Netflix'te 25 yıllık bir dönem bitiyor...

Netflix'ten kapatma kararı geldi: Netflix tarihini başlatan disk kiralama hizmeti, uzun yıllar sonunda ikonik kırmızı zarfları ile birlikte tarihe karışıyor.

Netflix'te 25 yıllık bir dönem bitiyor...

1998'de kurulan bir şirket, insanlara gecikme ücreti ödemeden, aylık bir abonelik ücreti karşılığında DVD (ve daha sonra Blu-ray) disk kiralamalak için bir yol sunmaya karar verdi. Bu şirketin adı Netflix’ti ve bu iş modeli yavaş ama emin adımlarla büyük Blockbuster zinciri de dahil olmak üzere neredeyse tüm fiziksel video kiralama mağazalarının sona ermesine yol açtı.

Netflix, günümüzde mobil oyunların yanı sıra tonlarca kendi orijinal filmini ve TV şovunu içeren bir akış hizmeti haline geldi ve üst düzey çok platformlu oyunlar başlatma planları ile eğlence alanında daha da büyük bir güç olarak öne çıkıyor. Ancak şimdiye kadar disk kiralama işini sonlandırmadı.

Ve şimdi şirketin eş CEO’su Ted Sarandos, bir Netflix blog gönderisinde disk kiralama işinin 29 Eylül'de kapatılacağını açıkladı: “Bu ikonik kırmızı zarflar, insanların evde dizi ve film izleme şeklini değiştirdi ve akış hizmetlerine geçişin yolunu açtı. Başından beri üyelerimiz, doğrudan tüketiciye yönelik eğlencenin sunduğu seçenek imkanını ve kontrolü sevdiler: Çok sayıda farklı film ve tüm diziyi art arda izleme yeteneği.

Ayrıca bu blog gönderisinde, Netflix'in disk kiralama işi hakkında bazı ilginç veriler de paylaşıldı. Şirketin disk kiralama bölümü, ömrü boyunca postayla 5,2 milyardan fazla disk gönderdi. 10 Mart 1998’de, gönderilen ilk film Beetlejuice idi. En büyük olduğu sırada, 40 milyondan fazla kişi disk kiralama aboneliğine sahipti ve kiralanan en popüler film “The Blind Side”dı…