Mavi ekranlar PC'nize zarar verir mi?

PC'nizde çalışırken karşınıza çıkan mavi ekran hataları, ona hasar veriyor mu? İşte cevabı...

Mavi ekran hataları PC'nizi bozar mı?

Bazılarımızın sıkça rastladığı mavi ekranlar, bilgisayarımızda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun habercisi. Sorun bazen önemsiz, istisnai bir durum olabilse de bazen bozuk RAM, yanlış sürücüler, donanımsal çakışmalar gibi daha ciddi durumlara işaret edebilir.

Peki Windows'un bir klasiği haline gelen mavi ekran, bilgisayarınıza hasar verir mi? Microsoft'un "durma hatası" adını verdiği mavi ekranlar, PC'niz düzgün bir biçimde çalışmaya devam edemeyecek bir hale geldiğinde karşınıza çıkar (yeniden başlatılana dek). Dolayısıyla bu hatalar, sisteminize zarar verebilecek bir durum varsa her şeyin durdurulduğunu, herhangi bir zarar görmeyeceğinizi gösterir. Ancak mavi ekrana neden olan sorun, donanımsal bir sorun ise (örneğin bozulmaya başlayan bir sabit disk), onu kullanmaya devam etmeniz durumunun kötüleşmesine yol açabilir.

Mavi ekranın hasar verdiği tek şey, karşısında oturan ve belki de işlerini henüz kaydetmemiş olan sizsiniz. Bu tür bir hatayla karşılaştığınızda geri dönüp CTRL+S'ye basma şansınız yoktur. Yine de Microsoft'un hatalara karşı giderek daha dayanıklı hale getirdiği Windows 7 ve Windows 8'le beraber bu ekranlarla son derece nadir karşılaştığımız için şanslıyız.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

win 8 kullanıyorum kasım ayından buyana 5-6 mavi ekranla karşılaştım. Yeni Driverlerın biran önce win 8 le uyumlu hale getirilmesi gerek.

@06 Şub 2013 15:11 Bu devirde hala mavi ekran hatası almak? hele hele Windows 8 de? Zoru başarmışsın tebrik etmek lazım seni....

hiç almadım bu pcde ^^

Benim SSD den dolayı çok problemmim oldu ve halen daha var haftada en az 3,4 kere mavi ekran hatası alıyorum.

bende her ay çıkıyor, hard diskten sesler geliyor ama canavar gibi çalışıyor; pil durumu %0 yüksek performansta çlaışıyor, diablo oynayınca fanında mısır patlatcak duruma geliyor

Aynısı banada Win7 kullanıyodum pc çöktü tek saglam hardisk di pc yi yenilemek zorunda kaldım tük parçaları .

Merhaba bu hata bende çoğu zamandır çıkıyor ne yapmam gerek yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

sorunlar donanımsal olmadığı sürece, otomatik güncelleştirmeleri açıp tüm güncelleştirmeleri yaptığınızda mavi ekranın ne olduğunu unutacaksınız.

daha dün karşılaştım

çıktığından beri win8 kullanıyorum daha mavi ekran niteliğinde bi görüntüyle karşılaşmadım.

@06 Şub 2013 17:28 bende 15 yıldır kullanıyorum mavi ekran nedir bilmedim takiii son birkac gune gelinceye kadar.

3 senelik pc de sadece son 1 yıl 2-3 kere mavi ekran hatası aldım

Sürücüler zaten Windows 8 ile uyumlu. Sen bulamıyorsun...

Eğer hatalar format atmanız rağmen düzelmiyorsa sorun yüksek ihtimalle donanımsaldır bilgisayarınızı servise verin bende de vardı iki defa format attım mavi ekrak düzelmedi sürekli kapanıyordu pc servise verdim harddisk i değiştiler sorun düzeldi en çok ram ve hdd den kaynaklanıyor

windows8 de görev yöneticisi ayrıntılar dan system'i kapatın mavi ekran geliyo. ama biraz farklı???

bilgisayariniz hp ise karsilasmaniz normaldir

@06 Şub 2013 21:02 aynen katılıyorum

@06 Şub 2013 21:02 Neden RAM'i, HDD'yi, İşlemciyi kendisi mi üretiyor ?

@06 Şub 2013 21:02 Seninki de laf yani, hp pavilion g6 serisi kullanıyorum hiç bi sıkıntısı da yok, teknoloji şans işi ..

on senedir evimde pc var daha bir kere mavi ekran denen şeyle karşılaşmamışımdır.

