Microsoft, Kinect konusunda açıklama yaptı.

Microsoft, Xbox One kullanıcılarına koyduğu katı kuralları bir bir kaldırmaya devam ediyor!

  • Levent Öztürk
Kinect konusunda geri adım!

Xbox One konusunda bir geri adım daha atıldı. Mayıs ayında hareket algılayıcı Kinect'in Xbox'a sürekli bağlı kalması gerektiğini, aksi takdirde Xbox'ın çalışmayacağını açıklayan Microsoft, bu kararından da vazgeçti.

Kinect'i kapatabileceğimizin zaten farkındaydık ancak Microsoft'un yeni kararına göre, Kinect artık Xbox'a bağlı olmak zorunda bile değil. IGN ile konuşan Marc Whitten, Xbox One'ın, Kinect bağlı olmadan çalışacağı haberini paylaştı: "Konsol, Kinect bağlı olmasa bile çalışacak ancak algılayıcıya ihtiyaç duyan herhangi bir özelliği kullanamayacak veya tecrübeyi yaşayamayacaksınız." Kinect'in bağlı iken ne kadar "kapalı" olabileceği sorusunu da cevaplayan Whitten, algılayıcının "tamamen" kapatılabildiğini söyledi ve ekledi: "Ayarlar aracılığı ile algılayıcıları tamamen kapatabilme yeteneğine sahipsiniz. Bu modda iken, algılayıcı hiçbir bilgiyi toplamayacak. Ses, görüntü, hareket veya daha fazlasını kullanan hiçbir özellik çalışmayacak. Bu modda iken algılayıcıların 'IR Blasting' için kullanılmasını hâlâ destekliyoruz. Ayarlar aracılığıyla algılayıcıları istediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz ve eğer Kinect'in açık olmasını isteyen bir tecrübeye girmeyi denerseniz, algılayıcıların açılmasını onaylamanızı isteyen bir mesaj ile karşılaşacaksınız."

Microsoft'un Xbox One konusunda geçtiğimiz aylarda izlediği politikanın yeni bir örneği bu oldu. Microsoft Haziran ayında Xbox DRM'i değiştirmişti ve bunların dışında pek çok özelliği de değiştirdiler.

Microsoft'un, Xbox'ı Kinect olmadan satmak gibi bir niyetiyse halen yok. Yani Kinect bir anlamda zorunluluk olmaya devam ediyor; en azından satın alma aşamasında... Ancak Microsoft'un bu fikrini değiştirmesi de kimseyi şaşırtmayacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

40 yıllık kamyon şoförüyüm ben böyle geri vites görmedim.

kinect gibi harika bir cihaz var iken neden kapatayım ki? biri beni izleyecek paranoyasına bağlamam kendimi. yigitin malı meydanda olur.

@15 Ağu 2013 19:25 röntgenci hacker yada lamer dalgasına yakalanırsan izlenmek hoşuna gider mi?

@15 Ağu 2013 19:25 ya internetim yoksa ne saçma bir diktaydı ki sony sağolsun kaldırmak zorunda kaldı.

attıkları bu geri adımlar iyi oldu neredeyse vazgeçecektim Xbox tan. Ucuz yırttılar.

Tekelciliğin kullanıcılar açısından ne kadar kötü bir şey olduğunu ve Microsoft'un gerçek yüzünü Xbox'ta gördük. Eğer Xbox piyasada tek konsol olsaydı o U dönüşlerinin hiç biri olmayacak, daha da beteri kendi ceplerinin lehine, ancak kullanıcıların aleyhine kim bilir daha neler yapacaklardı. İyi ki varsın Sony. Darısı Windows'un başına.

millet linux`a geçmede daha kararlı olsa siz microsoft`ta windows 8 hakkına ne geri vitesler göreceksiniz!

linux iyide windows kadar desteği yok adamlar zamaninda %98 i bulmuşlar ne gerek var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play