Microsoft, kendi Linux'unu yaptı!

Yenilenen Microsoft'tan inanması zor bir haber daha: Microsoft kendi Linux'unu kendi yaptı!

Kendi Linux'unu yaptı!

Belki inanmayacaksınız ama Microsoft, kendi Linux dağıtımını geliştirdi. Azure Cloud Switch (ACS) adı verilen yazılım, Microsoft'un tanımıyla "Linux üzerinde geliştirilmiş, veri merkezi ağına yönelik, çapraz-platform destekli modüler bir işletim sistemi".

Microsoft'un Azure Networking yöneticilerinden Kamala Subramanian, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Microsoft olarak piyasada birçok mükemmel switch donanım platformunun olduğuna, yeniliği, hızı ve maliyet düşüşünü sağlayan sağlıklı bir rekabetin bulunduğuna inanıyoruz."

"Ancak bulut ağları ve kurumsal ağlar, bulut genişliğinde ağ yönetim platformlarında farklı tür switch'lere farklı yazılımları entegre etmeyi zor buluyorlar. İdeal olarak, yeni switch yazılımlarındaki yeniliğine öncülük etsek bile, geliştirdiğimiz işlevlerin tüm faydalarını elde etmek ve yaptığımız onarımların bizle kalmasını istiyoruz."

Özetlemek gerekirse Microsoft, yazılım-tanımlı ağın (SDN) çok iyi bir fikir olduğunu söylüyor. Bununla birlikte firmanın gönderisi, Microsoft ve Linux arasındaki ilişkiyi açıklamıyor. Böyle bir ilişkiye switch ekosisteminin karmaşıklığı nedeniyle ihtiyaç duyulmuş olabilir.

CEO Satya Nadella'nın firmanın işini görecek farklı teknolojilere açık olduğunu ve bunları kullanmaktan çekinmediğini biliyoruz. Ancak Microsoft'un Linux geliştirdiğini görmek gerçekten şaşırtıcı.

Okuyucu Yorumları