En son yanlış hatırlamıyorsam 1,5 yıl önce bu hatayla karşılaşmıştım. :)

bende bazen çıkıyo ya. özellikle oyun oynarken

BSODlar sisteminizi mutlaka fiziksel olarak olmasa da mantıksal olarak bozar. ne gibi mi? dosyalama sisteminizde çapraz, kayıp, çakışan cluster linkler oluşur, programların code ve config kayıtları ve sistem registry bilgilerinde tutarsızlıklar, eksikler başlar, işletim sisteminiz bozulur. PCler kusursuz bir fiziksel ve ruhsal bir bütünlük-tutarlılık gerektirir, çünkü matematiksel mantık işlemiyle çalışır. ruhsal(yazılımsal) bozukluk telafisi olsa da, daha sinsidir. bazı durumlarda kalıcı fiziksel hasarlara bile sebep olabilir(kapalı kalan bir fan, açık kalan bir hat gibi). ama benim ülkemde 2 satır işlemci kodu bile yazmadan tak kanırttır teknolojisiyle kahramanlık yapanlar daha iyi söz geçirir, ahkam keser. ülkenin geldiği hal boşuna değil. yani yaşam da aynı, mantıksal hata ve aksaklıklar kalıcı fiziksel tahribatlara yol açar. bütün sistem bileşenlerini günlerce süren stres testine sokmak ve sağlam çıkarsa yeniden temiz sistem kurmak gerekir. buna rağmen sorun yine de devam edebilir. çünkü, sürücü, hizmet, uygulamalarda, çalıştığı donanıma özel buglar çıkabilir.

Çıktığı günden beri Windows 7 kullanırım hiç mavi ekran görmedim.

HP'ye laf atan arkadaş, nesi varmış o bilgisayarın; bende kullanıyorum şuana kadar hiç bir hata ile karşılaşmadım. Çamur at izi kalsın yapmayın !

Özledik mavi ekranı, Windows 7, Windows 8 derken unuttuk mavi ekran gelince Bill Gates'în kulaklarını çınlatmayı... Biraz daha uğraşsa alırdı Mavi Ekran Nobeli'ni... Yazık oldu, treni kaçırdı artık... Gitti, gelmez artık mavi ekran.

Masaüstü bilgisayarda Win7 Ulti 64Bit kullanıyorum. Ve sadece mavi ekranı pc açıkken mikrofon bağladığımda alıyorum :D O yüzden hep takılı :)

Win 7 , Ultimate 32 bit kullanıyorum. PVP Girince (KnightOnline) PVP'sine girip oyundan çıkıp tekrar girmeye çalışınca blue screen yiyiyordum çözümünü buldum arkadaşlar CTRL ALT DELETE (İşlemler) gelip launcher.exe çalışıyorsa tekrar giriş yapmayın sonlandırıp giriş yapın buda KO oynayan kardeşlerime benden bi tüyoo :)

@15 Şub 2013 14:06 evy kardeşim :D

ya benim laptobu hafif oynatınca blu screen çıkıyo we eökranda siyahlık kırmızılık gibi bazen oluşuyo sallayınca felan mavi ekran geliyo neden dir daha yeni aldım lapropu acil yardım !!!!,,

Sorun imzası: Sorunlu Olay Adı: BlueScreen OS Sürümü: 6.1.7600.2.0.0.256.1 Yerel Kimlik: 1055 Sorun hakkında ek bilgiler: BCCode: 50 BCP1: BAF31984 BCP2: 00000001 BCP3: 95B9782A BCP4: 00000000 OS Version: 6_1_7600 Service Pack: 0_0 Product: 256_1 Sorunu açıklamaya yardımcı olan dosyalar: C:\Windows\Minidump\062213-18064-01.dmp C:\Users\pc\AppData\Local\Temp\WER-22869-0.sysdata.xml Çevrimiçi gizlilik bildirimimizi okuyun: http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x041f Çevrimiçi gizlilik bildirimi yoksa, lütfen çevrimdışı gizlilik bildirimimizi okuyun: C:\Windows\system32\tr-TR\erofflps.txt böyle hata alıyorum yardım

Arkadaşlar dün bilgisayara bakarken kendi kendine windows kapatılıp açıldı ama açılırken windows oturumuna geçerken mavi ekran çıkıp 2-3 saniye sonra bilgisayar yeniden başlatıp yine mavi ekran çikti ve bu hep tekrar etti sonra bilgisayarı güvenli modda açıp önemli belgeleri D sürücüsüne attım sonra format cdsini takıp bilgisayara format attım format attıktan sonra yeniden başlatmami istedi yeniden başlattıktan sonra ekranda yükleme tamamlanıyor dedi sonra kendi kendine bilgisayarı yeniden başlattı daha windows kullanıcı oturumu açılmadan bilgiasayar siyah ekran üzerinde takılı kaldı ve neredeyse 15 dakika kadar bekledim bilgisayar hala siyah ekran üzerindeydi yani bi türlü masaüstüne geçemedim.Lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler

Acill yardimm edinn !!!

ben bir günde 3-4 arası mavi ekran hatası veriyo win 7

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir