NetMarketShare'e göre Windows 10, XP'yi geçti

Ocak 2016 verilerine göre Windows 10'un liderliğinin önünde sadece tek bir engel kaldı!

  • Zeynel A. Öztürk
NetMarketShare'e göre Windows 10, XP'yi geçti!

StatCounter'ın birkaç gün önce yayınladığı veriler, Windows 10'un liderliğe yükselebilmesi için önünde sadece Windows 7'nin kaldığını gösteriyordu. NetMarketShare'in Ocak 2016'ya ait yeni verileri, bu bilgileri doğruladı.

NetMarketShare'in verilerine göre Windows 10'un kullanım oranı Windows XP'yi geçmiş bulunuyor. Windows 10, PC'lerin yüzde 11,85'inde kullanılırken Windows XP yüzde 11,42 ile üçüncü sırada bulunuyor. Windows 7 ise yüzde 52,47 gibi ulaşılması güç görünen bir pazar payına sahip. Windows 8 yüzde 2,68 pazar payına sahipken Windows 8.1 yüzde 10,4 pazar payına sahip bulunuyor. Yani Windows 8 sürümleri ayrı olarak değil de tek bir çatı altında birleştirilirse, Windows 8'in ikinci sırada olacağı anlaşılıyor.

NetMarketShare'in kullanım istatistiklerini web'de dolaşan PC'lerin web tarayıcılarından aldığını ve tüm internet kullanıcılarını kapsamadığını hatırlatmakta fayda var. Yine de NetMarketShare ve StatCouter verileri, işletim sistemlerinin pazar paylarını izlemenin iyi yollarından biri ve iki firma, Windows XP'nin Windows 10'un gerisinde kaldığı konusunda anlaşmış görünüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Çok da "yıkıldı" denemez. Aralarında yok denecek kadar az fark var.

Bu tip şirketlerin ne gibi spekülasyonlar yaptıklarını daha önce gördük. Neden inanalım ?

palavra... 10 denen 4. millenium faciası 8 nede 8.1'i bile geçemez...

@subita size milenium faciası lafını öğretenin :D

@03 Şubat 2016 00:23 boş ver şu milenium çocunu tek bildiği sallamak bilen bilecek o en iyisini yapmış microsoft yapamamış asıl büyük facia o zaten

@subita Apple ile Google'dan para alıyorsun galiba ? Doğruyu söylemek gerekirse yıllarca Windows Me kullandım bir facialığını da görmedim.

@subita manik kompulsif depresif misin nesin hep takıntı aynı şeyi tekrarlıyorsun! Git tedavi ol senin kullandığın beş para etmez linux mintten bin defa üstündür Microsoft! Facia arıyorsan aynaya bak, usandırdın milleti be!

Microsoft'un bilgisayarları zorla güncelleştirmesi sayesinde

Kaçınılmaz son Win7 için de gelecek :D

directx 12 bence gelir win7 ye bir şekilde

Hepsi MS ürünü değil mi. Ben linux mint e geçtim ve şimdiye kadar nasıl windows kullanmışım diyorum. Kendini güvende ve huzurlu hissediyorsun.

@03 Şubat 2016 01:12 aramıza hoşgeldin bro linux candır :)

Bence çok geç kaldı çağı yakalama konusunda zayıflar. Bu düzen yerle yeksan olmalı!..

Şu kötü yorumcuları da anlamıyorum. Her şeye bir sebep buluyorsunuz arkadaş. Apple zorla günceller, telefonunuz kullanılmaz hale gelir ona ses yok, Microsoft ücretsiz "yeni işletim sistemi" verir, sallar durursunuz. Chip.com.tr'de 2009 yılı yorumlarına bakıyorum herkes Windows 7'ye sallıyor, şimdi yere göğe sığdıramıyor. Windows 10'un akıbeti de böyle olacak. Bakın görün. Mühür kimdeyse Süleyman odur kardeşim. O salladığın sisteme laf edeceğine geç bir an önce, sonra birde para verme.

@03 Şubat 2016 03:45 de get ms botu 7 de fiyasko 8de 10 da niye 9 yok bide o konu var...

@03 Şubat 2016 03:45 appleın zorla güncellediği falan yok. giriyorsun güncellemeye tıklıyorsun istiyorsan. arkaplanda indirmiyor windowstaki gibi.

linux kullanın bunlarla uğraşmayın

@03 Şubat 2016 09:56 menüsüne alışmak kolay olsa kullancaz da..

Arkadaşlar win 10 kullanıyorum gayet akıcı ve estetik yani düşük donanımla bile iyi performans veriyor yanlış anlamayında yeni işletim sistemini siz üretseniz sizde isterseniz kullanıcıların ona geçmesi ona göre adım atardınız artık zaman değişiyor çağa ayak uydurmak lazım yenilikçi olmak gerekiyor win 10 aldığı güncellemelerle sorunsuz bir şekilde ilerliyor.Sorun yaşayan arkadaşlara temiz kurulum öneriyorum.

bir gün gelecek LINUX a döneceksiniz ;)

15 senelik sistem hala +10% :D

@03 Şubat 2016 13:48 Hala kullanıyom, tık demiyor. güncelleme cart curt işleriyle uğraşmıyom. kafa rahat. :D

bedava sunduğu ve sağ aşağıda sürekli reklam çıkınca az bile bence

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost