Note 7 pahalıya patladı!

Galaxy Note 7'nin çıkışının "aceleye getirilmesi", Samsung için sandığımızdan daha pahalıya patlamış olabilir!

  • Levent Öztürk
Galaxy Note 7, Samsung'a pahalıya patladı!

Galaxy Note 7 duyurulduğunda, Samsung'un elinde muhteşem bir galip daha var gibi gözüküyordu. Cihaz, sunulduğu andan itibaren mükemmel yorumlar aldı ve hızlı bir şekilde 2016'nın en iyi telefonu olarak görülmeye başladı. Ancak Samsung'un bir batarya hücresi sorununu doğrulaması, satışları durdurması ve ürünü geri çağırması ile beraber her şey tersine döndü. O andan itibaren firmanın piyasa ve marka değeri ciddi hasar aldı. Artık Samsung yeni ve güvenli bataryalar ile Galaxy Note 7'yi dağıtmaya başlasa bile bütün müşterilerin bu telefona güvenebileceğini söylemek mümkün değil. Bu yüzden de analistler Note 7 satışları hakkındaki tahminlerini yeniden gözden geçirmekteler.

BayStreet Research tarafından yayımlanan bir raporda belirtilene göre Galaxy Note 7, geçtiğimiz ay mükemmel bir başlangıç yapmıştı ve satışlar bir önceki ürününe göre %25 daha fazla gözüküyordu. O sıralarda analistler bu telefonun, bu yılın ikinci çeyreğindeki Samsung'un rekor sonucunda büyük bir pay oynayan Galaxy S7 kadar iyi bir performans gösterebileceğini düşünmekteydiler.

Ancak durum artık böyle değil ve analistler Galaxy Note 7 satışları hakkındaki görüşlerini tazelemiş durumdalar. Yeni tahminlere göre Note 7, Galaxy Note 5'in geçtiğimiz yıl yaptığı satışın sadece %60'ını yapabilir. Ayrıca raporun eklediğine göre "en iyi senaryo, bu durum bir otomobil geri çağrısına denktir ve yeni/yenilenmiş ürünün daha öncekine göre daha güvenli gözükmesi ile hızlı bir şekilde unutulur. En kötü senaryoda ise bu Apple Maps veya Siri'nin kalitesi gibi hatırlanır ve tüketiciler tarafından unutulması çok zor olur."

Eğer durum bu olursa, Galaxy Note 7'nin Samsung için çok pahalıya patlayan bir cihaz olacağı söylenebilir. Yeni bir raporda belirtilene göre Samsung, iPhone 7'nin önüne geçmek için Galaxy Note 7'yi hızlandırmıştı ve bu, durumu daha da kötü bir hale getirdi. Eğer Galaxy Note 7 tam potansiyelini karşılayamazsa bunun üzücü olacağı kesin ancak geçtiğimiz haftaların olayları karşısında Samsung'un müşterilerini Galaxy Note 7'ye ikinci bir şans vermek için ikna etmesi oldukça zor olacaktır...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

yapsınlar 1000 tl bak bizim ülkede kapış kapış nasıl g,itçek

Biraz zor unutulur hala sadece bir serisi ısınan AMD işlemcileri için bile teknoloji marketlerdeki satış elemanları bunlar çok ısınıyor diyorlar.

apple bi iflas ettsede türkiye zengin olucak

Gear fit 2 hediye ederlerse unutabilirim :)

@25 Eylül 2016 20:10 Unuturum unuttururum

Acele işe şeytan karışırmış.

koymaz onlara fazlası ile milletten alıyorlar zaten

Valla Samsung bunun yenilenmiş halinin üzerine bir de kampanyalar indirimler eklesin, en kötü varsayımda çok az zararla durumu kapatır.Zaten yapmalı da.Apple'ı pahalı diye almıyoduk, Samsungun en gelişmiş telefonları da Apple fiyatına ulaştı.Samsungu kınıyorum.Artık Samsung da Apple sınıfında, üst tabaka telefonu oldu.Arkadaşlar size tavsiyem, bir markayı tercih ettiğinizde her zaman aynı markadan, çok tutulan markadan devam etmeyin.Havalara giriyorlar, onları bizim yücelttiğimizi unutuyorlar.

@26 Eylül 2016 01:08 SONY 1 NUMARA HEMDE FİYATIDA DÜŞÜK EN PAHALLI TELEFONU 2300 KÜSÜRATLI HEMDE SAĞLAM

note 7 yi avea' dan taahhütlü aldım fakat bu patlama olayları meydana gelince hemen ilk fırsatta geri verdim. note 5 e devam her ne kadar hafızası yetmesede, note 7 ye geri dönüş yapmam. note 5 candır.

Bunu birazda Türkiye'de olan operatör firmaları ile halletmesi gerek T-Mobile gibi yurt dışı operatörleri bu tarz modelleri hemen hemen yarı fiyata satıyor sırf hat ve fatura satabilmek için bizde ise taksite bölünüyor fiyata da %bilmem kaç geçiriyorlar. Samsung desen zaten alsan da almasan da umrunda değil bir model için jest yapacak olsa senede 10 farklı telefon çıkarmaz. Bence yeni amiral gemisi cihazları almak için en az 1,5 sene beklenmeli.

patlarsa patlasın vermeyeceğim diyen bir kitle var siz neyin iknasından bahsediyorsunuz :D apple gibi öncekinin aynısının 2 kat hızlandırılmış reklamlarıyla satılanı değil ki bu. veya z0 dan beri aynı sony gibi... bu cihaz tasarım harikası, o kalem olayı hala hiç bir marka modelde yok. Ben note 3 kullanıyorum şuanda note7 mol v8.1 romu ile, harika! Kalemsiz 5.5inç ve üzeri telefonlar bence amelelik. Kaleme alışınca başka büyük telefona bakamıyorsunuz. Düzeltilmiş note7'yi dört gözle bekliyorum.

@27 Eylül 2016 16:30 aynen katılıyorum note5 kullanıyordum 7'ye geçtim herşey bambaşka patlarsa patlasın bugüne kadar garantiye gitmeyen cihazım yok samsungdan buna rağmen samsung ne yapsa alırım diyorum okadar memnunumki umurumda değil beni okadar memnun ediyorki

@27 Eylül 2016 16:30 aynı fikirdeyim

@27 Eylül 2016 16:30 Enteresan insanlar; umarım patlayarak sevdiklerinize zarar vermez bu cihaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play