Nokia 6210 Navigator yolda!

Nokia, entegre pusula içeren GPS destekli ilk mobil cihazı olan Nokia 6210 Navigator'ı tanıttı.

Nokia 6210 Navigator yolda!
Nokia, Barselona’daki ‘Mobile World 2008’ etkinliğinde Nokia 6210 Navigator’ı tanıttı.

Finlandiyalı mobil iletişim cihazları devi Nokia, Barselona'daki 'Mobile World 2008' etkinliğinde yayalar için tasarlanan entegre bir pusula içeren GPS (Global Positioning System - Küresel Konumlandırma Sistemi) olanaklı ilk mobil cihazı olan Nokia 6210 Navigator'ı tanıttı. Yeni duyurulan Nokia Maps 2.0 ile birlikte sunulan Nokia 6210 Navigator, sesli ve görsel olarak, adım adım rehberlik sağlıyor.

Yönlendirmedeki değişiklikleri ölçen 'accelerometer' (ivmeölçer) ile birleştirilen dahili pusula, yürüyerek gezerken haritayı takip etmeyi kolaylaştırıyor. Cihaz çevrildiğinde, harita yönünü otomatik olarak koruyor. Entegre Nokia Maps 2.0 uygulaması, arzu edilen yere en kısa rotayı belirleyerek, harita üzerinde gösteriyor. Yüksek hızlı 3,5G (Operatör ve/veya servis sağlayıcı desteği gerekiyor) bağlantısı sayesinde, telefon numarası ya da İnternet adresi gibi ilgi noktaları hakkındaki ayrıntılı bilgilere tek bir tuşa basılarak erişilebiliyor.

Nokia yetkilileri, Nokia 6210 Navigator hakkında şunları ifade ediyor: "Kişisel navigasyon pazarı hızla büyüyor. Lokasyona dayalı deneyimler, mobil cihazlar açısından en hızlı gelişme dönemi içerisinde bulunuyor. Canalys tarafından yakın bir zamanda yapılan araştırmaya göre, cep telefonu kullanıcılarının yüzde 60'ından fazlası telefonlarında navigasyon özelliğinin bulunmasını arzu ediyor. Navigasyon ve iletişim işlevlerini tek bir cihazda toplayarak geniş kitlelere hitap eden Nokia 6210 Navigator, mobil navigasyon alanında gelecek nesil işlevler sunuyor."

Üçüncü çeyrekte satışa sunulacak

Cihaza önceden yüklenen tek tuşla navigasyon, sesli yönlendirme ve kullanıcı tarafından kolaylıkla monte edilebilen araç kiti sayesinde, kullanıcılar Nokia 6210 Navigator'ın sunduğu navigasyon işlevlerinden araba kullanırken de yararlanabiliyor. Kullanıcı yanlış bir yöne girdiğinde, cihaz yeni rotayı otomatik olarak belirleyebiliyor.

Nokia 6210 Navigator, GPS alıcısının uydu ile bağlantısını birkaç saniye içinde sağlayan yardımlı GPS'i (A-GPS) de destekliyor. Cihaz, SIM kart olmadan dahi kullanıma hazır olarak sunuluyor. Nokia 6210 Navigator'da yerel haritalar, 1 GB hafıza kartına önceden yüklenmiş şekilde bulunuyor ve harita güncellemeleri ücretsiz olarak yapılabiliyor. Nokia Maps uygulaması ile multimedya şehir rehberleri de satın alınabiliyor; ek haritalar maps.nokia.com adresinden Nokia Map Loader uygulaması kullanılarak cep telefonuna ücretsiz aktarılabiliyor.

Bütün bu özelliklerin yanı sıra Nokia 6210 Navigator'daki yüksek hızlı 3,5G HSDPA (Yüksek Hızlı Veri Paketi İndirme)* ile hızlı web tarama, anında mesajlaşma, e-posta ve widget işlevlerinden yararlanılabiliyor. Cihazdaki uygulamalara ilave olarak cihaza binlerce yeni uygulama indirerek kullanma olanağı tanıyan S60 yazılımını kullanan Nokia 6210 Navigator, ayrıca 3.2 megapiksel kamerası, MP3 çalar ve stereo FM radyosu ile de dikkat çekiyor.

Nokia 6210 Navigator'ın üçüncü çeyrekte belirli pazarlarda satışa sunulması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

on numara tel

Babam bu telefonu almayı düşünüyor. Fiyatını bilen var mı ?

300 euro dan satışa sunulmuş

pardon yanlış yazöışım daha sunulacakmış satışa

bugun bu telefonu aldim 700ytl bakalim kullanimi nasil;)

BEN KULANIYORUM TÜM İÇTENLİĞİMLE ABARTMADAN SÖYLÜYORUM Kİ TAM PUAN BİR TEL.

07-12-2008 tarihinde aldım. batarya ömrü gece kapalı konumda 5 gün.ben navigatörü kullanmıyorum sadece konuşmak için bana yetiyor almamın sebebi samsung mağduruyum. ve kayar kapak tek kullandığım tel modelidir. sırf bu yüzden ve NOKİA olduğu için aldım. bence tüm kalbimle diyorumkii ON NUMARA cihaz. gönül rahatlığıyla alın ve uzun yıllar kullanın. ben kefilim...

625 e aldım hadi hayırlı olsun ilk izlenimim telefon harika

arkadaşlar bu telefonun navigasyon özelliğini(yaya veya araba) kullanmak için diğer nokialardaki gibi para ödemelimiyiz?

süper bi cihaz tek kelime süper

bende alalı 1 ay oldu ve hiç bir sorun çıkmadı süper bir telefon herkse tavsiye ederim.herkese tavsiye ederim

bende samsung mağduru olarak aldım ve çok iyi bencede.. yanlız bir sorum olacak bunda müzik çalar bölümüne şarkıları nasıl atıyorum hiç ekle falan yok. telefon hafızasında ve hafıza kartında şarkılar var ama bir türlü müzik çalara aktaramadım, telefoncuda yapamadı :) yardım ederseniz çok sevinirim.. şimdiden tşkler

ben haziranda aldım telefondan memnunum tek eksiği wlan bide gece çekimlerinde flaşı yetersiz kalabiliyo

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play