Nokia'nın HTC zaferi taşları oynatacak!

İki cep devi, Nokia ve HTC arasındaki büyük savaş sonunda bitti; Nokia, HTC'yi fena vurdu!

Nokia'nın HTC zaferi taşları oynatacak!
Kazanan Nokia oldu

Nokia ve HTC'nin karşı karşıya geldiğine ve bu karşılaşmanın mahkemede sonuçlandığına sıkça rastlıyoruz. Bu defasında ise Nokia, elindeki 40 patenti HTC'nin fikri haklarını çiğnediği gerekçesiyle Almanya'da mahkemeye taşıdı.

HTC, mahkemenin Nokia'nın bazı iddialarını gözardı etmesiyle Mart'ın başında bir zafer kazanmış gibiydi. Ancak Mannheim Regional Court'ta hakimin HTC'nin güç tasarrufuyla ilgili Nokia patentlerini ihlal ettiğine hükmetmesiyle durum değişti. Sözkonusu patentte bir ağa bağlı cep telefonunun kullandığı güç tasarrufu işlevi tarif ediliyor. HTC ise Nokia'nın tekniğini kullanan Qualcomm çiplerini kullandığından, patenti ihlal etmiş oluyor.

Tedbir kararının geçici değil, son karar olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Nokia'nın ihlale neden olan cihazlardan tazminat talep etme hakkı ve bu cihazların satışını durdurmayı isteme hakkı da bulunuyor.

Görünen o ki Apple ve Microsoft'a patentler için ödemelerde bulunan HTC, yakında Nokia'ya da düzenli ödemeler yapmaya başlayacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Ne güzel dünya. Adam gibi ürün çıkarma git başkasından para otlan. Apple, Microsoft ve şimdi Nokia. Tüketicinin zararına çalışmaktan başka işleri yok.

@20 Mar 2013 10:51 Sizden yönetici vs olmayacagı belli. Ben düsünücem yapıcam patentini alıcam.Baskası onun üstünden bedava para kazanıcak kafa patlatmadan varmı öyle beleşcilik. Ödesin işi ne kendide para kazanıyo kirasını vermeli.

@20 Mar 2013 10:51 ayın en saçma yorumu :))

HTC 'nin işi zor gibi görünüyor.

Nokia serseri mayın oldu ne zaman naapcağı belli olmaz.

Bu patentler sadece büyük firmaların küçükleri ezmesine yarıyor başka bir halt değil

Elin oğlu çeşitli ürünler çıkarıp lisansını alıp para kazanır. Bizim gibi üretmeyen, beleşçi, tembel 3. dünya ülkeleri de onların derdini konuşur. Boşuna dememişler zenginin parası züğürdün çenesini yorar diye.

@20 Mar 2013 12:08 Uzman konuştu. Bu tip konularda her zaman ağlayan dovunen birileri var. Yönetimden kaynaklanıyor sanirim. Malum herkes agliyor herkes iyi

apple her nekadar htc yi samsung a karşi ayakta tutmaya calissada cok basarili olamayacak gibi.

gariplerim, anca birbirlerini vururlar zaten...

Nokia... adamlar kral telefon dünyası sonuçta günümüz iphoneları olmadan önce herkesin bir nokia sı vardı... ve bana sorarsan olmalıda hala. :)

HTC kazandığı paraları teker teker başkalarına ödeyecek yazık.

regional court nedir? hadi Almanya'nın resmi dili ingilizce olsa orjinalini yaziyorsunuz diyecegim de el insaf biraz iyi cevirin.

İyi de Qualcomm çiplerinde kullandığı teknoloji için zaten Nokia'ya telif ödüyor. Bu ne saçmalık.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir