Ocak 2015 işletim sistemi kullanım verileri!

Geride bıraktığımız aya ait işletim sistemi kullanım oranları, çarpıcı değişiklikleri ortaya çıkardı

  • Zeynel A. Öztürk
Ocak 2015 işletim sistemi verileri!
Windows XP kullanımı, hala Windows 8 ve 8.1'in toplamından fazla

Net Applications'ın Ocak ayı verileri, masaüstü işletim sistemlerinde Windows 7'nin düşüşte, Windows 8'in ise yükselişte olduğunu gösteriyor. Bu şaşırtmayan geliştirmelerin yanında veriler, Windows 10'un doğmaya başladığının işaretini veriyor.

Firmanın rakamlarına göre Windows 7'nin kullanım oranı, Ocak ayında yüzde 56,26'dan yüzde 55,92'ye geriledi. Windows XP'nin ise az da olsa yükseldiği, pazar payının yüzde 18,26'dan yüzde 18,93'e çıktığı gözleniyor. Windows 8 / 8.1, geride bıraktığımız ay içinde yüzde 13,52'den yüzde 13,83'e yükselirken Windows Vista, yüzde 2,9'dan yüzde 2,44'e geriledi. Verilerde Windows 10'un adının görünmeye başlaması da dikkat çekti. Buna göre Windows 10'un Ocak ayındaki kullanım oranı, yüzde 0,05 oldu. Bununla birlikte Windows 10'a yaklaşık bir hafta içinde katılan 500 bin geliştiricinin bu oranı fazla etkilememiş olması, çelişkili bir durum oluşturuyor.

Windows'un tüm sürümlerinin kullanım oranı ise Ocak'ta yüzde 91,45'ten yüzde 91,56'ya yükseldi.

Net Applications verilerinin sadece internete bağlı bilgisayarları temel aldığını ve kısıtlı sayıda cihazdan toplanan verilerle oluşturulduğunu akılda bulundurmakta fayda var. Bu yüzde verileri çok ciddiye almamak, genel bir fikir edinmek için kullanmakta fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Win10 çıkınca Win7'nin pazar payı (ücretsiz yükseltme imkanından dolayı) 1 yıl boyunca hızlı bir düşüş yaşayacaktır.

xp kullanım oranını düşürmeye çalışıyorlar ama o hâla yükselişte güler misin ağlar mısın :)

biz 7 den memnunuz ağabey..

neyse ki hala % 3.45'in içinde olan akıllı, ayrıcalıklı ve şanslı bir kitlenin içindeyim. teşekkürler...

@03 Şub 2015 17:41 neyse ki kendini böyle saçma sapan şeylerden dolayı akıllı , ayrıcalıklı sanan kitlenin içerisinde değilim

apple'ın hangi ürünü olursa en iyisinin o olduğunu düşünen kendini akıllı ve ayrıcalıklı sanan kitlenin içerisinde olmadığım için teşekkürler :)

Ben %0.03 içindeyim vista Homa basic ×64

Hala XP kullanan pinti fosiller var :)

@03 Şubat 2015 19:11 xp efsane bir işletim sistemidir star wars gibi düşün. ama düşünme şimdi seni yormiyim nasıl olsa o ufacık beynin le anlayamazsın.

xp kullanımının bu kadar yoğun olmasının sebebi bugüne kadar yapılmış en stabil işletim sistemi olmasındandır.

@03 Şubat 2015 20:57 hayır tüm internet kafe atm bilimum iş yerleri xp kullanıyor çünkü ucuz ve az sistem gereksinimine ihtiyaç duyuyor...

Win10 ne yazık ki win8.1 den bile daha yavaş çalışmakta

Win10 ne yazık ki win8.1 den bile daha yavaş çalışmakta

xp 8den hızlı ilerliyor :D

Maalesef Windows 10 ingilizce sürümünden sonra Türkçe sürümde hayal kırıklığına uğradım sistem çok hantallaşmış yine XP ye dönmek zorunda kaldım. İlk çıkan ingilizce preview sürümü çok güzeldi hızlı ve stabil çalışıyordu. İngilizce sürümde donanımın tamamı aynı olmasına rağmen Türkçe sürümde birçok donanım driver sorunu yaşadım.

Xp en sabit sürüm ve nerdeyse tüm programları çalıştırabilecek nitelikte eğer diğer işletim sistemleri veya alt yapılara bakarsak birçok sorun ile karşılaşabiliriz ve her programda inmeyebilir. Xp kullananlara pinti diyenler var birde

Evet yazılım konusunda Microsoft gerçekten küçümsenmeyecek bir firma ama rekabet konusunda ise berbat bir firma, android ile kullanımı yaygınlaşan ve gün geçtikçe daha iyi hale gelen dokunmatik ekranlara özenerek en büyük hatayı yapan Microsoft, kullanıcının PC kontrolünü elinde tutmak istemesiyle (hesaplar,parolalar,sosyal kutular vb.) hatalarına yenisi eklemiştir. insanlar microsoft'dan SADE işletim sistemi bekler, sosyalliği ve diğer herşeyi internetten arar bulur yükler.

windows 7, windows 8 den de 8.1 den de iyi. yeni aldığım laptop 8 di 1 yıl dayandım 8.1 e güncelledim çıldırdım geri 7 ye çektim şuan kankayız laptopumla. Yaşasın 7

W8.1 Daha hızlı win10'dan. Win10 övüldüğü kadar güzel değil ne yazıkki.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play