Netscape: Bir Yıldız Daha Kaydı

Bir zamanlar pazarının lideri olan Netscape artık emekliye ayrıldı. Bir daha güncellenmeyecek.

  • Selim Öztürk
Netscape kaderine terkedildi

Nestcape 9.0.0.6 güncellemesi yüklendikten sonra çıkan uyarıya göre Nestcape üzerinde artık çalışılmayacak ve bu yayınlanan son sürümü olacak.

Yazının devamında şu an hala Nestcape kullananlara Firefox'u tercih edebilecekleri söyleniyor.

Nestcape'yi kullanmakta ısrar edenler olursa 'Remind Me Later' ya da 'Sonra Hatırlat' butonuna klikleyerek browser'ı kullanmaya devam edebilecek. Ancak Şubat'ın sonundan itibaren güncelleme veya herhangi bir yama artık yayınlanmayacak.

1995 yılında browser piyasasının %80'ine hakim olan Netscape, zamanda Microsoft'un browser'ı Internet Explorer'a yenik düştü. Şimdiyse Firefox ve Internet Explorer arasında çetin bir savaş var. İkisinin de birbirlerine olan üstünlükleri olduğu gibi zaafiyetleri de sözkonusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Forever FIREFOX!!!

yazık olmuş

hiç kullanmadım ama üzüldüm :S

yazık olmus halbuki son surumlerinin ara yuzu cok guzeldi sadece cok yavas calısıyodu..

valla firefox'un explorer'a karşı zayıf olduğu bir yan yok. yazı objektif havada yazılmış gibi ancak öyle değil. diğer her durumda eşit kabul etsek bile explorer'da sürekli karşılaştığım bir bug onu kullanılmaz kılıyor. birçok tab açtığım durumda sırayla bu tabları okur kapatırken explorer bir anda kendi kendine sürekli tab açılmaya başlıyor. sisteminiz güçlüyse hızlı bir refleksle görevi sonlandırabiliyorsunuz ancak çoğu arkadaşımın bunu dahi yapamadığını (özellikle dizüstülerde) biliyorum. bu bir de explorer'ın diğer kullanılmama nedeniyle, hantallığıyla alakalı. birçok tab açıldıktan sonra sisteme hiçbir programda rastlayamayacağım kadar yük bindiriyor ki bu photoshop, coreldraw tarzı programlarda bile çok özel durumlarda karşılaşılan bir olay. sonuç olarak helal olsun netscape'e, kodlardan oluşan ruhu şad olsun :D

su anda firefox neyse eskıdende netscape oydu ie yi hıcbizaman sevemedim...

artık firefox unda tadı kalmadı. opera ya devam :)

Üzüldüm eski bir dostu kaybettim. IE7 şu an için yeterli ama daha fazla özelleştirilebilir olması gerekir. En azından bir Tema yöneticisi gibi etc.

IE8 bu açıkları kapatırmı bilinmez ama artık IE7 kullanıcısıyım.

Max_Real Qnx

özellikle bazı sayfalarda sunucunun yoğun olduğu dönemlerde (2000 li yılar) ie 5 sürümü bunları açamıyor ve sayfa görüntülenemiyordu. o zamanlar bunların üstesinden gelmek için netscape kullanıyorduk. hiçbir şekilde sunucu sonlandırma hatası vermezdi. kullanımı biraz hantaldı sadece ama sempatik bir kullanıcı dostuydu. zamanla microsoft ie nin yeni sürümlerini çıkardı bunun karşısında aynı hızı koruyamayan netscape ise yenik düştü. o zamanlar opera da vardı fakat kullanımı o kadar yaygın değildi. şu anda da var ve kullanım oranını devamlı yükseltiyor. unutulmamalıki yenilik getirmeyen tüm yazılımlar yok olmaya mahkum oluyorlar. bunu bir yazılımcı olarak söylüyorum.

yıkıldım :( doğrusu :(

artık kendime başka bir tarayıcı bulmam gerekecek :(

son derece üzücü...

ya gitti mi?bu kadar çabuk mu?neydi ne oldu?adamlar neredeyseteknolojinin tam gelişmediği zamanlarda bize teknolojiyi sunmuşlardı.hatırlarım internet kafelere giderdik netscape'le internette surf yapardık.2000li yıllardagittiğimizde ise tek gördüğümüz salata kadar karmaşık ve gereksiz olan ie idi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play