Nokia: "Samsung'dan korktuk!"

Nokia'nın Android yerine Windows Phone'u seçmesinin altından, "Samsung korkusu" çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia: "Samsung'dan korktuk!"

Nokia'nın 2011'de yeni nesil cihazları için Windows Phone platformunu seçmesi, radikal bir karardı. Bu karar, Nokia'nın yıllardır kendi geliştirdiği Symbian'ı bırakarak Microsoft'un platformuna geçiş yapacağı, Windows dünyasını kucaklayacağı anlamına geliyordu. Stephen Elop, verdikleri bu kararla ilgili yeni detayları bir soru cevap etkinliğinde paylaştı.

Elop, "Android'li Nokia'lar sizce iyi bir fikir mi?" sorusuna şu cevabı verdi: "2011'de Windows Phone'a odaklanma kararını verdiğimizde, Android'i seçmenin bizi Android alanında oldukça güçlenen Samsung'la daha çok karşı karşıya getirmesinden çok endişe duyuyorduk. Kararımız doğruydu, bugün neredeyse tüm OEM'lerin bir kenara itildiğini görüyoruz. Bugün özel bir piyasa fırsatını değerlendirmek için AOSP'yi kullanıyoruz, ancak Microsoft ve Lumia'ya fayda kazandıracak şekilde, düşünerek hareket ediyoruz."

Elop'un bu sözleri, Nokia'nın Android arenasında hızla güçlenen Samsung'la karşı karşıya kalmaktan korktuğunu açık biçimde gösteriyor. HTC'nin Android'li cihazlarında hala zorlandığını düşünürsek, Nokia'nın çok doğru bir seçim yapmış olduğunu söyleyebiliriz.

Elop, Symbian'ı bırakmalarının nedeninin ise onu (örneğin iPhone ile) rekabet edebilecek bir düzeye ulaştırmanın bir yolunu bulamadıkları olduğunu söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Benim anlamadığım htc neden andrıoid camiasından sasung rakibi gibi görünüyor daha ilk 10da bile değil çinliler var önce htcnin geçmesi gereken sonra LG ve Sony var...

@29 Nis 2014 12:53 htcnin telefonları gerçekten güzel. Fiyatta biraz esneme yaparsa çok hızlı bi yükseliş yakalayacak elbet.

@29 Nis 2014 14:15 zaten fiyatı düzgün ayarlayabilseler uzaya çıkacaklar da yükseklik korkusu var bunlarda anladığım kadarıyla.

HTC'nin Android'li cihazlarında hala zorlandığını düşünürsek, Nokia'nın çok doğru bir seçim yapmış olduğunu söyleyebiliriz. (herşeyi açıklayan kısım)

@29 Nis 2014 12:57 Yanlız nokia çok daha zor durumda şu an htcden gülüm

Nokia'nın çöküş süreci gerçekten de çok acı oldu. Zamanında önlem almayan yöneticilerine kimsenin iş vermemesi gerekiyor bence..

Böyle bir mantık varmı yaa noldu şimdi samsungda wp li model çıkartıyor napacaksın başka platformamı geçeceksin, sen dünya çapında bir firmasın firmalardan korkarak nasıl bir pazara giremezsin teknolojiye ve yeniliğe yatırım yaparak her zaman rekabet edebilirsin. sizin gibi adamlar yüzünden bu hale geldi nokia firması

Bence android seçseydi Nokia isim sayesinde bile açık ara şuan öne geçerdi

Android iyi yakaladı, zor kaptırır. MS pahalı çalıştığını biliyoruz, Nokia'da pahalı çalışan bir firma; ikisinin bir araya gelmesi daha pahalı bir birleşmenin önünü açtı. Bence zor, Nokia eski günlerini yakalayamaz bence. Symbian'ı geliştirmeye devam etselerdi, şimdiye en azından kafa kafaya giderlerdi. Herkes MS'in oyuncağı olmak zorunda değil.

@29 Nis 2014 13:30 9inch ve altı ekrana sahip bütün cihazlarda windows phone işletim sistemi ücretsiz. Nasıl pahalı oluyor 'microsoft' anlayamadım?

@29 Nis 2014 16:35 valla mı?

Htc nin samsunga rakip gösterilmesinin nedeni ikisininde Windows Mobile üreticisi olması olabilir. HTC yıllarca WinMo üretti her zamanda kaliteyi korudu. Samsung o zamanlarda da plastik kasa ürünler yapardı şimdiki gibi sonrasında samsung androidle bir çıkış yakaladı o zamanlar Sony Ericsson vardı onunda XPERIA ilk telefonu çıkmıştı fakat iddiasızdı. BlackBerry iPhone ve Nokia savaşı dönüyordu. Ve kaybeden Nokia oldu blackberry kendi kendini bitirdi. Bu boşlukta galaxy serisi diye bir seri bir anda sıçradı. Htc geç kalmıştı bir kere Sony trendeydi ama arka vagonlardan birinde trenin lokomotifi samsungdu. Nokia onun arkasında vagon olacağına başka bir platformun makinisti olmayı tercih etti. Doğrumu etti pekte aayılmaz androidli sağlam bir Nokia cihazı samsung htc sony hepsine tercih ederdim LUMIA 925 kullanıyorum ve kusursuz olduğunu söyleyebilirim.

@29 Nis 2014 13:57 Lumia 925 olsa olsa bir nokia fanına göre kusursuz olabilr.En iyi kamera onda o zaman,En iyi ses çıkışı,en iyi ekran,Su ve toz geçirmez en sağlam kasa,En geniş ve bol uygulamalı market,en uzun şark süresi,optik zoom,4k video...gelmişsin burada daha mp3ü zilsesi yapapmıyorsun kusursuz diyorsun pişmemiş oslu telefona

@29 Nis 2014 14:09 Adam yazılım konusunda nokia yı eleştirmiş kusursuz dediği malzeme kalitesi bir daha oku istersen. Sen saymışşın yazılım eksiklerini ondan sonra adamı eleştiriyorsun. Okumadan daha doğrusu okuduğunu anlayacak yetiye sahip olmadan yorum yapmak bu olsa gerek

nokia kalitesi herzaman bilindik bir gerçektir neredeyse herkez bir nokia ürün kullanmıştır windows phone olan nokia lar gerçektende iyi yazılım desteğinin olacağıda kesin başka türlü tutunamaz ancak çok sade olan kutucuklar ve listeden oluşan menü pek sıkıcı evet gerçekten akan bir sistem ama sıkıcı, samsung ise tamamen touchwiz denen saçma derecede ağır arayüzden kaybediyor daha hafif işlevsel bir arayüz samsungun donanımını daha iyi kullanmasını sağlayacaktır böylece android in adıda kötülenmez apple a ise söyleyecek söz yok donanımını bildiğiniz bir cihaza yazılım üretiyorsanız elbetteki kusursuza yakın cihaz yaparsınız yıllardır yaptıklarıda bu, tek handikapları ise tekdüzelikten kurtulamamaları android burada hep bir adım önde ama firmalar android in saf arayüzünü malesef mahvediyorlar

bu kadar okumuş eğitim almış adamsın. zeka seviyen de bir hayli yüksek olmalı ama şu basit, yalın gerçeği göremeyecek kadar da aptalmışsın. nokia 925 ya da 1520 gibi bir cihaz üretmişsen içine saf android koy ve sür piyasaya.. ne s5 kalır meydan da ne htc ne nexus vs. fiyatını da uygun yaparsan bir anda samsung çöküşe geçer. bugun insanlar lumia ya da wp serilerine gereken ilgiyi göstermiyorsa artık piyasanın tekelinin android olmasındandır ve wp sistemlerin ayrı iticiliğidir. sen bu tekeli başka bir tekelin kucağına oturarak yıkamazsın. önce en iyi bildiğin işi yap; stabil ve sağlam cihazlar üret. sonra içine insanların en çok sevdiği kullandığı işletim sistemini yerleştir. sonra da uygun fiyata sat. piyasada yeterince güçlü olduktan sonra yavaştan yavaştan wp ye geç. ha bunu beceremiyorsan da batmaya mahkumsun. beter ol nokia. bu kadar aptallık sana bile fazla.

@29 Nis 2014 14:36 çok haklısın nedir bu inat anlamak mümkün değil kardeşimde wp li nokia var bende iphone var annem ve babanda da android var yazık hep kardeşimle dalga geçiliyor telefonu yüzünden ne program olsa androide var, iosa var ama wp'ye yok! keza aynı şey çoğu oyun için de geçerli bir de windows'un o sıkıcı odun gibi arayüzü eklenince iyiki windows'a bulaşmamışım diyorum şimdilerde.

rezilsin Nokia... fotoğraftaki şapşalında bunda katkısı yadsınamaz tabi ki...

Sen nokiasın be kardeşim senin adın var adın sen piyasada androidle var olsaydın samsung çıktığı gibi aşağı iner , zorlanan taraf o olurdu ama bunları söylemek için artık çok geç ...

nokia androide erken geçseydi şimdiye samsung ile başa oynardı.

Windows Phone varken Android de neyin nesin WP Forever

Nokia plastikten korkmuş ??. Vay be

@29 Nis 2014 18:00 nokia dökme demir tabi.

Herkes androidi savunmuş wp8 de iyi bir işletim sistemi ayrıca rekabet iyidir.

haha korkmuş beyler ürkütmeyelim

iyiki öyle yapmışsınız.Androidin inişi çıkışından hızlı olacak Microsoft da güveniyoruz..

Sen de yorum yaz