Microsoft, Windows 8.1'in fiyatını kırptı!

Microsoft, cihaz üreticilerine sattığı Windows 8.1'in fiyatını düşürüyor. Peki bu ne anlama geliyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, Windows 8.1'in fiyatını kırptı!

Microsoft, iddialara göre OEM'lere sağladığı Windows 8.1'in fiyatını, 250 doların altındaki cihazların gelişimini desteklemek için düşürdü. Yazılım devi, bugüne kadar lisans başına 50 dolar alıyordu, ancak şimdi sadece 15 dolar talep ediyor.

Bu fiyat indirimi, Microsoft'a birkaç alanda yardımcı olacak. Öncelikle OEM'ler, ürünleri için daha çok para harcayabilecek ve tüketiciye yönelik ürünlerin fiyatlarını düşük tutabilecekler. Bunun yanında indirim, daha fazla Windows 8.1 lisansının kullanıcılara ulaşmasına, Microsoft'un pazar payını daha hızlı büyütmesine yardım edecek. Son olarak Windows, düşük fiyatlarıyla giriş seviyesi cihazları ele geçiren Chrome OS ile rekabet edebilecek.

Fiyat indirimi, Microsoft'un tablet alanındaki varlığını güçlendirmesinde de önemli rol oynayacak. Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows Phone platformunun büyümesinde uygun fiyatlı telefonların önemli rol oynadığını göstermişti. İndirimin bir başka faydası, OEM'lerin Windows RT yerine Windows 8.1 cihazlarını sunmayı kolaylaştırması olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Hi hi hi hi :)

Chrome OS geçici heves. sadece internete girebilen bir sistem. telefonla bunu yapabiliyorsunuz zaten.

@24 Şub 2014 17:06 yav he he...

@24 Şub 2014 17:06 chrome os u işletim sisteminden saymak işletim sistemlerine hakaret olur.

boşuna umutlanmayın yinede fiyata etki etmez...

Windows masaüstünde tekel zaten ama mobil tarafta android tekel olmaya başladı o yüzden windows phone u bedava sunmalı bence. Çünkü platformun yaygınlaşması daha çok kazandırır.

peki bu indirim global bir indirim mi, abd 'e özel bir indirim mi?

linux'lu PClere son yaşasın.!

@24 Şub 2014 19:16 kazık mı batırdı... cahil MS kölesi?

Ms bilir işini

Yeni bir biligsayar alan teknik servise koşup geliyor; *Şunu win 7'ye çevirin. *Başlat menüsünü bulamadım. *Bilgisayarıma giremedim. *Bilgisayarı kapat'ı bulamadım. *Kare kare uygulamalar var , ne biçim şey bunlar böyle kapatamadım. *Girişte mail hesabı istiyor.Mail adresim çalınır mı acaba ? *Bazı programlarımı çalıştıramadım.

@24 Şub 2014 22:35 deşme yaramızı... sonra diyorlar ülke olarak neden gelişemiyoruz...

Grezimonk yine mağarasından çıkmış gençler... Öncelikle belirteyim, tekel kötü ve gelişimi engelleyen bir şeydir. Ama MS, PC pazarında tekel olsa bile çok büyük gelişmeler yaşattı teknoloji dünyasına. Mesela geliştiriciler için .Net, DirectX, C#, F# ve M# gibi yenilikler yaptı. Aynı zamanda donanımların ilerlemesinde de rol oynadı. Vista sistem kaynaklarını iyi kullanan bir işletim sistemi olsaydı hiçbir donanım şirketi yeni teknolojiler sunmaz, PC pazarı olduğu yerde kalırdı. Yani Vista'nın kötü olmasının sebebi Microsoft'un stratejilerinden bir tanesidir. Arkasından sistemi çok iyi kullanabilen Windows 7-8 geldi ve neredeyse bütün PC şirketleri olduğu yerde sayıyor. Eğer biz MS yapıyorsa bir bildiği vardır diyorsak bu koyunluktan değil, MS'i ve stratejilerini tanıdığımız içindir. Ve şu anda MS Windows'u tabletlere uyarlayarak tabletleri x86 mimarisine çekiyor, firmaları da düşük güç tüketimi ve düşük maliyetli ürünler çıkartmaya teşvik ediyor. Böylece hem PC'lerin fiyatları azalacak, hem de mobil cihazlardaki Google tekeli son bulacak. Hem MS hem de kullanıcılar kazanacak ama önce, Windows 9'u bekleyin...

@24 Şub 2014 23:02 İşletim sistemi için PC upgrade edilirmi ? Vista'nın çıkış dönemi Celeron ve Pentium 4 cpu'ların yaygın olduğu zamandı. Quad Core işlemciler yeni çıkmışdı. Vista faicası donanımdan öte çekdirdek yapısı MS hiç zaman kaybetmeden Win7 pazarı şenlendirdi... İşletim sistemin az kaynak tüketini makbuldür. PC donanımı sattıran etken işletim sistemi değil Oyunlardır.

@25 Şub 2014 09:27 İşletim sistemi için PC upgrade edilmez. Ama çok güçlü donanım isteyen işletim sistemlerini sorunsuz çalıştırabilmek için donanım şirketleri yapacakları yenilikleri daha çabuk sunar insanlara. Aynı stratejiyi şu anda Google da uyguluyor. Eğer Android, x86 sistemlere sunulsaydı Windows'la baş edemeyip kaybolacaktı, ama Android'in çıktığı dönemde de mobil cihazlar güçlü değildi. Google da boş olan mobil pazara dünyanın en kötü işletim sistemiyle girdi ve üreticileri bir şekilde kendisine çekti. Donanım üreticileri güçlü donanımlar çıkardı, geliştiriciler güçlü donanımları değerlendirdi, kullanıcılar da paraya kıyıp aldı.

windows 9u çok başarılı bekliyorum windows 8 deki şikayetleri ms duymak istemez o yüzden windows 9 u daha sitabil ve daha kullanışlı arayüz getirebilir ama metrooya devam etmemeli metro menüsü kullanımı zor ve vakit kaybı yapıyor en iyisi yeni bilgiisayar almak için windows 9u bekleyelim

windows 9'da windows 7 gibi dokunmatik ekranları desteklemeli ancak metro arayüzü olmamalı. hatta Microsoft metroyu ayrı bir işletim sistemi olarak dokunmatik ürünler için tekrardan ele almalı. Ayrıca metro chrome veya android gibi minumum fiyatlarda olmalıki giriş seviyesi ürünlerde hayatta kalabilsin. yani Microsoft Metro satışlarından kar elde etmeyi unutmalı ancak metro uygulama mağazasına odaklanarak bu alanda kendine ekmek kapısı aralamalı. yoksa Windows projesi önümüzdeki 10-15 yıl içinde hayata elveda diyebilir.

amma çok ms kölesi cahil varmış...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost