Microsoft, Linux'u Windows 10'a Getiriyor

Açık kaynakla hiç olmadığı kadar iyi geçinen Microsoft, şimdi de Linux'u Windows 10'a taşıyor!

Microsoft, Linux'u Windows 10'a Getiriyor
Ubuntu'dan bir ekran görüntüsümedium.com/anubhav-shrimal

Linux yakında Windows masaüstünüze ulaşabilir. Microsoft, tam bir Linux çekirdeğini Windows 10 ile birlikte sunma planlarını açıkladı.

Öncelikle Windows Insider kullanıcılarına Haziran'ın sonunda sunulmaya başlayacak olan Linux çekirdeği, hazır olduğunda Windows Store üzerinden yüklenebilecek. Microsoft'un duyurusuna göre ilk sürüm, Linux'un en son kararlı sürümü olan 4.19'u temel alacak ve her yeni kararlı sürümle birlikte güncellenecek. Yani şu anki emülatöre göre çok daha yüksek bir performans ve daha hızlı açılış süreleri elde edebileceksiniz.

Microsoft, bu yeniliğin Linux Systems Group'un ve Microsoft'taki farklı takımların yıllar süren çalışmalarının bir ürünü olduğunu, bu sonucu paylaşmaktan heyecan duyduğunu söylüyor.

Firma bu arada Windows Terminal'in yeni bir sürümünü de tanıttı. Yenilenen terminal, eklenti desteği, Cmd ve PowerShell'e merkezi bir alandan erişme gibi yenilikler sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

En azından Windows 10 üzerinden Windows yazılım geliştiricileri Linux çekirdeğini deneyimler ve böylece Linux' a daha kaliteli yazılımlar üretirler bir yandan da Windows daki güvenlik açığı miktarı artacaktır elbette...

@07:56 öyle bir yorum yazmışsın ki tamamen basmakalıp. Windows'da kod yazıp bunu Linux üzerinde derleyemeyeceğimize göre böyle bir deneyimleme yazılım geliştiriciler için mümkün değil. Meraklı olan zaten Linux üzerinde geliştirme yapar zaten. Güvenlik açığı konusuna hiç girmiyorum bile, bilgin yok ama fikrin çok maşallah..

Açık kaynağı destekleyip bilginin ticaretinin yapılmasını istemeyen aktivist hackerlar bence microsofta bi uğrarlar diye düşünüyorum :)

Sen de yorum yaz