Özel mesajlarımıza Apple da ulaşabiliyor mu?

Apple, çok fazla konuşulan bu can sıkıcı iddia hakkında bir kez daha açıklama yapmak zorunda kaldı!

  • Cem Şancı
Apple özel mesajları okuyor mu?

Apple daha önce yaptığı bir açıklamada iMessage uygulamasının şifrelenmiş mesajlar gönderip aldığını, bunların kimse tarafından okunamayacağını, hatta kendilerinin bile şifreli mesajları okuyamadığını açıklamıştı.

Ancak güvenlik firması Quarkslab, Apple'ın veya devlet kurumlarının istemesi halinde Apple'ın mesajları okuyabilmesinin çok kolay olduğunu iddia etmişti. Apple'ın uygulamanın tüm alt yapısına sahip olduğunu ve şifrelenmiş bir mesajın kilidini kolayca çözüp mesajda yazanları okumasının çocuk oyuncağı olduğunu anlatmıştı.

Bunun üzerine Apple, yeni bir açıklama yapmak durumunda kaldı. iMessage'ın bu tür bir yapısı olmadığını ve Apple'ın mesajları okumak gibi bir yeteneği, yetkisi veya niyeti olmadığını tekrarladı. Ancak elbette bu açıklama Quarkslab'ın iddialarının yanlış olduğunu ispatlayacak güçte değildi.

Geçtiğimiz yaz NSA'nın teknoloji şirketlerinin sunucularına sorunsuzca ulaşabildiğinin anlaşılması üzerine çıkan skandaldan sonra firmalar özel hayatın gizliliği konusundaki iddialara çok daha duyarlı hale geldiler. Apple'ın pek çok iddiaya cevap vermeyip sadece iMessage'daki özel mesajların okunabildiği iddiasına yanıt vermesi de bu hassasiyeti gözler önüne serdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

imesaj sadece iphonede oldugunuda yazsani.hatta facetime.yani kendi.i,inde tango gb sacma programsiz hd kaitede kamerali goruameyide yazsaniz.farklar ciksa ortaua.cogu kullanici facetime ve imesaj bilmiyor

@21 Eki 2013 17:42 Türkçe'ne hayran kaldım. :)

Apple bütün bilgilerinizi BSA'ya istenmeden bile teslim eder...

Çözülemez şifre var mıdır yoktur apple diyor ki istesekte çözemeyiz yav hadi arkadaş oradan ya

röntgenci Apple sizi izler kayıt altına alır BSA'ya satar...

Hergün düzenli kullanıyorum. :D Apple gibi bir şirketten güvenlik açıklarını çok beklemem

Bunlar buz dağının sadece görünen yüzü... Bilge Baykuş

hala özel mesaj gönderebildiğinizi sanmanız çok komik.

Ya evinizin içinden hiç çıkmayacaksınız ya da izlenmeyi göze alacaksınız.

epıl'ı bilmem ama epıl'ın açtığı arka kapıdan NSA sizce ulaşıyor mu?

Apple ve Google gibi iki amerikalı şirket CIA ve FBI in yerini aldı

Kanıtlayabiliyorsa iddiayı ortaya atan şirket kanıtlasın görelim. Yapılmayan bir şeyi Apple nasıl kanıtlayabilir acaba?! Anca iftira atarlar.

Sen de yorum yaz