Pardus 2013 resmi olarak tanıtıldı!

Ulusal işletimiz sistemimiz Pardus'un 2013 sürümü sonunda hazır! İşte yenilikler, indirme bağlantısı

Pardus 2013 resmi olarak tanıtıldı!

TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen Linux dağıtımı Pardus'un en son sürümü Pardus 2013, resmi olarak tanıtıldı.

TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Pardus, geçtiğimiz sene kamu kurumlarına yakın bir çalışma ortamı oluşturulması amacıyla Ankara'daki TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi'ne (ULAKBİM) taşınmıştı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, 32-bit ve 64-bit sistemlerde çalışan final sürümün kamu kurumları ve KOBİ'lere hitap ettiğini iletti. Ev kullanıcıları ise kurumsal sürümün üzerine istedikleri uygulamaları yükleyerek onu kişiselleştirebiliyorlar.

Yapılan açıklamada Milli Savunma Bakanlığı'nın yerel ağında 9.500 kullanıcılı sistemin Pardus'a taşındığı, İstanbul Su ve Kanalizasyon İşletmesi merkez ve çevre ofislerinde 500 bilgisayarın geçiş işlemlerinin tamamlandığı duyuruldu. TÜBİTAK'ın hedefi ise yılsonuna kadar bu rakamı 3.500'e ulaştırmak. Altunbaşak, FATİH Projesi kapsamında 86 bin akıllı tahta üzerinde Pardus işletim sisteminin yer aldığını da hatırlatıyor. Gelecekte dağıtlacak akıllı tahtalarla bu sayının 550 bine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yeni sürüm ile beraber Pardus'un web portalı ve çağrı merkezi de hizmete girmiş bulunuyor. "444 5 773 Pardus Danışma Hattı" ulaşan öneri ve değerlendirmeler, geliştirme takımına ve yönetim ekibine ulaştırılacak, cevaplanmayan bilgiler ise portal üzerinden uzman mühendisler tarafından cevaplandırılacak.

İndirin: Pardus 2013

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 57 Yorum

yazıklar olsun kendi paket yöneticisi olan bir dağıtım bukadar rezil edilir dünyada bazı dağıtımlar pisi paket yönetimine talipken özgün sistemi bırakıp debian paket sistemini kabul etmesi pardus (yazıık) un açık kaynak felsefesinden koptuğunu bir bakıma tekel eline düştüğünü gösterir acizlik belirtisidir...... yazık!

Süpersin TUBİTAK!!

PARDUS artık 3 e bölünmüş durumda deb tabanlı PARDUS topluluk tarafından geliştirilen PARDUS-ANKA ve birde İsyankara bağlayıp topluluklada terse düşen pisi linux .Dünyanın en iyi 5 KDE dağıtımlı işletim ssitemi olan PARDUS ne hale geldi!

Ulusal işletim sistemi ama hangi ulusun? Türk yazılımcıların yaptığı bi iki şekil vermek tema tasarlamaktan başka bişey değil.

@25 Mar 2013 20:31 Sıfırdan yazmak o kadar kolay olsaydı dünyada şu anda 3 tane işletim sistemi olmazdı kanaatimce.

@25 Mar 2013 23:17 tema tasarlanmak ne zmandan beri işletim sistemi yapmak oldu.. ayıp bişi ..

@25 Mar 2013 23:17 Sadece üç tane işletim sistemi olduğunu mu sanıyorsunuz?

Android geliyor, dostlar, Android geliyor! Artık kimsenin diğer işletim sistemleri ile işi olmaz. Android yakında masaüstü için hazır olur. Aslında hemen hemen hazır. Sadece uygun zamanı bekliyorlar. 3. parti yazılım üreticileri de donanım üreticileri de hazır durumdalar. Google'ın tek bir işareti ile dünya, üstün ve ücretsiz bir işletim sistemine kavuşacak ve dengeler değişecektir. Android bir virüs gibi dünyaya yayılacaktır. Google'ın yaptığı en iyi yatırım Android'tir. Bunu hesaplayarak mı yaptılar bilmiyorum ama eğer öyleyse, gerçekten de dahiyane!...

@cleverman Arkadaşım ülkemin geliştirdiği işletim sistemini kullanmaktan bahsediyoruz burda... senin gibiler yüzünden Türkiye'de yazılım müh. gelişmiyor.

@25 Mar 2013 23:16 Yazılım Pardus ile gelişir ama bu şekilde değil. Pardus Projesi TSK'nın önerisi ile başlatılmış bir projedir ve başladığı günden beri harcanan para sadece 7 milyon dolardır. Pardus'a senede harcanması gereken para ise 10 milyon dolardır. Türkiye'nin Pardus'a verdiği önem ortalama bir futbolcuya verdiği önem kadar bile değildir. Ayrıca kullanılan stratejiler ile sadece konvansiyonel bir dağıtım elde edebilirsiniz. Bu da Pardus'un fazlasıyla sorunlu bir sistem olacağı anlamına gelir. Şu ana kadar Pardus'ta atılmış tek doğru adım deb paket yöneticisini kullanmasıdır. Sadece Debian'ı alıp üzerine Pardus Logosu koyarak yazılım mühendisliği gelişmez. Sadece birkaç kişinin cebi dolar o kadar. Siyasete girmek istemiyorum ama şunu da belirteyim: Amerika istemediği sürece Türkiye kendi işletim sistemini geliştiremez. Sadece geliştiriyor gibi yapar sonra da Microsoft'a geri döner.

@cleverman Chrome OS'i de Android'ide rakip olsun diye mi yaptılar ? Güldürme beni. Chrome OS'yi geliştireceksin, uğraşacaksın. Üstüne bir de yarışma yapacaksın gelin de açık bulun diye. Sonra da Android'in masaüstü versiyonunu yapacaksın. Akıl mantığa sığacak iş değil.

@cleverman Android-x86 projesi zaten mevcut. Ayrıca Android mobil platformlar için geliştirilmiş bir sistemdir. Android'in Linux olduğu da koca bir yalan, çarpıtmadır. Android modifiye edilmiş bir Linux kerneli kullanır, pratikte UNIX'in modifiye edilip Linux kernelinin ortaya çıkmasından farkı yoktur. Ayrıca Android'in temelinde Dalvik Java Sanal Makinesi yatar. Sistemin çoğunluğu Java ile yazıldığı için bu sanal makineyle çalıştırılmaktadır. Google'ın Dalvik'i yaratma sebebi Oracle/Sun'a telif hakkı ücreti vermek istememesiydi. Dolayısıyla Java'nın doğasında olan sorunlar doğrudan Android'e de aktarılmıştır. Dahası GNU/Linux prensibi desteklenmemiş bunun yerine Windows platformu politikaları izlenmiş ve bugün Windows'un yaşadığı aynı sorunları yaşamaktadır. Sonuç ise oldukça kârlıdır, bugün dünyanın en çok kullanılan ve en güvenliksiz mobil işletim sistemidir. Dolayısıyla bir Pardus'u, Debian'ı, Linux'u; Android ile karşılaştırmak anlamsız. Burada devlet kurumlarının kullanacağı bir işletim sisteminden bahsediyorsak en son kullanılacak işletim sistemi Android'dir.

Pardus bir ara yeni sürüm çıkartmayacağını duyurmuştu sonra tekrar çalışma kararı almış demek ki.. Kullanıcılar hiç umursamıyor hiç destek vermiyor ki Pardus'e.. Nasıl gelişsin Pardus..

kurmadan denedim gayet hızlı ama ülkede yayılması biraz zor devlet kurumları bile hala windows kullanıyor üniversitemizin kütüpansinde pardus yerinbe ubuntu kullanılıyor madem pardus var ne diye ubuntu kullanırsın

Kurdum hoşuma gitmedi ve sildim. Çok yavaş ve hantal.

pardus cok güzelde pisi depo çok küçük her istediğin uygulamayı bulamıyorsun birde kde 4 ben gnome kullanıyorum kde 4 kullanmakta çok zorlanıyorum

Linux pişmanlıktır [-_-]

az önce kuracatım indirdim fakat kurmaya gerek bile olmadıgına karar verdim yazık bu emege yaa gerçekten yazık ya yapacaksanız adam gibi yapın yada hiç yapmayın. Linux çekirdeginde dahi arıza var kapanırken bilgisayardan acayip sesler geliyor

pardus masaüstü ve duvar kağıdı hazırlanmış gnome!

Pardus 2013 sürümü ile oldukça iddaalı görünüyor.

ev kullanıcısı için linux mint ötesi yok. ha tabi linux denemek isteyene oda. yoksa w7 yada w8 en iyisi....

Ubuntu yada Centos varken Pardus kullanmak için bir tek neden göremiyorum. Türk olması diyecekseniz aldıkları devlet bütçesiyle şimdiye linuxu baştan yaratmaları gerekirdi 10 sene olacak neredeyse.

Pardus'a olan destek kesilmemiş miydi? Proje bitirilmemiş miydi?

aman git bi denedim bi işe yaramaz anca akıllı tahtada kullanılır w8 forever

Kendi paket yazilimi bile yok. Sonra ulusal. Yazik.

ne çok sistem mühendisi dolmuş burası ya böyle..çok bilenler klavyeden atıp tutmakla olmuyor bu işler.bırakında destek verin köstek olmayın.zaman ilerledikçe ve en önemlisi bizlerde bu sistemi kullandıkça daha da gelişecek ve çok daha ileriye götüreceklerdir.kimse sabretmediği ve gereken ilgiyi göstermediği için bu kadar geç kalındı. haydi tam destek hep destek pardusa!

Pardus, bundan 3-4 yıl önce benim için Ubuntu'nun muadili bir işletim sistemiydi. Bir çok GNU/Linux dağıtımında zar zor bulunan ya da hiç olmayan çözümler( GUI ile yönetilebilen olan bir grub yöneticisi ve renkli grub teması örneğin ) bulunuyordu. KDE kullanıcı arabirimi oldukça iyi işlenmişti ve kararlıydı. Paket yöneticisi rahatça kullanılabiliyordu ve Synaptic kadar geniş olmasa da bir çok temel yazılımı içeriyordu. 2011'le beraber bu kararlılık ve kullanım keyfi büyük ölçüde yok olduğu gibi, ilerleyen yıllar içinde diğer dağıtımların çok gerisine düştü. Sistemi debian tabanlı olarak yeniden inşa etmek ve Gnome desteği sunmak son kullanıcı için iyi olabilir. Ama eski bir Pardus kullanıcısı olarak Pisi'siz bir Pardus bana sahte gibi geliyor. Ubuntu ve Linux Mint'in mobil arabirimleri dururken, özgünlüğünü yitirmiş bir Pardus gönüllüleri çok fazla cezbetmeyecektir. Yine de denemeye değer.

şuan Pardus 2013 kurumsal kurdum ve inanın o kadar keyifliyimki.Bugüne kadar nvidia ekran kartımda sürekli sorun vardı ve bunun Pardus ile çözülmüş ve sürücüleri hazır, donmadan takılmadan kullanabildim ya daha ne olsun.emeği geçen herkese teşekkürler.son derece hızlı ve stabil şuanlık.Hayırlı olsun herkese :)

Gerçek Pardus Pisi Linux olarak devam ediyor. Bu Debian tabanlı yeni bir Pardus. Debian tabanı kullanacaksanız zaten çok daha sağlam Linux Mint debian var. Bu Pardus' u kullanırsınız sonra tübitak buda olmadı birde Ubuntu tabanını deneyelim der ortada kalırsınız. Eski Pardus'u sevenler Pisi Linux kullanacaktır zaten. Yoksa Debian tabanlı olacaksa çok daha iyi işletim sistemleri var Ubuntu gibi. Ha Özgür Yazılım ve Açık kaynak nedir bilmiyorsanız zaten Windows tekeline devam edersiniz o ayrı.

debian indirip üzerine pardus duvar kiyadı koyacam hacılar. 10 dk sabredin kullanıma hazır olur. özpardus kararlı hızlı vs. (pardus sanıp debiana sarılma, özpardusa gel tutsak kalma) ahanda buda sloganım..

@27 Mar 2013 00:50 sen önce Türkçe kelimeleri düzgün kullanmayı öğren..!! <kiyadi> değil <kağıdı>.. Çok biliyorsanız gidin kendiniz çıkartın bir sistem. Ubuntu falan diye övmenin ne manası var o zaman.ÖZ DEBİAN kur üzerine de Ubuntu duvar kağıdı yapıştır. Zımbırtı diye yeni bir sürüm çıkar o zaman sende.Haydeee

@27 Mar 2013 12:55 Sen önce diye başlayan bir kelime siz diye devam edemez, ederse yazım kurallarına uyulmamış olur. "..!!" kullanmak noktalama hatasıdır ve manasızdır. Türkçe'de "haydee" diye bir kelime bulunmamaktadır. Yazımda Ubuntu ile ilgili en ufak bir yorumum bulunmamaktadır. Fakat siz Ubuntu'yu övdüğümden söz ediyorsunuz, biraz daha dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Kendisine has teknolojileri barındıran Pardus'u bitirip yerine Debian'a bir kaç duvar kağıdı ekleyip biz kullanıcılara Pardus diye sunmalarını eleştiriyorum. Pardus için bu kadar duyarlıysanız sizi de Pisi Linux projesine katkıda bulunmaya davet ediyorum.

@27 Mar 2013 12:55 Kaptırgaçlı otturgaçlı ittirgeçi yapanlardan pisi pisi pardus diye dağ gibi linux u milyon bütçe ile üretip 70 milyonu salak yerine koyarak yaptik diyorlar, öğrenmelerine gerek yok arkadaş kayit kelimesini kullandı diye kınaman terbiyesliğin kılıfsız hali, Vatanın Milyonlarını harcayıp Linux a utanmadan Milli işletim sistemi diyenler utansın kayit diyenler değil. Her kelimenin doğrusunu biliyorsunuz işiniz ne düzeltin. Kayit = Kağıt, Hıyar= Salatalık Linux=Pardus

Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür etmek gerek. Ancak bana göre pisi paket yönetimi olmayan bir pardus pardus değil bambaşka bişeydir. Açıkcası kurup kullanmak için can atarken bir anda hevesim kaçtı...

Ben kurdum, kullandım çok da hoşuma gitti. Kendimi mac kullanıyor gibi hisettim. Hızlı stabil ve ZEVKLİ ubuntuyu silip yerine kurdum. Windows 8 bunun yanında kağnı gibi kalıyor.

@hargun ona bakarsan winsowta çalıtırdığını mac te çalıştıramazsın her işletim sisteminin kendine özgü bi çalışma prensibi var . Ayrıca görende bilgisayarında ki tüm yazılımları orjinal sanır.

ekran kartım ati ve maalesef kurulum yapamıyorum siyah bir ekran çıkıyor imleç yanıp sönüyor ve öyle kalıyorsunuz bence alel acele tam hazırlanmadan çıkarmışlar

@28 Mar 2013 18:10 ekran kartın desteklemiyorsa Pardus ekibi ne yapsın? Linux destekli ekran kartı al...

@grezimonk sende kötüleme herkesi

Çalışan insanlara tam destek. Oportunistler fanboyluğa devam edin siz.

Bir ubuntu dağıtımı olmuş, temeli ubuntu, yazılım merkezi bile ubuntunun zaten... Hali hazırda bulunan uygulamaların bir derlemesi olmuş sadece yani, ğek bir olay değil... Önceki versiyonları çalışılmış hissi veriyordu en azından...

@29 Mar 2013 19:20 Debian* yalnız o.

Arkadaşlar Pardus'un APT'a geçmesi kötü birşey değil. Dünyanın kabul edilen en iyi paket yöneticileri Redhat ve Debian'ın paket yöneticileridir ve repolarında onbinlerce paket bulundurur. Onbinlerce pakete sahip olabilecek bir işletim sistemi kullanıcılarından destek alamadan bu rakamlara ulaşamaz. (Pardus ekibi onbinlerce paketi derleyip paket halinde repolara koyamaz ve güncelleyemez) APT'ın kabul edilerek bundan sonraki sürümlerde kullanılması gerçekten faydalı olacak buna inanın. Sistemlerde Bug'lar her zaman olacaktır. Bunu bildirmesi gereken de kullanıcılardır. Kullanmadan sorunları geliştiricilere aktarmadan nasıl gelişmesini bekleyebilirsiniz. Sonuçta istediğiniz dağıtımı kullanabilirsiniz ancak Pardus'u bu kadar da kötülemeyin. Bizim ülkemizin bilinen güzel bir sözü vardır. "Kimse kendi köyünden peygamber çıkarmaz" diye. Lütfen bunu yapmayın.

@31 Mar 2013 06:33 her sözünüze ok.. kurulumun ta başında insanların kuruluma bile geçememesinin temel sorunu olan ekran kartlarını tanımaması bence çok büyük bir eksiklik.. pardus'un ilk sürümünden beri aktif kullanan birisi olarak son sürüme kadar ekran kart sorunu yaşamadım.. yaşayanıda görmedim. ama 2013 te bir çok kişi duvara vurdu.. aslında çözüm çok basitti ama linux kullanan sayısı ve çözüm üretecek yanıbaşınızda kimsenin olmaması sıkıntı yaratıp soğutuyor. ben dediğim gibi pardus'u aktif kullanıyorum aynı hdd de opensuse de kullanıyorum. yine benim için opensuse tek geçilecel linux sistemidir.. şu an 12.3 versiyonu süper ötesi..

bence güzel olmuş benim ekran kartım zotac gtx 670 onu gördü anakartın wi-fi ve bluetooth 4.0 var onları gördü tek eksik yanı windows programlarını çalıştırmaması birtanesi çalıştı kullandıgım çizim programları çalışmadıgı için şimdilik bana uzak bence windows programlarının çalışması üzerinde durmalılar çünki herkesin elinde windows ta çalışan program var kurulumuda gayet basit vede flash bellekten kurdum sorun yok umarım dahada geliştirirler

@31 Mar 2013 16:13 Hocam Windows işletim sisteminde çalışan programları çalıştırmaya yönelsinler demişsin, program üreticileri,linux tabanlı program yapmıyorlarsa, donanım üreticileri,linux tabanlı driver üretmiyorlarsa pardus ekibi ne yapsın pardus ekibinin oturup sıfırdan driver yazmasını yada program üretmesini beklemiyorsun herhalde, pardus ekibi kalkıp programları linuxa mı portlayacak yani bir kere windows programlarının apileri dll kütüphanelerini kullanır linux ise ".h" ve ".so" tarzı kütüphaneler kullanırlar. Kaldı ki bir programın kaynak kodlarını kamuoyuyla paylaşmıyorlarsa yani EULA tabanlı kapalı kaynak kodlu programlar üretiyorlarsa zaten ters mühendislik yöntemleriyle bu derlenmiş programları yeniden kaynak koda çevirmek hem çok zahmetli hem de kanuni olarak yasal değildir. Ha eğer sen windows programlarını çok kullanmak istiyorsan "wine,crossover ve de özellikle de linuxta ekran kartı sürücülerin kuruluysa cedega programını satın alıp kullanabilirsin" Ayrıca çizim programı muadili olarak ta özellikle driftsight programını öneririm. Yalnız program katı modelleme yani 3d desteği taşımıyor yani yalnızca 2d çizimler yapabilirsin. Neyse ben 2007 den beri bir çok linux dağıtımını kullanmış olan bir linux kullanıcısı olarak sana daha sayfalar dolusu bilgi verebilirim ama konuyu zaten yeterince uzun tuttum .

@31 Mar 2013 16:13 wine diye bir program var windows programlarını açıyor

daha denemedim

pardus 2013 çok güzel olmuş ama bazı eksikleri var tabiki ati ekran kartı tanımayanlar birde güvenli kipte i486 denesinler ve o kipte açılışı o kipte yapsınlar Pardusa başarılar ama kurulum yaparken bilgisyarın saatini niye değiştiriyor.

arkadaşlar sizde kendi işletim sisteminizi yapmak isterseniz susestudio adresine bi göz atın :)

selam arkadaşlar pek pardus tan Linux dan anlamam ilk defa kullanmak istiyorum kde olanımı yoksa gnome mi hangisi kendi bilgisayarımda kullanıcam yardımcı olursanız sevinirim

@04 Nis 2013 23:32 mate yadA KDE seç LinuXMint 15 mate yada Pardus 2013 iş görür...

Pardus güzel bir proje olması gereken bir şeydi. Fakat yapılan yatırımların mı doğru kullanılmamasından yoksa kurumların mı anlaşamamasındandır bilinmez kullanımı belli alanlarla kısıtlı kaldı son kullanıcınıya ulaşmadıktan sonra tabletlere kurup kakalamanın bir mantığı yok bence en başta kesinlikle okullardaki bilgisayar dersleri windows ile sınırlı kalmamalı neredeyse bütün eğitim ve öğretim kurumları windows tabanında eğitim veriyor bir elektronik ve haberleşme müh. öğrencisi olarak bilgisayar mühendisliği dışında linux ile haşır neşir olan bir bölüm görmedim kesinlikle öğrencilere orta okul seviyesinden itibaren bunun eğitimi verilebilir komut satırını çok rahat kullanabilecek seviyede olurlar. Paket yöneticisi ve masaüstü noktasında ubuntu örnek alına bilir nasıl kubuntu xubuntu gibi farklı versiyonları varsa o şekilde bir dallanma olabilir. Linux için pardus gibi bir proje büyük yatırımlardan biri çünkü linuxun insanlara en azından bilgisayar için işletim sistemi olarak ulaşamamasının en büyük nedenlerinden biri finansman problemi onu da Google android ile neler yapılabileceğini göstermiş oldu. Umarım projeyi hakkı verilerek daim olur.

bu ne turşu bu ne lahana.bir projenin içine nasil edilir tubitaktan görün.ubuntuya devam napalim

fatih ile gelen akıllı tahtalarda windows önyükleme yöneticisinden pardus u seçemiyorsunuz yani akıllı tahtalarda pardus kullanılamıyor bununda farkındalar mı :)

@20 Eyl 2013 14:35 klavye gerekli ekrana dokunarak fareyi hareket ettiriyoruz fare işletim sisteminde çalışır

Pardus (Başka bir linux dağıtımı da olsa aynı yorumu yapardım) Devlet kurumlarında yaygınlaştırma çabaları için ilgililere teşekkürü borç biliyorum.

Pardus 5 denemeye değer

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir