Nokia, Symbian'a öldürücü darbeyi vurdu

iOS ve Android'in gelişiyle büyük çöküş yaşayan Nokia efsanesi, nihayet son tekmeyi de yedi!

  • Zeynel A. Öztürk
Symbian "bakım modu"na alındı

Nokia'nın ölüme hazırlanan mobil işletim sistemi Symbian, yaşanan son gelişmeyle adeta bitkisel hayata girdi.

Bir kullanıcının Nokia E7'de bulunan Nokia Drive uygulamasıyla ilgili hata raporuna cevap veren Nokia, Symbian'ın "bakım modu"na alındığını ve işletim sistemine artık yeni özellikler eklenmeyeceğini söyledi.

Symbian, Apple iPhone ortaya çıkana kadar cep telefonlarının vazgeçilmez işletim sistemiydi. Ancak Steve Jobs'un oyuncağını tanıtması ve Google'ın mobil işletim sistemi Android'in piyasaya girmesi, Symbian'ın beklemediği gelişmelerdi. Nokia, giderek düşen Symbian'lı cep satışlarının ardından Microsoft ile anlaşarak Windows Phone'lu cep üretme kararı almıştı.

Symbian'ın "bakım modu"na alınmış olması, çok önemli olmadıkça ona yeni özellikler eklenmeyeceği, sadece hataların onarılacağı anlamına geliyor. Böylelikle "Belle FP2", Symbian'ın son güncellemesi halini almış oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Android ve iOs yanında symbian devri artık bitti ama elbette ilerde bu Android ve iOs'da ölecektir.

@19 Eki 2012 20:27 android ölmaz... NOKIA elbet bir gün android kullanacak test etmiş yakında süpriz yapabilir...

@19 Eki 2012 20:27 hiç sanmıyorum google ölmedikçe android de ölmeyecektir

@grezimonk 2016da başlıyor

sonsuza dek nokia lider kalacak değildi her çıkışın bir inişi var

en iyisini yapıyolar şu an diğer kullanılar için düzeltmeler yapıyolardır sonra daha gelişmiş bi işletim sistemi görebileceğiz .

:'( bu olayı hiç sevmedim

Böylece NOKIA devri kapandı.

kendi kendilerinin sonunu getirdiler..

özellikte eklense symbian ın hiçbir farkı yok tavsiye edilmesi için. tuşları büyük siyah beyaz telefonlar yaşlılar için kullanılmaya devam eder. gerisi ölüm

Normal, Nokia herzaman tekel olmak zorunda değil. Bizler bilinçli ve özgür kullanıcılarız, hata yapanı affetmeyiz, yenilik getireni severiz.

Android varken, niye ios ve symbian?

@19 Eki 2012 21:43 İos u apple dan başkası kullanamıyor Wp yi kastetiniz heralde

ben daha yeni nokia 603 almıştım :((((

şaka yapıyorsunuz bunun doğruluk oranı kaç kalbime ağrı girdi

nokia cihaz alanlar hata yaptı... uzun süredir nokianın destegini kesecegi bilindigi gelde nokia için diretenler simdi hungur hungur aglıyor

Neden uzun süre symbianda takıldıkları kendi bilecekleri iş ama yenilik elbette şarttı.meego bence çok güzel bir seçenekti ama ondan da çok çabuk vazgeçtiler.bir android kullanıcısı olarak bile nokiayı bu hallerde görmek üzmüyor değil yani.Umarım wp8 istenileni veren bir işletim sistemi olur da hem nokiayı yine güzel telefonlarla görürüz hem de ios ve androide güzel bir rakip olur.pek tabii rekabet her zaman kullanıcıya yarayacaktır

En az 2 yıldır zaten Symbian'ın tamamen yok olacağı ve Windows Phone'la yola devam edileceği kesin zaten. Symbian'lı cep alanlar bunu kabul edip almıştır, bilmiyordum da denemez hem Nokia hem Microsoft yıllardır bunu duyuruyor.

Symbian inadi kol gibi kodu demek daha iyi. e71 kullandim ve aklima geldikce puuu diye kufurler ediyorum. Allah kurtardi valla.

Takma kafana Nokia büyüksün sen, geç Android'e yap bir Jöleli Fasulye.

Her Canlı Birgün Ölümü Tadacaktır...

bizde o zaman nokia ya tekme vuracaz gibi gözüküyor.o bizi bırakırsa bizde onu bırakırız. nokia C6-01

Yaaa....!! Çok üzüldüm severdim symbianı ama diğerleri daha güzel Nokiacım yani ona göre güzelleştireydin çok güzel olurdu. Tüh satmasaydım 5800 ı nostalji yapacaz yine desene :/

zaten bu zamanda nokia telefonları tercih etmek hataydı.Ama bunu bazı teknoloji cahilleri anlamıyordu.

la bari 2.nesil cihazlar için rom değişimine izin versin.kilidi falan açsın

nokianı yaptığı bence kötü oldu ama wp ile iyi bir çıkış yaparsa toparlayabilir

Başarabilirsin Nokia... Hayat mucizeler ile doludur..!

birgün iphone'da bu hale gelebilir.

şarj bakımından iyi olsun diyorsan LG alıcan hem android hemde iyi şarjı gidiyor 3 gün gidiyor optimus hub E-510 ıcs güncellemesi alırsada 10 numara olur

Eğer vakti zamanında özellikle N8 Telefonunda Androidle olan anlaşmasını bozmasaydı şu an çok daha farklı bir yerdeydi Nokia. Eğer gerekli ve düzgün atımları atabilirse eski günlerine dönebilecek güçte bir firma.

nokia batmaya mahkum.. symbian iyi bir işletim sistemi ama nokia nın cimriliğinden dolayı arm 11 e 128mb rama sıkıştırıp bıraktılar..

çk yakında ios da bu duruma gelir

2.5 yıldır nokia 5800 yani symbian işletim sistemli tel kullanmaktaydım şuan samsung galaxy young android 2.3 lü telefon aldım yok böyle bi cihaz ya yıllarca eziyet çekmişim diyorum bu kadar stabil bu kadar hızlı bu kadar uygulama canavarı bi cihaz bi işletim sistemi daha görmedim. bundan sonra nokia alan kusura bakmayın ama aptaldır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play