Microsoft, kendi Linux'unu yaptı!

Yenilenen Microsoft'tan inanması zor bir haber daha: Microsoft kendi Linux'unu kendi yaptı!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, kendi Linux'unu yaptı!

Belki inanmayacaksınız ama Microsoft, kendi Linux dağıtımını geliştirdi. Azure Cloud Switch (ACS) adı verilen yazılım, Microsoft'un tanımıyla "Linux üzerinde geliştirilmiş, veri merkezi ağına yönelik, çapraz-platform destekli modüler bir işletim sistemi".

Microsoft'un Azure Networking yöneticilerinden Kamala Subramanian, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Microsoft olarak piyasada birçok mükemmel switch donanım platformunun olduğuna, yeniliği, hızı ve maliyet düşüşünü sağlayan sağlıklı bir rekabetin bulunduğuna inanıyoruz."

"Ancak bulut ağları ve kurumsal ağlar, bulut genişliğinde ağ yönetim platformlarında farklı tür switch'lere farklı yazılımları entegre etmeyi zor buluyorlar. İdeal olarak, yeni switch yazılımlarındaki yeniliğine öncülük etsek bile, geliştirdiğimiz işlevlerin tüm faydalarını elde etmek ve yaptığımız onarımların bizle kalmasını istiyoruz."

Özetlemek gerekirse Microsoft, yazılım-tanımlı ağın (SDN) çok iyi bir fikir olduğunu söylüyor. Bununla birlikte firmanın gönderisi, Microsoft ve Linux arasındaki ilişkiyi açıklamıyor. Böyle bir ilişkiye switch ekosisteminin karmaşıklığı nedeniyle ihtiyaç duyulmuş olabilir.

CEO Satya Nadella'nın firmanın işini görecek farklı teknolojilere açık olduğunu ve bunları kullanmaktan çekinmediğini biliyoruz. Ancak Microsoft'un Linux geliştirdiğini görmek gerçekten şaşırtıcı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ms Linux'u kesin bozar...

@GORT Senin bozduğunun 4'te 1'ini bile bozmaz.

@GORT ihtiyac duyduklarini aciklamis niye bozsunki sadece kendine gore ayar cekerler.

@GORT Azıcık kafanızı kaldıırn da bakın duruma fanboylar.Microsoft Apple Linux zaten birbirleri içinde bir gruplar.Linux da dahil evet! Hiç bir zaman Windows platformu kullanıcılarını çekmek için yeterli değişim yaptırtmayan ve bunun forumlarda biz farklı olmalıyız başlığında savunulmasını sağlatanlar kimler acaba ? Linux unuzu kendiniz yapmazsanız(imkanınız vs varsa) sadece diğerlerinin test tahtasında yerinizi alıyorsunuz.Uyanın.Ortalama dağıtımlarda sadece win10 gibi kobay kulanıcı olursunuz

@GORT Geçmiş olsun hesabın mı hack'lendi? Senin Linux'un Microsoft'u bozacağını söyleyecegini sandım

@21 Eylül 2015 14:49 Linux un felsefesini anlamamissin, hayatinda bir defa Mint kurmamissin gelip burada ileri geri salliyorsun. Linux sadece Slackware ya da LFS degil. Tabii onlarin da ne oldugunu bildiginden supheliyim.

Linux isteyen herkesin kullanımına açık. Microsoft da kullanabilir Apple da. Burada şaşırtıcı bir durum yok bence.

Microsoftun azure için harcadığı paranın google ve amazonun bulut için harcadığı paranın toplamından fazla olduğunu öğrendim günden beri bu durum ilginç gelmiyor.

Haberi sanki Microsoft Windows yerine artık linux kullanacakmış gibi başlıklar ve yazılar yazıyorsunuz.Adamlar kendi Developer platformlarını yaymak için Linux'u kullanıyorlar.Şuanda geliştiricilerin bir çoğu linux geliştiriyor.Microsoft'da bundan nasibini almak istiyor.

MS serverlarinda zaten Linux ve BSD kullaniliyordu. Adamlarin kendileri icin bir versiyon uretmeleri cok normal. Buyuk olcekli sistemlerde ve web icin ms yazilimlari uygun degil. Sasiracak ne var ki bunda.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play