Nice yıllara Vista: Tüketiciler için bir sene

Microsoft'un gözbebeği Windows Vista, tüketiciler bazında bir yaşını doldurmuş bulunmakta...

  • Halil Mollaoğlu
Nice yıllara Vista: Tüketiciler için bir sene geçt
Mutlu yıllar: Windows Vista 1 yaşında girdi.

Windows Vista 1 yaşına girdi. 30 Ocak 2007'de Microsoft, işletim sisteminin satışlarını tüketiciler için başlatmıştı. O zamandan bu yana Microsoft çalkantılı bir seneyi geride bıraktı.

Daha fazla özellik, yükseltilmiş güvenlik, şık görünüş. Vista'nın geliştiricileri yeni Windows'un avantajlarını ifşa etmek konusunda hiç yorulmadılar. Fakat başlangıçta birçok kullanıcı Vista'ya geçişe şüpheyle baktılar. İnternet forumlarında ve basında sürekli eski donanımlar için eksik sürücülerden, yazılım uyumluluğu sorunlarından ve her şeyden önce XP halefinin PC kaynaklarına olan açlığından şikâyet ediliyordu.

Dönüm noktası
Ancak bir sene sonra dalgalar durulmaya başladı. Her gün daha fazla firma Vista'ya geçişi onaylıyor ki, firmalar için Vista Kasım 2006'dan itibaren satışa sunulmuştu. Tüketiciler de XP'ye sırtlarını dönmeye başladılar - ister gönüllü olsun ister zorunlu olarak, zira yeni PC'lerde Vista otomatik olarak yüklü geliyor. Ocak ayının başlangıcında Bill Gates Windows Vista kullanıcı sayısının 100 Milyona ulaştığını bildirdi. Böylece Mac OS ve Linux geçilmiş bulunuyor - sadece Windows XP halen daha büyük bir yaygınlığa sahip. Net Applications analistlerine göre sene başında XP'nin pazar payı yüzde 76 idi. Eğilim Analizi.

SP1 yükselişi sağlayacak
Microsoft 2008'in birinci çeyreğinde Vista için Servis Paketi 1'i yayımlayacak. Bunun sonucunda Vista kullananların sayısı bir kez daha yükselecek. Her şeyden önce firmalar geçiş için beklediler ve SP1'in Vista için daha fazla istikrar ve güvenilirlik getireceğini umuyorlar.

CHIP Online'ın Yorumu:
Windows XP'nin başardığını Vista'da başaracak: Pazar liderliği. Sadece an meselesi. En geç XP lisans satışının bittiği 30 Haziran gününden sonra Vista, selefini çabucak geçecek. Her ne kadar daha da çok popülerleşseler de Apple'ın Mac OS X'i de Linux da bu durumu değiştiremeyecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

1yıla yakın süredir vista kullanmaktayım ve oldukcada memnunum, daha cıktıktan bikac ay sora kurdum ve hicbir donanım-yazılım-sürücü sorunu cekmedim. ayrıca fazla tüketsede istedigini verince XP'yi unutturuyor resmen ve cok güzel bir deneyim sunmakta. SP1 ile iyice güzelleşeceginden eminim...

Vista piyasaya hazır olmadan sunuldu ve en az 2 sene daha geliştirilmesi gerekti......Bu yüzden XP aklı başında kullanıcı için hala vazgeçilmez olacak...Vista kararlı degil...kimse bunun aksini iddia edemez...Windows 7 nin adı neden bu kadar erken anılmaya başlandı acaba??

ilk başta yordu beni ama şimdi sistem kaymak gibi ne yapayım vistanın cazibesine kapıldık birkereeee

O kadar ilginçtir ki "aklı başında" olan Sympathique arkadaşımız acaba denemiş mi hiç Vista'yı.. Ha tabi denemiştir kesin sözde. Vista şu anda XP'den daha kararlı ve sorunsuz çalışıyor. Eski donanıma sürücü çıkarmadıkları için de Vista suçludur eminim. Oldukça memnunum ve iş yerimde kullandığım XP'ye bakınca ne kadar aciz bir sistem olarak kaldığını görüyorum XP'nin şu anda.

sanırım vistanın tahtını Linux dünyasından gelen masa üstü yönetimini sağlayan KDE sarsacak. Bekleyip görelim.

ilk ciktigi 30 OCAK'tan beri Windows kullaniyorum, artik SP1 ciksa da bende kurtulsam Pc'de :-)

linux parayla satılmıyorki? bu nasıl istatislik. ayrıca çok satılması iyi olduğu anlamına gelmez. zorla satmaylada başarı olmaz. acaba tüketiciye seçme hakkı tanınsa kaç kişi vistaya para verir??

İyiki seni kullanmıyorum vista sağol varol

Evet yaklaşık on ay kadar ingilizce ultimate sürümünü masaüstü bilgisayarıma kurup denedim...Tecrübelerimi burda paylaşmayacağım...kimseyle ağız dalaşına giremem.. Afedersiniz ama Yılların xp sinde bile nice kritik açıklar çıkarken Ne tür tehlikelerle yüzyüze olduğunuzu bilmeden...bi de üstüne xp; vista dan aciz derseniz biraz sistem bilgisi araştırmanızı tavsiye edeceğim...

En azından SP1 gelmeden kesinlikle Vistaya geçilmez. Ama Service Pack eklentileriyle adam olacağına eminim.

Benim T7300 işlemcili 2Gb Ramli laptopta bana sinir krizi geçirtiyor.Açılması büyük dert.Açıldıktan sonra çökmemesi için dua ediyorum.Aynı makinada Xp ve Linux ta kurulu. Artık çok nadir kullanır oldum çünkü bu donanımda Xp ve Linux büyük keyif veriyor.

Vistaya laf edenleri kesinlikle 512 ramle dandik p4 le xp gibi çalışmasını umanlar olarak düşünüyorum en azından büyük çoğunluk. Bende tam 1 senedir aralıksız Vista kullanıyorum sistemimde winXPde var ama ona geçtiğimde birden attan inmiş eşşeğe binmiş gibi hissediyorum. Evet biraz teferruatlı ama windows kullanmak artık kolay olmamalı. her önüne gelen bilgisayar kullanmamalı hele hele ki vistayı. Ben vistadan gayet memnunum ve 7 sene önce aldığım tv kartını bile sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

vista kullanmak için iyi bir bilgisayarınız olması lazım

Sadece Masaüstünün parlaklığına, modellemesine yada arac cubukğunun tasarımına bakıp Vistanın cok güzel olduğunu söyleyen cok insan var..vista güzel yada kullanıslı diyen bir cok kişide bu gruptan ibaret...Kac senedir Xp deki acıklara yeni yeni çözüm yolu bulmusken ( tam olarak olmasada )şimdide Vista cıktı..Dilerim ki bu yayınlayacakları SP'lerle Bu acıklar kapanır vista güvenli dedikleri zaman gercekten vista güvenli olmus olur.

Wista cıkalı 1 yıl oldu ve seneye Windows7 gelecek neden!! tek sıkıntım xp 32 bit kullanmam(max3gb ram goruyor ve 64 bit işlemcim dusuk perf calısıyor) xp 64 bit almayı dusunuyorum Wista yı degil.Diectx10 bile Wistayı aldırtamaz bana..

Yanlıs yapılan isi duzeltmek yenı bastan yapmaktan zordur.Windows 7.1 bu yuzden cıkacak Wista cılara duyurulur.Korsan yazılımla mucadele icin sistem kaynaklarımı wista ya kullandırtmam.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play