Microsoft'tan "Saf Windows" hamlesi!

Yeni PC'lerde kurulu gelen ve performansı adeta öldüren deneme sürümü araçlardan bıkanlara iyi haber

  • Cem Şancı
Microsoft Signature Edition ile temiz PC!

Microsoft, Signature Edition isimli yeni bir satış programını tanıttı. PC satın aldığında içinden çıkan demo ve reklam yazılımları nedeniyle ekranında sürekli pencereler kapatmak zorunda kalan, performans sorunları yaşayan kullanıcıların şikayetleri göz önüne alınarak hazırlanan Signature Edition formatına göre, üreticiler içinde hiçbir demo veya reklam yazılımı barındırmayan, saf Windows işletim sistemini yükleyerek PC'yi kullanıcıya ulaştırıyorlar. Bu sayede PC hem temiz kalacak, hem de performansı önemli ölçüde artacak.

Bir anlamda, Google'ın "Google Play Edition" cihazları sunduğu sisteme benzeyen bu format hem laptop'lar hem de Surface tabletler için geçerli olacak. Bilindiği gibi cihazların Google Play sürümleri saf Android ile geliyor ve içlerinde ekstra yazılımlar barındırmıyor.

Pek çok üreticinin şimdiden satışa çıkardığı Signature Edition modelleri, normal modellere oranla sadece bir kaç dolar yüksek fiyatla satılıyor. Microsoft tarafından satışa çıkarılan bu modeller,  aynı üreticinin aynı modeline göre biraz daha yüksek fiyata sahip olmasına rağmen PC içinde demo antivirüs değil, full lisanslı antivirüs veya full ofis yazılımları bulunuyor.

Microsoft'un ilgili sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz. Ancak uygulama şu an ülkemzi için geçerli değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

full lisanslı antivirüs hangisi geliyor acaba?

@25 Şub 2015 16:36 eset geliyor:)

@25 Şub 2015 18:09 Bu konudaki esetle ilgili meşhur konuşmayı tekrar edelim "Adam modemi söktü götürüyor, adam bilgisayarın ekranını söktü götürüyor.. oradan anti virüs düt yapıyor 'galiba bilgisayara hacker girdi' ülen modem gitti modem modem... Adam içeriği omuzluyor,antivirüs boş yere çekirdek yiyor." Yani ha vermiş ha vermemiş o an ti virüsü. (İşi bilenler anlamıştır)

Asus notebooklarında bunu yapmaya başladı, cihazı ilk açtığımda hiçbir programın yüklü olmadığını görünce şok olmuştum :)

Satya Nadella çalışıyor. Kullanıcılar ne istiyorsa adam yapmaya çalışıyor. Helal olsun.

İlk bilgisayarım milenyum faciası windows vista idi, bir süre kullandıktan sonra sildim ve korsan(!) windows 7 yükledim ve gayet sorunsuz bir şekilde Windows 8 çıkana kadar kullandım. Şimdi ise Windows 7 önyüklü olarak aldığım Windows 7 ve Vista önyüklü olarak aldığım masaüstü bilgisayarımı Windows 8.1 ile beraber kullanıyorum. Masaüstünde yüklü Win8.1 korsan, laptop ise 30 ? ye aldığım lisans anahtarıyla orijinal halde. Yani demem o ki freedos bilgisayar alın! Türkiye'de bir bilgisayar alırken en az 100-200? üzerindeki işletim sistemine veriyoruz ve kullanmıyoruz.

@25 Şub 2015 17:44 Katılıyorum, Eğer deneyimli kullanıcıysanız FreeDos bilgisayar alın. Yani Windows'suz bilgisayar. Böyle

Satya Nadella geldi Microsoft iyice kendine geldi.Adamsın Satya.

İyi olur hem de çok iyi.

aklı olan linux dağıtımlarından birini kullanır..deneyin bir kez ölmezsiniz ;)

@25 Şub 2015 22:34 maalesef daha önce ubuntu kullanmış biri olarak sevmedim. kullanımı zor , arayüz çok kötü. vs. hiçbirşeyi güzel değil tek kelime berbat.

Oyum microsoft' a

Windows un kendisi saf zaten. hayır yani zeki ve mantıklı bir sistem değil o manada :)

çok iyi olur cyberlink leri silmekten bıkmıştım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play