Microsoft kendi FreeBSD sürümünü yayınladı!

Açık kaynakla son derece "dalgalı" bir ilişkisi bulunan Microsoft'tan, büyük bir sürpriz geldi!

  • Cenk Atlı
Microsoft kendi FreeBSD sürümünü yayınladı!

Microsoft, FreeBSD 10.3'ün kendine özgü bir sürümünü hazırladı. Firmanın böylece söz konusu işletim sistemini doğrudan kullanıma sunması ve Azure'da da desteklenmesini sağlaması bekleniyor.

Microsoft'un bu sayede FreeBSD Foundation'ın üzerindeki yükü de biraz da olsa hafifleteceği tahmin ediliyor.

Microsoft'un Open Source Technology Center biriminin başındaki isim Jason Anderson konuyla ilgili yaptığı açıklamada firmanın yapmış olduğu yatırımların büyük bir kısmının kernel düzeyinde olduğunu ve böylece ağı etkin hale getirmek istediklerini belirtti.

Anderson ayrıca FreeBSD 10.3 sürümüyle birlikte depolama performansının da iyileştirildiğini ekledi. Buna göre artık FreeBSD Foundation'dan bir FreeBSD 10.3 sürümünü indiren herkes, Microsoft'un bu mimariye yaptığı bütün bu yatırımlardan da yararlanmış olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Microsoft bedava ve açık ile açık kaynak sevenleri de kendine çekmek istiyor. Playstation da Microsoft un parçası olabilir bu hamleyle (freebsd çekirdeği kullanıyor.)

Altında vardır bir oyun kesin...

microsoft'un hayali windows kerneli ile linux kerneli'ni birleştirip bir sistem ortaya çıkarmak. şimdi değil ama belki yıllar sonra bunu görebiliriz.

@12 Haziran 2016 13:21 iki kerneli birleştirmekle uğraşmak yerine.her ikisininde artılarını taşıyan yeni nesil bir kernel dah iyi olmazmı.mantık olarak söylediğin doğru ama uygulama açısından sıkıntılı.yıllar sonra çok daha iyi çözümler meydana çıkacaktır.

@12 Haziran 2016 13:21 teknik açıdan çok aptalca fikir

Sen de yorum yaz

Turhost