NASA, Satürn'ün Enceladus uydusuna dev bir robotik yılan göndermeye hazırlanıyor

NASA, Satürn'ün uydularından Enceladus’u keşfetmek için devasa bir robotik yılanı uyduya göndermeye hazırlanıyor.

NASA, Satürn'ün uydusuna dev bir robot yılan göndermek istiyor

2023 için planlanan en büyük uzay görevlerinden bazıları bize güneş sistemimizin derinlikleri hakkında daha fazla şey öğretecek. Ancak NASA'nın elinde beklediğinizden çok daha fazlası var: NASA yapımı robotik bir yılan, Satürn'ün uydularından birinde yaşam belirtisi aramak üzere sürünerek ilerleyecek.

Evet, yanlış okumadınız. NASA, robotik bir yılan ile Satürn uydusunda gezinmeyi planlıyor. Bu yılan Exobiology Extant Life Surveyor (EELS) adıyla anılıyor ve araziyi keşfetmek ve yaşam izi aramak için tasarlanmış bir mobil araç platformu olarak kategorileniyor. Peki neden yılan derseniz, NASA; Satürn’ün uydusu Enceladus’un yüzeyine en uygun formun bu olduğunu iddia ediyor.

Enceladus’un okyanus dünyasından esinlenen arazisine uyum sağlayacağı düşünülen EELS, farklı arazi türlerinden geçebilen uzun bir robotik yılan. Bu uydunun buzlu kabuğunun altında sıvı bir okyanus içerdiğine inanılıyor ve EELS'in gökbilimcilerin bu tür raporları kanıtlamasına yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Devasa robotik yılan, NASA'nın JPL robotik laboratuvarı tarafından tasarlanmış. Farklı segmentlerden oluşuyor ve bu segmentler, çeşitli elektronik aksamlara güç verecek ve sorunsuz bir şekilde iletişim kurmalarını sağlayacak hem tahrik hem de çalıştırma mekanizmaları içeriyor.

NASA, EELS ile Enceladus’ta yaşam kanıtı bulabilecek mi bilinmez, ancak robotun oldukça ilginç olduğu aşikar. Hemen aşağıdaki videoda EELS’i daha yakından görebilirsiniz.