde, aralarında Stephen Hawking'in de bulunduğu pek çok ünlü bilim adamı ve mühendis, insanlık için en büyük tehlikelerden birinin yapay zeka olduğunu iddia ettiler. Ancak Linus Torvalds, açık kaynaklı işletim sistemi Linux'un kurucusu, bu korkuların aptalca olduğunu söylüyor.

Açıklaması sırasında bazı önemli ve mantıklı noktalara değinen Torvalds, Terminator filmlerindeki Skynet gibi yok edici bir süper zeka ile büyük ihtimal ile karşılaşmayacağımızı ama bir seri "hedefli AI" ile karşılaşacağımızı söylemekte. Temel olarak bakıldığında bu hedefli AI'ler, Google Now veya Siri gibi uygulamaların daha "süslü" sürümleri olacak ve tercümanlık veya planlama gibi işlemler için kullanılacak. Ancak bu yapay zekalar siber-tanrılar veya zeka olarak insana denk varlıklar olmayacak.

Slashdot üyeleri ile yapılan bir soru-cevap görüşmesinde Torvalds, sinir ağları ve yapay zeka üzerine yapılan araştırmalarının sonucunun ne olacağını düşündüğünü açıkladı: "İnsan benzeri herhangi bir şey yerine sadece daha fazla (ve çok daha süslü) hedefli AI bekliyorum. Bulaşık makinenizin sizinle Sartre tartışmaya başlamasından kaynaklı varlık krizine girdiğiniz bir durumu düşünmekte zorlanıyorum..."

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

bilimkurgudan başka bir şey değil tabiki..

Bi 50-60 yıl daha fikir yürütebilen bir şey çıkmayacağı belli.Ondan sonrasını zannetmiyorum ama belli de olmaz

Linus Torvalds %100 haklı...

Ben de katılıyorum:Yapay zeka daha yerlerde sürünüyor ve gelişmesi çok yavaş.İnsandan daha zeki bir yapay zeka belki 300 sene sonra felan olur o da zaten kontrol altında bulundurulur.Yapay zekadan çok korkanlar bence fazla film izlemişler,korkacak birşey yok,emin olun :)

bilimkurgu olarak düşünebilirsiniz ama kıyamet kopmadığı sürece ileri çağlarda organik bilgisayarlar ortaya çıkabilir

Teknolojinin nerden nereye geldiği göz önüne alındığında belki şimdi değil ama yüzyıllar sonra bunlar da gerçekleşecektir.

bu komik holivud saçmalıklarıyla milletin beynini iyice sulandırdılar :) gidin şöyle bir yararlı kitap, gazete, makale falan okuyun ve de en önemlisi aç ve açıkta kalmayın....

Compishco der geçerim. Araştıran anlar yazacaktım ama bizim millet araştırma özürlüdür. Skynet olmaz ama insanların bazı işlerde başarısız olduğunu ve bu işleri kendi yapması gerektiğini düşünmeye başlar.

Bugün birşeyler kesin olmaz demek bence çok yanlış. Bilim tarihine bir göz atacak olursanız bu tarz olmaz şeklindeki cümleler hep olmuştur...

Bundan bi 10-20 yıl önce gelip size deselerki "Bir makine çıkacak ve dünyanın diğer ucundaki bir insanla yüz yüze konuşabileceksin" inanmazdınız. Bundan 10 yıl sonra yapay zekanın insan zekasına eşit dereceye gelip gelemeceği ne malum? 5 yıl önce robotlar yürüyemezken şimdi koşup dengede durabilen robotlar yapılıyor.

Yarın, dün yaşadığımız teknolojiye sahip olamayacağız. Çünkü teknoloji sonsuz bir ilerleme içerisindedir. Geldiğimiz noktaya baktığımızda asla tahmin edemeyeceğimiz şeylerin hepsinin birer birer gerçek olduğunu görüyoruz. Ve olmaya da devam ediyorlar. Bugün bize bilim kurgu gibi gelen şeylerin hepsinin yarın olma olasılığı çok yüksek. 5 milyar km uzaklıktaki New Horizons uydusu dünyaya data gönderip alabiliyorsa lütfen kimse teknolojinin gücünü ve olabilecekleri küçümsemesin. Herşey olası.

Cem Yılmaz'ın da dediği gibi benim şarja taktığım alet beni mi kontrol edecek. :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir