Liri Browser: Materyal Tasarım'la sörf keyfi

Popüler web tarayıcılardan sıkılanlar için, farklı bir deneyim sunan, yeni bir tarayıcı alternatifi.

  • Onur Seven
Liri Browser: Materyal Tasarım'la sörf keyfi

Google'ın Materyal Tasarım tarzından hoşlanıyor musunuz? Eğer cevabınız evetse, Chrome veya Firefox üzerine yükleyebileceğiniz bir temayla Materyal Tasarım deneyimi yaşayabileceğinizi belirtelim. Bu sadece size Materyal görünümü vermeyecek, aynı his ve deneyimi yaşayabilmenizi de sağlayacak.

Bir Linux tutkunuysanız muhtemelen Materyal Tasarım'a güçlü bir vurgu ile yaklaşan Linux dağıtımı Papyros'u da duymuşsunuzdur. Bu işletim sisteminin varsayılan tarayıcısı olan Liri, gerçek bir Materyal Tasarım keyfi sunuyor.

Liri, Chromium motorununa dayalı açık kaynak ve çapraz platform destekli bir web tarayıcısı. Akıllara Linux ve Ubuntu için geliştirildiği gelse de Windows ve OSX işletim sistemlerinde de kullanılabiliyor.

Liri kullanmanın ana nedeni Materyal Tasarım ile geliştirilen bir tarayıcı olması. Kullanıcılara Android Lollipop hissi veren tarayıcı gölgeler, duyarlı animasyonlar, geçişler ve derinlik etkisini başarılı şekilde yansıtıyor. Projenin gelişimini hızlandırmak için GitHub üzerinden katkıda bulunabilirsiniz.

Materyal Tasarım'la sörf deneyimi yaşamak isteyenler, buraya tıklayarak tüm işletim sistemleri için ücretsiz olarak sunulan Liri Browser'ı sistemine indirebilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

negerek.... en az 20 karakter doldurmak için......

meteryal tasarım bu kadar köşeli değil... microsoftun tasarımsızlık çizgisinden gitmiş biraz da...

Bu bayağı edgenin firefox motoruyla birleştirilmiş hali görünüm edgenin birebir kopyası gibi duruyor haksızmıyım?

Güzel bir şeye benziyor

Kandi adıma söylemek isterim ki değil materyal tasarımdan hoşlanmak aksine nefret etme kelimesi çok daha uygun geliyor bana.Sebeplerini de açıklayabilirim.En büyük sebebi optimizasyonun sıfır olması ! tarayıcı ve bilgisayarlara o kadar gereksiz yük bindiriyor ki sırf materyal tasarımı kullandığı için bir çok siteden nefret etmeye başladım. Flash içeriklerden şikayet edenler materyal tasarımını nasıl göklere çıkarabilirlar ? Flash ile tasarlanan düğmeler bile materyal tasarımın yarısı kadar .....

-işlem gücü kullanımını sahipler. Bir zamanlar Windows 7'nin pencerelerindeki ışıltılı düğmeler için:"çoklu katman kullanımı gereksiz işlem gücü kullanımına sebep oluyor" şeklinde eleştirmişler ve Microsoft'da tasarım üzerinde daha iyi çalışıp geliştireceğine tamamını ortadan kaldırmıştı hani. İşte materyal Tasarımda da aynı yöntemler kullanıldığı için malesef tüm sOrunlarını da aLmıştır.Fakat üzerinde iyileştirme yapılması gerekliliği gerçeğini sanki bir kenara atmışlar gibi duruyor.

edgeden farkı heralde tüm Windows sistemlerinde kullanılmasıdır. tabi tasarım olarak

Bu materyal tasarım dedikleri Microsoft un modern arayüzünün çakması dimi? zira Windows 8 den sonra tüm program arayüzlerinde ve web sitelerinde bi' sadeleştirme olayı başladı. Liri nin tasarımı güzel görünüyor Windows 10 ile de uyumlu olmuş. Ama zaten benzer tasarıma sahip Edge var.

windows edge in kopyası olmuş

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play