Nokia'nın hedefinde o var!

Nokia, son zamanlarda çok zor günler geçiren cep devine son darbeyi vurmak üzere...

  • Berk Toparlak
Nokia'nın hedefinde o var!

2012 yılı, teknoloji dünyası açısından adeta "patent savaşları" yılı oldu. Apple'dan Samsung'a, Google'dan HTC'ye kadar birçok dev isim savaş meydanlarında -yani mahkeme salonlarında- hatırı sayılır günler hatta aylar geçirdi.

Taş ve sopalarla olmasa da belgelerle devam eden patent savaşlarına bir yenisi daha eklendi. RIM ve Nokia, kaderlerini mahkeme tokmağına bağlayan son iki isim oldu. Nokia, BlackBerry telefonların Amerika, İngiltere ve Kanada'da yasaklanması için mahkemeye başvurdu.

Finlandiyalı dev, halihazıra piyasada bulunan BlackBerry telefonların, kullandığı Wi-Fi teknolojisiyle patent ihlali yaptığını savunuyor. Daha önce de mahkemeye taşınan davada Nokia haklı bulunmuş ancak RIM, Nokia'ya herhangi bir patent bedeli ödemeyi reddetmişti.

RIM, bir önceki patent anlaşmasının Wi-Fi patentini de kapsaması gerektiğini, dolayısıyla ikinci kez ücret ödemek istemediğini belirtti. Ancak söz konusu davayla sorumlu Stockholm Ticaret Odası, RIM'in bu itirazını reddetti.

RIM'in mali açıdan zor bir yıl geçirdiği ortada. BlackBerry 10'la birlikte biraz olsun kıpırdama yaşasa da, şirket zarar üstüne zarar açıklıyor. Dolayısıyla Nokia'nın BB cihazları yasaklatma isteği gerçekleşirse, bu bir anlamda RIM'in sonu olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

NOKIA bu kez saçmalamış... Blackberry devam etmeli...

blackberry önce kendi yazılımını düzeltmeli. Bis zorunluluğu ile insanları çileden çıkartan saçmalığına devam ederse BB bitmesi en doğrusu olur.

Dusene tekme vurmaya calisani kimse sevmez nokianin bundan haberi yok herhalde..

nokianın arkasında ms varsa bu davalarda RIM'in sonu geliyor olabilir

nokia en son hızla androide geçmeli yoksa batacak.

@30 Kas 2012 18:23 bence diğer markalar wp ye geçmeli yoksa nokia tek başına alıcak wp nin pazar payını :p

@01 Ara 2012 01:20 malesef reklamlardan etkilenerek böyle diyorsun. HTC 8X zaten Lumia'dan iyi.

zaten blackberry ayakta tutan tek şey bbm

Işığın sönsün nokia

Nokia ve microsoft bence gelecekte Apple in varisleri. Sadece patentte değil her anlamda varisi olacak.. Steve jobs gittikten sonra Apple yavas yavas tahtini kaybediyor. Microsoft la nokia bu aralar cok yaratici ve mukemmel urunler ortaya koyuyor..

@30 Kas 2012 22:43 zamanında ne telfonlar çatı nokia millete ee bir taraftan çıkacaktı.lumia bir iphone olamaz fanboy bulması lazım bu da zor microsoft fanlarla birleşirse bu kadar olur.nokia yı windows kurtaramaz bir kumar oynadılar.Ben hala lumia nın nokia yı kurtaracağını öngörmüyorum.Göreceğiz...

@05 Ara 2012 10:25 Lumia reklamlarla tutunmaya çalışıyor, ama bu devirde 188gr'lık akıllı telefon olur mu? Takoz gibi. İlla Windows phone almak isteyen HTC alır.

NOKIA mobil sektörünün öncülerinden ve mobil telefonların gelişmesinde bir hayli emeği ve bunun yanında da patentleri var. APPLE SAMSUNG SONY ve birçok marka patent konusunda NOKIA ile anlaşarak bu sorunu çözme yoluna gittiler. NOKIA özellikler bluetooth ve wi-fi yi mobil telefonlara ilk uygulayan markalarden birisi . Rim de diğer büyük markalar gibi uygun biçimde karşı taraf ile anlaşsaydı şimdi bu zor günlerinde bu dava ile uğraşmak zorunda kalmazdı

Sen de yorum yaz