Microsoft, Windows 10'da Yandex'i tercih etti

Microsoft, en yeni işletim sistemi Windows 10'da Yandex'i tercih etti.

Microsoft, Windows 10'da Yandex'i tercih etti

Microsoft ve Yandex, Türkiye, Rusya, Belarus, Kazakistan, Ukrayna ve bölgedeki daha birçok ülkede insanların Windows 10 ile daha özel bir kullanıcı deneyimi yaşayabilmeleri için stratejik bir iş birliğine gittiklerini duyurdu. Windows 10 işletim sistemli cihazlarda yer alan Microsoft Edge ve Internet Explorer (IE) tarayıcılarında Yandex varsayılan açılış sayfası ve arama motoru olarak sunulacak.

İki şirket arasında yapılan anlaşma ile Microsoft, Windows 10 işletim sistemli cihazlarda Yandex arama motoru ile kullanıcılara yerel bir arama deneyimi sunacak. Windows 10, orijinal Windows 7 ve Windows 8 kullananlar için ilk yıl ücretsiz olarak sunuluyor.

Anlaşmanın geçerli olduğu ülkelerde kullanıcılar Windows 10'un sunduğu avantajları özel bir Yandex tanıtım sayfası üzerinden görebilecek, bu sayfa üzerinden Windows 10'u resmi olarak indirip, kullanabilecekler. Hazırlanan özel Yandex sayfasında ayrıca Windows 10 ile yapılabilecekler de detaylıca görülebilecek.

"Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarımızın seveceği bir Windows 10 deneyimi sunmaya kendimizi adadık. Bunun için izlediğimiz yollardan biri ise kullanıcılarımıza yerel anlamda uygun deneyimler sunmak." diyen Microsoft Windows ve Cihazlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Terry Myerson, "Microsoft ve Yandex'in uzun süredir devam eden başarılı bir ortaklığı var. Windows Phone'a belli ülkelerde Yandex arama motoru entegre edilmiş durumda. Bu bölgelerde Windows 10 ekosistemiyle birlikte kullanıcılarımıza Yandex arama deneyimini sunmayı dört gözle bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Yandex CEO'su Arkady Volozh ise: "Windows 10 başarısını çoktan kanıtladı ve büyüme potansiyeli olduğunu da net biçimde gösterdi. Microsoft'un yerel pazarlarda güçlü oyuncularla iş birliği yapmaya hazır olmasının etkisi de burada önemli bir rol oynuyor. Bu yeni anlaşma, Microsoft ile geçmişe dayanan iş birliğimizin gelişim sürecinde beklenen bir adım ve ürünlerimizin yüksek kalitesini de doğular nitelikte." dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Vai microsoft kendisini oldurmeye calisiyor!

Desteklenmeyen ülkeleri Yandex ile idare etmek yerine Bing i yerelleştirmek çok mu zor? Microsoft Türkiye bölümü ne yapıyor?

ms hata eder... Google varken...

@GORT Konu yine CORTladı

@GORT Google hasta eder. Apple varken.

Yandex aslında çok kullanışlı ve tasarımı daha güzel alıştıktan sonra google çok göz yorucu geliyor.

Son nefeslerini aliyor:)) google amca yi seviyom. Ah microsoft ah. Bing kullanmiyon anladik niye yandex daha kaliteli mi:D :)

Yandex kim bilir ne kadar ödedi Microsoft'a. Bunun yerine gidip Fenerbahçe Yandex uygulamasını daha adam akıllı yapsa da daha iyi kullansak. Daha iOS cihazlarına bekliyoruz çıkmadı bile..

Fenerbahçe bile yandex te. demek ki başkanın bir bildiği var ki para ve güç orada. Microsoft da akıllanmış aferim...

Ah Microsoft batışını görebilecek miyim acaba

MS'un Bing gibi arama motoru varken neden yandex?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir