Microsoft'tan beklenmedik Linux mesajları!

Microsoft'un en tepesinden gelen Linux açıklaması, duymayı beklediğiniz açıklamadan çok farklı!

Microsoft'tan beklenmedik Linux mesajları!
Azure kullanan Linux kullanıcıları yüzde 20!

Microsoft'un Linux'a olan aşkı pek dile getirilen bir durum değildir. Fakat Microsoft CEO'su Satya Nadella'nın San Francisco'da gerçekleştirilen etkinlikte en çok üzerinde durduğu nokta, iki isim arasındaki birliktelikti.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen etkinlikte konuşan Nadella, Microsoft'un Azure cloud sisteminin yüzde 20'lik kısmının Linux kullanıcıları tarafından kullanıldığını ve kendilerine her daim en iyi hizmeti vermek için uğraştıklarına değindi. Firmanın Linux'a olan bağlılığını bir anlamda göstermek isteyen Nadella, yeni CoreOS'u tanıtarak, Linux'un Azure üzerindeki beşinci resmi desteğe sahip uygulamasını gündeme getirmiş oldu.

Red Hat Enterprise Linux'un Microsoft cloud üzerinde çalışıp çalışmayacağı sorusuna da "Red Hat ile çalışmaktan heyecan duyarız fakat an itibariyle herhangi bir projemiz yok." cevabını vererek iki isim arasındaki yakınlığı bir derece daha arttırmış oldu. Tüm bunlarla da kalmayan Nadella, Microsoft'un cloud üzerinde hemen her türlü açık koda sahip yazılıma olumlu baktığını da ekledi. Bu duruma bir örnek vermek içinse Hadoop satıcısı olan Cloudera ile yaptıkları yeni anlaşmayı gündeme getirdi.

Gerçekleştirilen etkinlikte Azure'nin rakibi olan diğer hiçbir cloud sunucudan bahsedilmezken, en çok üzerinde durulan konu, Azure'nin sadece Windows servisleri için kullanılmak amacı ile üretilmediği oldu.  

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Aman sevmesin. Şimdi işine geliyor diye çiçek uzatıyor. Forever Linux.

Forever Linux... Forever Firefox...

Konu server olunca sevmek zorunda. Cunku masaustunde windows nasil cok kullaniciya sahipse, serverda ise durum tam tersi.

linux bağımsız olduğu için microsofta rakip değil (bill gate zaten rekabet olayına sıcak bakmıyor) onun rakibi mac os ki uygulama çeşitliliği ve ucuz home pc lerde windows hakim

"Microsoft'un Azure cloud sisteminin yüzde 20'lik kısmının Linux kullanıcıları tarafından kullanıldığını" neden böyle sevgi gösterisi yaptığı belli oldu anında.

Elementary os tavsiyemdir

sempatik görünme çabaları ayrıca; sevmek için sebebimiz var demiş batırmış!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir