Microsoft'un geçmişte kalan sırrı!

Microsoft ve diğer bir dev şirket arasında yıllar önce yaşanan olay, ilk kez ortaya çıktı!

  • Ertuğrul Süngü
Microsoft'un geçmişte kalan sırrı!
SEGA, rekabet için yetersiz görüldü

Kısa süre önce kendisine "Microsoft neden konsol sektörüne girdi?" şeklinde yöneltilen soruya "Sony'nin önünü kesmek için!" gibi bir cevap veren Microsoft'un eski başkan yardımcısı Joachim Kempin bu sefer de firmanın Xbox öncesinde SEGA'yı satın almayı düşündüğünü dile getirdi.

Bir internet sitesine verdiği röportajda "Firma olarak SEGA ya satın alma durumumuz söz konusuydu. Sadece uygulamaya geçirmedik. Bu firmayı Windows CE adı altındaki, ufak kardeş kuruluş olarak lisanslamamız mümkündü. Bu sayede SEGA sistemleri üzerinde çalışabilir ve kendilerine özel platformlar yaratabilirdik" şeklinde konuştu.

Bundan yıllar önce, 1998 yılında Microsoft ve Sega arasında bir anlaşma yapılmış, döneminde üretilen Dreamcast isimli efsane konsolda Microsoft CE kullanılması düşünülmüştü. Nitekim 1999 yılında piyasaya çıkan Dreamcast, her ne kadar oyunları Windows CE ile hazırlanmış olsalar da tamamen kendisine özel bir işletim sistemine sahipti.

Kempin Microsoft'un kurucusu ve dönemin CEO'su olan Bill Gates'in SEGA'yı satın alma yönündeki önerileri kabul etmediğini, SEGA'nın Sony ile boy ölçüşecek güçte bir altyapıya sahip olmadığı için Xbox'ı ürettiklerini dile getirdi. Sega ise 2001 yılının başında konsol sektöründen çekilmiş firmanın Amerika başkanı Peter More ise kısa süre sonra Xbox'ın yönetim kadrosuna geçiş yapmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Microsoft , her yerden bi haltın çıkıyor

Ne yapmaya çalışıyorlar acaba

Aaa, bu bizim Bill Gates değil mi? Hiç yapar mı o öyle bir şey. Yaptıysa da hayır için yapmıştır o. Yok, yok, vardır onun bir bildiği. Öptüm seni Bill. Akşam eve erken gel.

SEGA yi yok eden Microsoft'un ta kendisidir, DreamCast o kadar kotu performans verdiki Sony karsisinda tutunamadi ve aradan cekildi. Itiraf etmisler ama onu bile carpitarak yapmislar. Bildigin microsoft...

@18 Şub 2013 21:22 Sega üst seviye oyuncular icin yeterince albenisi olmadigi icin yitirdi MS ile alakasi yok. Sonucta orada Nintendo'da var ve hitap ettigi kesim tamamen farkli yada evdeki ikinci konsol olarak duruyor cogu yerde.

sonyi konsol sektöründe ezmeye çalışıyorlar ama bence her türlü sony 1.

Sen de yorum yaz