Nero 5 Herşeyi Yazıyor

Yetenekli CD kayıt programı Nero özellikle multimedia alanında daha da güçlenerek yeni versiyonuyla, tekrar piyasada gündeme geldi. Bu programı ve yeni özelliklerini sizler için inceledik.

Nero 5 Herşeyi Yazıyor

CD yazıcısı olanları yakından ilgilendiren Nero kendi alanındaki programlardan öne geçebilmek için bir süreden beri atakta ve kısa bir süre önce yeni versiyon paketi ile raflarda yerini alıyor. Gelişmiş özellikleri barındıran program geniş sayıda formatı desteklemesi ve yine aynı oranda farklı CD yazıcı markalarını tanıyor olması ile artı bir puan alıyor. Şimdi Nero 'nun bu yeni versiyonunda mevcut olan birkaç özelliğe kısaca değinelim.Geliştirilmiş Ses Filtreleri
Tüm Audio filtreleri oldukça geliştirilmiş durumda. Artık filtreler gerçek zamanlı olarak test edilebiliyor ve eşzamanlı olarak uygulanabiliniyor. Yeni filtrelerden birisi olan Karaoke filtresi bilindiği gibi müzikte geçen vokal kısımlarını yok etmek üzere pakete eklenmiş. Bir diğeri Cross Fading filtresi şarkıları birbirleri içine karıştırarak değişik figürler elde etmenizi sağlıyor. Split fonksiyonu ise kolaylıkla şarkı dosyasını farklı parçalara bölerek birden fazla ses dosyasına sahip oluyorsunuz. Kullanıcı arabirimi ise müzik çalmak ve ses işlemleri ağırlıklı olmak üzere kullanıcıya daha fazla kullanım zevki verecek şekilde geliştirilmiş.

Mp3 Desteği
Sonunda Nero ertık MP3 Playlistlerini destekliyor. Text formatındaki çalınacak şarkıların listesi olan Playerlistler herhangi bir text editörü ile (Notepad gibi) düzenlenebileceği için bu dosyaları rahat bir şekilde MP3 çalıcı programların yanında Nero'ya da okutabilirsiniz. Eğer bir M3U dosyasını Nero içine sürükler bırakırsanız Nero otomatik olarak içinde bulunan parçaları çekim listesine ekleyecektir. Bunun avantajı olarak müzik hakkında albüm ve şarkıcı bilgileride aynı şekilde muhafaza edilebiliyor.

Super Video CD Özelliği
Nero'nun uzun zamandır beklenen Super Video CD 'lere destek vermesi nihayet gerçekleştirildi. Fakat bazı kaynaklar tarafından bu özellikte hatalar olduğu söyleniyor. Nero'nun görüntü ve ses oranlarını tam olarak hesaplayamaması sonucu, bazı durumlarda akış bozukluklarına rastlanıyor. VCD standartının bir uzantısı olan SVCD, değişken sıkıştırma oranları kullanan bir MPEG-2 tekniği ve VCD nin iki katı civarında görüntü hacmine çıkabiliyor. Bu sayede çok daha iyi kalitede görüntü sağlamanın yanında tam kalitede daha az oynatma zamanı gerektiriyor.

Normal MPEG-1 kalitesindeki 70 dakikalık bir VCD'yi, DVD kalitesinde bir SVCD 35 dakika civarında kayıt yapabiliyor. Fakat video kaydı sırasında Nero MPEG kodlamasını kendi içinde yapmıyor, bunun için videonun VCD veya SVCD olarak kayıt edilmeye hazır halde olması gerekmekte. Bunun için bazı harici programlar kullanmak gerekecek.

Sonuç:Nero 5 cd kayıt yazılımı çıktığı zamandan beri gelişmi özellikleri ve kullanım kolaylığı ile şu an piyasada adından en fazla sözettiren programlardan birisi konumuna geldi. Rakibi Easy CD Creator paketine göre daha fazla özellikler içermesi ve daha konuya hakim bir paket olması kullanıcının ilgisini çekiyor. Eğer Nero 5 alacaksanız bahsettiğimiz hatalara karşı üretici firmanın çıkartacağı güncel yamaları takip etmenizi tavsiye ederiz.

Okuyucu Yorumları