Linux'un "milenyumu" yaklaştı

Linux için büyük problem kapıya dayanmışken, Linux'un babası Torvalds çabalardan memnun değil!

  • Levent Öztürk
Linux'un "milenyumu" yaklaştı

Yıllar içerisinde elektronik endüstrisi, pek çok farklı zorluğu aşarak, teknolojinin sınırlarını ilerletmeye devam etti. 1990'ların sonunda, belki de en fazla heyecan yaratan olay, Y2K, veya "2000 yılı" sorunu idi. Programcılar, 21. Yüzyıla'a geçişte yazılımların bir sorunla karşılaşmaması için ellerinden geleni yaparak çalışmışlardı ve çeşitli önlemler almışlardı. Neyse ki bu çalışmalar sayesinde de, Y2K kıyameti atlatılmıştı.

Şimdi ise Y2K sorununa benzer yeni bir sorun, Unix-benzeri işletim sistemlerinde ortaya çıkabilir. Sorun 2038 yılı problemi veya "Unix Milenyum Problemi" olarak bilinmekte. Bu işletim sistemlerindeki tarih değerleri, 32-bit tam sayılar ile saklanmakta ve bu sayılar, 1 Ocak 1970 yılından itibaren geçen saniyeleri göstermekte. Problem ise, 32-bit tam sayıların yaklaşık olarak 19 Ocak 2038 günü 03:14 saatinde bitmesi ile ortaya çıkmakta ve o anda sistemlerin tarih değerinin 13 Aralık 1901 olarak gözükmesi bekleniyor.

Her ne kadar bu problemin çözülmesi için 22 yılımızın daha olduğu düşünülebilse de, sorun şimdiden gelecek tarihlerle çalışan uygulamaları etkilemeye başlamış durumda. Zaman ilerledikçe ve 2038 yılının ilerisindeki tarihleri kullanan uygulamalar ve kişilerin sayıları arttıkça da bu sorun giderek büyüyecek. Bu yüzden de problemin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çözülmesi gerekmekte.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Linus Torvalds'ın kendisi de Linux çekirdek kodlarının değişimlerini yakından takip ediyor. Torvalds, geliştiricilerin çabalarının yetersiz veya kalitesiz olduğunu düşünüyor. Örneğin Arnd Bergmann'ın sunduğu yamalara "buna ne kadar fazla bakarsam o kadar az seviyorum" yorumunu yapmaktan çekinmiyor.

Açık bir şekilde Linux çekirdeği ile uğraşırken üst kalite kodların sunulması beklenmekte ve üst seviye yöneticiler, beklentilerinin altında kalan herhangi bir kod için geliştiricilere kızmaktan hiç çekinmiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Windows ta bu sorun yok. Windows kullanın. Daha tarihi bozuk işletim sistemi mi kullanacaksınız?

@30 Mayıs 2016 09:37 Linux berbat ötesi ama Windows daha da ötesi, yeni aldığım dizüstü bilgisayarım Windows 8.1 ile geldi ve beni bilgisayarımdan soğuttu (ki ilk dizüstü bilgisayarım), 4 gb ram ile Windows 8 kullanmak 500 mb ram ile Windows 7 kullanmaktan farksız. Tam stabilite düşmanı, sürekli internet kopup duruyor, bende TTNet suçluyordum sonra 2. bilgisayarım sayesinde fark ettim ki meğerse Windows 8 sorunlarından biriymiş, Microsoft bu sorunu dahi senelerce düzeltmedi hâlâ öylece duruyor!

@30 Mayıs 2016 16:46 win 10 a yükselt bi zahmet.

Linux'a birşey olmaz...

Linux un bu özeliğini seviyorum. kodu kaliteli yazmak zorundasınız. yoksa acımasızca eleştirilirsiniz.

2038 mi? Olamaz. Çekirdek geliştiricileri her hafta yaklaşık 1000 geliştiriciden gelen yaklaşık 8-9 bin yamayı çekirdeğe entegre ediyorlar. Birkaç yıl içinde mümkün değil yetişmez. Daha önemli işleri yoktur eminim.

20 senede herkesin evine bilgisayar girdi 28 yil sonra bilgisayar kalacakmi acaba

@30 Mayıs 2016 13:59 ilk önce odamıza, sonra masamıza, dizimize, cebimize gidi daha sonra gireceği yerden korkarım...

Bu sadece 32 bitli bilgisayarlar için geçerli. Sizce 2038'e kadar 32 bit kalır mı? :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost